Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Chłodzenie do silnika - co musisz wiedzieć

Chłodzenie do silnika - co musisz wiedzieć

Chłodzenie silnika pozwala utrzymać jego optymalną temperaturę, dlatego dobrze znać kilka podstawowych zasad dotyczących między innymi kontroli płynu chłodniczego, czy wpływu jego jakości na działanie silnika. Dzięki temu łatwiej unikniesz problemów z przegrzewaniem i niedogrzaniem silnika, a także poważniejszych awarii układu chłodzenia. To ważne, ponieważ układ chłodzenia silnika wpływa między innymi na zużycie paliwa, czy odparowywanie szyb. Przekonaj się więc, co musisz wiedzieć, aby zadbać o prawidłowe chłodzenie silnika.

Chłodzenie silnika wodą

Są tylko dwa produkty, które należy stosować do chłodzenia silnika – mowa o płynie chłodzącym wskazanym przez producenta samochodu lub płynie uniwersalnym przy założeniu, że na opakowaniu znajduje się informacji o możliwości używania produktu przy każdym rodzaju silnika. Dlaczego silnik nie powinien być chłodzony cieczą taką jak woda? Ma ona bowiem gorsze parametry niż płyn do chłodzenia, który najczęściej produkowany jest na bazie glikolu i może doprowadzić do uszkodzenia lub korozji jednostki napędowej.

Wyjątek? W radykalnej sytuacji, jeśli nie dysponujesz płynem do chłodzenia silnika, możesz uzupełnić ubytek za pomocą wody destylowanej. Pamiętaj jednak, że nie może być to zwykła woda z kranu.

Kontrola płynu chłodniczego

Istotnym elementem dbania o układ chłodzenia silnika, jest kontrolowanie płynu chłodniczego. Niedobór płynu do chłodzenia silnika może doprowadzić do jego przegrzania, dlatego należy regularnie weryfikować jego ilość. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć potencjalnej usterki, a w konsekwencji poważniejszej awarii. Jak sprawdzić ilość płynu do chłodzenia? Nie potrzebujesz do tego narzędzi – wystarczy, że ustawisz auto na równej powierzchni, a następnie ocenisz poziom płynu w zbiorniku, który powinien oscylować między oznaczeniami minimalnego i maksymalnego poziomu.

Regularna wymiana płynu do chłodzenia silnika

Alarmująca kontrolka płynu do chłodzenia jest ostatnim sygnałem, że może dojść do poważniejszej awarii, dlatego zalecamy regularną wymianę płynu zgodnie z ustaleniami producenta danego samochodu. Zwykle mowa jest o od 2 do 4 lat (100-200 tys. km) – po upływie tego czasu płyn traci właściwości, które odpowiadają za ochronę układu. Wymiana będzie dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy temperatura zamarzania płynu podniesie się w znaczącym stopniu, co wiąże się z ryzykiem krzepnięcia na mrozie. Kontrola tej temperatury powinna być dostępna za darmo w każdym warsztacie. Pamiętaj, by wymieniać płyn wyłącznie przy zimnym silniku i przed wlaniem nowego płynu przeprowadzić płukanie układu chłodniczego.

Dobra jakość płynu do chłodzenia

Silnik chłodzony powietrzem oznacza mniejszą sprawność termiczną przy dużych obciążeniach oraz większą wrażliwość na wysokie temperatury otoczenia, ale to nie jest równoznaczne z tym, że nie należy dbać o prawidłowe chłodzenie cieczą, bo z założenie działa dużo lepiej. Unikaj najtańszych płynów o wątpliwym pochodzeniu. Jeśli podejrzewasz, że płyn do chłodzenia składa się głównie z wody – odpuść. Lepiej dopłacić kilka lub kilkanaście złotych i mieć pewność, że chłodnica i inne części w samochodzie są odpowiednio zabezpieczone. Dobry płyn do układu chłodzenia skutecznie chroni przed korozją i problemami z przegrzewaniem się silnika. Z czasem może też dojść do rozszczelnienia się chłodnicy i wycieku płynu. W tym przypadku jakość jest warta swojej ceny.

Czy można mieszać ze sobą płyny?

To zależy. Dodatkowe chłodzenie silnika samochodowego za pomocą mieszanych płynów będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy produkty będą miały takie same parametry oraz pakiety inhibitorów (środków chroniących przed korozją). Jeśli mieszać, to tylko po wcześniejszej lekturze etykiet. Jeśli masz płyn do układu chłodzenia, który jest nowszej generacji od poprzedniego, to zrezygnuj z tego pomysłu. Podobnie należy postąpić, jeśli płyny są wyprodukowane w różnej technologii.

Utrzymanie chłodnicy w czystości

Delikatna budowa chłodnicy oraz rola jaką pełni w aucie to powody, dla których warto regularnie dbać o jej czystość. W tym celu wykorzystaj płyn do płukania chłodnicy przy każdej wymianie płynu chłodniczego, co ograniczy ryzyko problemów ze szczelnością. Oprócz tego możesz zaopatrzyć się także w płyn do uszczelniania układu chłodzenia. Pamiętaj, że warto dbać o czystość chłodnicy w samochodzie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz – gruba warstwa kurzu lub innych nieczystości w dłuższej perspektywie uniemożliwi skuteczne chłodzenie silnika.

Skuteczne chłodzenie silnika to dbanie o układ

Chłodzenie silnika umożliwia utrzymanie temperatury na względnie stałym poziomie, dlatego tak ważna jest wiedza na temat eksploatacji i konserwacji układu. Płyn do układu chłodzenia należy regularnie wymieniać i kontrolować jego poziom, a dodawanie wody potraktować jako absolutną ostateczność (pamiętając o tym, by nigdy nie była to woda z kranu). Mieszanie płynów wchodzi w grę tylko w niektórych przypadkach. Dbając o każdy z tych elementów, zadbasz o dłuższą żywotność układu.