Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Felgi stalowe czy aluminiowe - w czym tkwi różnica?

Felgi stalowe czy aluminiowe - w czym tkwi różnica?

Co wybrać - felgi stalowe, czy aluminiowe? Wielu kierowców staje przed takim dylematem, a odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Z łatwością znajdziesz zwolenników jednego, jak i drugiego rozwiązania, którzy będą przerzucać się argumentami ceny, estetyki, trwałości itp. Przygotowaliśmy wpis, który rozjaśni nieco sytuację i wyjaśni różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Jeśli interesuje Cię ta kwestia, zapraszamy do lektury. Dzięki niej dowiesz się między innymi tego, co różni felgi stalowe a aluminiowe. Być może nie powiemy Ci, jakie kupić, ale postaramy się pomóc wyrobić własną opinię.

 

Felgi aluminiowe - czy są bez wad?

Jeżeli chodzi o dylemat - felgi stalowe, a aluminiowe, kierowcy coraz chętniej decydują się właśnie na to drugie rozwiązanie. Z pewnością alufelgi mają sporo zalet, nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione także wad. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Felgi aluminiowe uznaje się za estetyczniejsze. Dobrze wyglądają i często dodają pojazdowi charakteru, odrobinę tak zwanego pazura. Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, na pytanie: alufelgi czy stalowe felgi, większość kierowców przyznałaby punkty pierwszemu rozwiązaniu Wygląd to jednak nie wszystko, liczą się właściwości.

Nie można odpowiedzieć na pytanie: felgi stalowe, czy aluminiowe, nie zwracając uwagi na właściwości poszczególnych modeli. Czym więc charakteryzują się alufelgi?

 • Są odporne na korozję.
 • Dobrze znoszą duże naciski i naprężenia.
 • Łatwiej niż felgi stalowe odprowadzają powstałe w wyniku hamowania ciepło.
 • Są zdecydowanie lżejsze w porównaniu do felg stalowych.

Warto wspomnieć także o pieniądzach. W pojedynku felgi stalowe, a aluminiowe, finansowo korzystniej wypadają te pierwsze. Alufelgi są stosunkowo drogie, ale jak już wspominaliśmy, ładniejsze.

Felgi stalowe - tańsze znaczy gorsze?

Jeśli masz dylemat, co wybrać: alufelgi, czy stalowe, powinieneś poznać oba dostępne rozwiązania. Dlatego spieszymy z przedstawieniem drugiego z konkurentów.

Prawdą jest, że felgi stalowe są brzydsze i zazwyczaj stosowane są z kołpakami, które nieco poprawiają estetykę. Z drugiej jednak strony są one znacznie tańsze, niż aluminiowe odpowiedniki, co według niektórych przemawia na ich korzyść.

Jakie inne cechy wyróżniają felgi stalowe?

 • Są dość podatne na korozję.
 • Ich naprawa jest łatwa i niedroga.
 • Mają dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 • Mają większą wagę w porównaniu do felg aluminiowych.

Felgi stalowe a aluminiowe - co wybrać na zimę?

Co wybrać zimą - felgi stalowe, czy aluminiowe? To jedno z pytań, które także często zadają sobie kierowcy. Wydaje się, że dobrą opcją są alufelgi, które są odporne na korozję(nie dotyczy to felg chromowanych), dzięki czemu zimowe warunki są im niestraszne. Ale z drugiej strony, czy opłaca się specjalnie na zimę kupować nowe, aluminiowe felgi do starego auta? Oczywiście, że nie. Zimą możesz swobodnie jeździć na felgach stalowych - rozważ jednak zrezygnowanie w tym czasie z kołpaków, za którymi może gromadzić się wywołująca korozję mieszanina błota pośniegowego z solą.

Felgi aluminiowe, czy stalowe?

Znasz już różnice pomiędzy felgami stalowymi a alufelgami. Nie powiemy Ci jednak, które z nich powinieneś wybrać. Przed zakupem weź pod uwagę różne aspekty: estetyczne, finansowe, w jaki sposób jeździsz itp. Ważniejsze od tego, z jakiego materiału zostały wykonane felgi, jest to, aby były one dobrze dopasowane do Twojego samochodu.