Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Czy i Jak Często Wymieniać Olej w Automatycznej Skrzyni Biegów? 

Czy i jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Zastanawiasz się, czy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? Mimo że niektórzy wskazują, że w przypadku przekładni automatycznej nie jest to konieczne, należy pamiętać, by się tym zająć. Dzięki temu przedłużysz trwałość skrzyni biegów, której naprawa lub wymiana może okazać się bardzo kosztowna. By mieć pewność, jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów, oraz jak dokładnie to zrobić, zapoznaj się z naszym artykułem i odwiedź nasz sklep motoryzacyjny w celu zamówienia odpowiednich produktów. 

Dlaczego olej ulega zużyciu?

Olej znajdujący się w automatycznej skrzyni biegów jest płynem eksploatacyjnym. W związku z tym należy go regularnie wymieniać. Jest to bardzo ważne ze względu na to, jakie spełnia on funkcje. Nie chodzi tylko o smarowanie i chłodzenie właściwych podzespołów, ale też działanie w układzie sterowania pracy przekładni. Starzenie się oleju wynika z obciążeń, którym poddawana jest automatyczna skrzynia biegów. Im są one większe, tym bardziej się on nagrzewa. By to ograniczyć, w samochodach montowane są specjalne chłodnice oleju przekładniowego. Jednak na uwadze należy mieć fakt, że części te również mają ograniczoną wydajność.

Czemu służy wymiana oleju w skrzyni automatycznej?

Być może w odpowiedzi na pytanie, czy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów spotkałeś się z opinią, że to niekonieczne. Takie założenie jest jednak błędne i kierowcy, który się do niego stosują, narażają swój samochód na znaczące skrócenie żywotności automatycznej skrzyni biegów. By nie musieć jej naprawiać lub wymieniać, najlepiej dbać o wymianę oleju w tym podzespole samochodu i robić to odpowiednio często.

Jak często powinniśmy to robić?

Kolejnym pytaniem, które zadają sobie posiadacze automatu, jest to, jak często wymieniać olej. Przede wszystkim zależy to od producenta. To on powinien wskazać, jaka jest optymalna wartość przebiegu samochodu między kolejną wymianą oleju w skrzyni biegów. Zazwyczaj pierwszą wymianę oleju powinno się zrobić do 100 km tysięcy. Kolejnym razem należy zrobić to nieco szybciej — po przejechaniu do 80 tysięcy. Oczywiście każdy producent może wskazywać inne wartości, jednak nigdy nie należy ufać twierdzeniu, że olej w automatycznej skrzyni biegów jest dożywotni

Oczywiście jeśli zastanawiasz się, czy wymieniać olej w samochodzie, bo gdy tylko przekroczysz limit przejechanych kilometrów, skrzynia biegów się zepsuje, należy podkreślić, że nie dzieje się to od razu. Być może przez jakiś czas Twój samochód będzie normalnie funkcjonował, jednak niewymieniony olej wpłynie na skrócenie żywotności tego podzespołu. Dobrze więc jeśli będziesz wymieniać olej do automatycznej skrzyni biegów odpowiednio często.

Jak przebiega wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Wiesz już, dlaczego i jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów. Ale jak dokładnie powinien wyglądać ten proces? Warto wspomnieć, że istnieją dwa możliwe rodzaje wymiany oleju:

  • dynamiczna,
  • statyczna.

Pierwsza z nich polega na stworzeniu zamkniętego obiegu. W tym przypadku wymiana oleju zachodzi w trakcie pracy skrzyni biegów. Zużyty olej jest wypychany przez pompę oleju, a w jego miejsce zasysany jest nowy. Statyczna wymiana oleju sprowadza się natomiast do odkręcenia korka spustowego. Dzięki temu można wypuścić część oleju, który znajduje się wewnątrz skrzyni. Z racji tego ograniczenia nie jesteś w stanie wymienić całego oleju na nowy. Zdecydowanie lepsza jest więc dynamiczna wymiana oleju. Wymaga ona dużej wprawy, ponieważ nieumiejętne przystąpienie do procesu wymiany oleju może spowodować nawet uszkodzenie skrzyni biegów. 

Porady ekspertów co do wymiany

W kwestii dotyczącej tego, czy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów eksperci są zgodni. Z ich porad wynika, że to jak często wymieniać olej w automacie zależy nie tylko od przebiegu samochodu, ale też tego, jakim obciążeniom poddawana jest skrzynia biegów w Twoim samochodzie. Jeśli holujesz przyczepę, poruszasz się po terenie górskim lub ogólnie przywykłeś do dynamicznej jazdy, obciążenie jest intensywne. W takim wypadku olej należy wymieniać zdecydowanie częściej.

Bardzo ważne jest również to, by do wymiany używać wyłącznie oleju, który odpowiada parametrom danej skrzyni biegów. W przeciwnym przypadku jego skuteczność może być ograniczona. Najlepiej jeśli dobierzesz go dzięki katalogowi na naszej stronie. W ten sposób znajdziesz również części do automatycznych skrzyń biegów.