Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak często wymieniać filtr paliwa?

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa — co ile wymiana? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Otóż dbanie o regularną wymianę tego typu części jest bardzo ważne dla sprawności naszego auta! Niestety, ale wielu kierowców sprawę tę bagatelizuje i o wymianie filtra paliwa przypomina sobie dopiero wtedy, gdy zauważalne są już pewne objawy jego nadmiernego zużycia. Jak często wymieniać więc filtr, by nie doprowadzić do poważnej awarii?

Funkcje filtra paliwa

Na samym początku warto podkreślić fakt, jak ważną funkcję pełni filtr paliwa. Jest to element układu paliwowego, który odpowiada za usuwanie z paliwa wszelkich zanieczyszczeń, czyli pyłu i cząsteczek, które pojawiają się w nim w trakcie jego transportowania lub magazynowania. Co więcej, sprawny filtr paliwa pozwala też pozbyć się z paliwa nadmiaru wody. Dzięki temu zapobiegniesz temu, by nieoczyszczone paliwo spowodowało awarię układu paliwowego i napędowego naszego samochodu.

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Skoro już wiesz, czym dokładnie jest filtr paliwa pora ustalić, co ile go wymieniać. To kiedy wymienić filtr paliwa zależy od wielu czynników. Zazwyczaj przyjmuje się założenie, że wymiana filtra paliwa jest konieczna po przejechaniu mniej więcej 20 tys. kilometrów, czyli właściwie podczas każdego obowiązkowego przeglądu samochodu. Jednak na uwadze należy mieć fakt, że żywotność filtru paliwa zależy od jego producenta, a także jakości paliwa, jakie wlewamy do baku naszego auta. Podsumowując — wymiana filtra paliwa nie powinna być rzadsza, niż wskazuje producent, jednak należy liczyć się z tym, że część ta może ulec szybszemu zużyciu dlatego lepiej dbać o jego regularną wymianę na nowy. Podzespoły tego typu znajdziesz w ofercie przygotowanej przez nasz sklep motoryzacyjny.

Konsekwencje zwlekania z wymianą

Jeśli wiesz już, jak często wymieniać filtr paliwa i nadal masz wątpliwości, czy już teraz należy to zrobić, musisz mieć świadomość, że zwlekanie może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Na początku możesz ich nie zauważać, jednak z czasem — na przykład podczas przeglądu, okaże się, że w silniku doszło do korozji spowodowanej nadmiarem wody w paliwie albo uszkodzenia tłoków. Usterce mogą ulec także wtryskiwacze, a w razie uniemożliwienia swobodnego przepływu paliwa dojdzie do zapowietrzenia układu. Jak widzisz — to kiedy i co jaki czas wymieniasz filtr paliwa, może mieć bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego układu paliwowego.

Od czego zależy czas użyteczności filtra paliwowego?

Na koniec chcemy podkreślić, że tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi wymianami filtra paliwa zależy od wielu czynników. Największy wpływ na okres jego użyteczności ma:

  • jakość filtra — upewnij się, że pochodzi od sprawdzonego producenta i jest wykonany z wysokiej jakości materiałów,
  • jakości paliwa — pamiętaj, by zawsze tankować paliwo wyłącznie ze sprawdzonego źródła,
  • rodzaju paliwa — w przypadku diesla okres żywotności filtra bywa krótszy niż w przypadku benzyny.

Jeśli będziesz zwracać uwagę na to, by tankowane przez Ciebie paliwo było jak najlepszej jakości, znacznie wydłużysz czas użyteczności filtra paliwowego.

To, jak często należy wymieniać filtr paliwa, dla każdego kierowcy może zależeć od czegoś innego. Najważniejsze jest jednak to, by robić to regularnie — tak, by zapobiec możliwości nadmiernego wyeksploatowania tej części, co w dalszej kolejności mogłoby prowadzić do awarii silnika. Staraj się to robić jak najczęściej.