Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Automatyczna skrzynia biegów szarpie przy zmianie biegów - co zrobić?

Automatyczna skrzynia biegów szarpie przy zmianie biegów - co zrobić?

Automatyczna skrzynia biegów szarpie? Przyczyny mogą być różne - od tych związanych z poziomem oleju, po błędy w oprogramowaniu skrzyni biegów, usterki mechaniczne, nieprawidłowości zawieszenia silnika lub luzy w układzie przeniesienia napędu. Poniżej przedstawiamy dwie najczęstsze przyczyny szarpania skrzyni przy zmianie biegów.

Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Automatyczne skrzynie biegów, podobnie jak w przypadku silnika, bazują na oleju, który należy regularnie wymieniać (z częstotliwością określoną przez producenta). Swoją popularność skrzynie zawdzięczają samoczynnej zmianie biegów, odpowiednio do obciążenia silnika samochodu. Dzięki temu, kierowca zostaje zwolniony z manualnego operowania dźwignią. Może skoncentrować się na innych kwestiach prowadzenia samochodu i łatwiej kontrolować jazdę. Pojazd z automatyczną skrzynią biegów nie posiada też sprzęgła, dlatego kierowca używa jedynie prawej nogi do obsługi hamulca i pedału gazu. Chociaż to wszystko umożliwia płynną jazdę, zdarza się, że automatyczna skrzynia biegów szarpie przy zmianie biegów. Dlaczego tak się dzieje?

Sprawdź olej w skrzyni biegów

W samochodach, w których są automatyczne skrzynie biegów, olej jest wielokrotnie podgrzewany. Sprzęgiełka biorące udział w zmianie przełożeń, ścierają się. To dwie główne przyczyny występującego zużycia oleju. Kiedy olej jest gorący, rozdziela metalowe części, które współpracują ze sobą. Sam ulega wtedy ścinaniu, utlenianiu i zanieczyszczeniu opiłkami metalu. Dodatkowymi utrudnieniami dla skrzyni biegów jest niewłaściwa lepkość oleju, która powoduje, że zestawy elektrozaworów pracujących w kąpieli olejowej, zacinają się. Ich otwieranie i zamykanie występuje ze złą prędkością. Wymiana oleju jest więc podstawowy krokiem, pomagającym zredukować szarpania podczas zmiany biegów

Skrzynia może wymagać regulacji

Jeśli szarpanie skrzyni automatycznej wynika z problemów zaworów (zabrudzonych i zacinających się), konieczna może okazać się regulacja skrzyni. Uszkodzenie samej skrzyni zawsze należy zgłosić do serwisu, gdzie ewentualne luzy pomiędzy elementami zostaną skrupulatnie sprawdzone. Części potrzebne do wymiany można kupić przez Internet w sklepie M-parts. Produkowane są zwykle w tych samych fabrykach, co oryginalne produkty, dlatego wyróżniają się wysoką jakością. Proponujemy części dla kilkudziesięciu modeli aut, w tym np. Volkswagen, Opel, Kia, Renault, Toyota, Citroen i Skoda. 

Niezależnie od tego, co jest przyczyną szarpania automatycznej skrzyni biegów, warto zgłosić się do zaufanego serwisu. Dobra diagnostyka skrzyni biegów pozwoli uniknąć nadmiernych kosztów związanych z naprawą. Z awarią samochodu bywa tak, że jedna usterka pociąga za sobą drugą. Im dłużej zwlekamy z wymianą, tym bardziej problem się pogłębia - koszty rosną, dokładnie tak jak wzrasta poziom niebezpieczeństwa na drodze. Nasz internetowy sklep motoryzacyjny dysponuje częściami zamiennymi w korzystnych, konkurencyjnych cenach. Więcej informacji na temat eksploatacji pojazdów znajdziesz w pozostałych artykułach blogowych.