Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Docisk sprzęgła - nie lekceważ pierwszych objawów

Docisk sprzęgła - nie lekceważ pierwszych objawów

Słyszysz dziwny szum dochodzący z okolic skrzyni biegów? A może wrzucasz bieg, puszczasz sprzęgło, obroty silnika wzrastają, ale nie dzieje się tak z prędkością? Te i inne objawy mogą świadczyć o zużyciu sprzęgła. Zapoznaj się też z innymi, występującymi oznakami i jeśli to możliwe, postaw na naprawę. 

Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na zużyte sprzęgło

Poza wspomnianym ślizganiem sprzęgła lub niepokojącymi dźwiękami, najczęstsze oznaki uszkodzenia sprzęgła to

  • "wysokie branie sprzęgła", czyli konieczność puszczenia sprzęgła prawie do końca z włączonym biegiem w celu ruszenia pojazdu, 
  • nieprzyjemny zapach spalenizny przedostający się do wnętrza auta, 
  • szarpanie podczas ruszania (wskazuje na zużycie tłumików drgań w tarczy sprzęgła lub zużycie dwumasowego koła), 
  • szarpanie podczas zmiany biegów,
  • wibracje drążka zmiany biegów,
  • problem z włączeniem biegu wstecznego lub pierwszego biegu po odpaleniu silnika, 
  • opór pedału sprzęgła podczas dociskania. 

Warto pamiętać, że objawy zużycia sprzęgła są takie same zarówno dla samochodów wyposażonych w silnik benzynowy, jak i dla aut o zapłonie samoczynnym (Diesel).

Uszkodzone sprzęgło a naprawa części 

Jeszcze niedawno zużyte sprzęgło oceniało się w inny sposób niż współcześnie. Wystarczyło zrobić test - czy auto ruszy z miejsca na 3. biegu na ślizgającym się sprzęgle? Jeśli nie, oznaczało to, że tarcza się zużyła. Naturalne było też rozpoznawanie usterek po wydawanych odgłosach, co dziś nie jest już dobrym kryterium diagnostycznym. Wynika to między innymi z bardzo dobrego wyciszenia samochodów. 

Jeśli więc jako kierowca doświadczasz jednego z wymienionych wyżej objawów, koniecznie odwiedź mechanika. Twój pojazd musi znaleźć się w rękach specjalisty - to mechanik wykluczy lub potwierdzi podejrzenie o poważnym uszkodzeniu sprzęgła. Potencjalnych przyczyn awarii jest naprawdę wiele. Podczas kontroli może okazać się, że uszkodzony został układ hydrauliczny lub układ wtryskowy. Mogła nastąpić też usterka linek lub łap sprzęgła, zużycie tłumików drgań tarczy czy nawet dwumasowego koła. 

Wiele części da się wymienić, a wysokiej jakości artykuły są dostępne nawet w Internecie. Zarówno oryginalne, jak i zamienne części do samochodu (produkowane zwykle w tych samych fabrykach) oferujemy w sklepie M-parts. Wszystkie części pochodzą od sprawdzonych producentów i dostępne są w korzystnych cenach. Dostarczając je mechanikowi, masz pełną kontrolę nad wydatkami, a w przypadku wątpliwości - możesz skonsultować dopasowanie artykułów z naszych zespołem.