Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Jak dbać o klocki hamulcowe?

Jak dbać o klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe wymienia się częściej niż tarcze hamulcowe, które są bardziej wytrzymałe – nic więc dziwnego, że wielu właścicieli samochodów zastanawia się, jak o nie dbać, aby wydłużyć ich żywotność. Wymiana jest konieczna, jeżeli grubość okładziny jest mniejsza niż 3 mm. Dobrze też postawić na klocki hamulcowe dobrej jakości, które nie mają twardych okładzin – wszystko to wpływa przecież na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Pozostaje jednak pytanie, jak dbać o klocki hamulcowe – wskazówki znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jak prawidłowo dbać o klocki hamulcowe?

Zanim przejdziemy do tego, jakie kupić klocki hamulcowe, kilka słów o tym, jak o nie zadbać – to prosty sposób na oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie, a także sprawny układ hamulcowy. Tarcze i klocki hamulcowe są standardowymi częściami eksploatacyjnymi, dlatego z czasem po prostu się zużyją. Możesz jednak nieco wydłużyć życie klocków, między innymi poprzez:

 • hamowanie silnikiem (znane również jako hamowanie biegami), jeśli jest to możliwe, a następnie naciśnięcie hamulca w końcowym momencie – takie rozwiązanie może się nie sprawdzić na terenach miejskich,
 • lepszą znajomość terenu, po którym się poruszasz – dzięki temu będziesz w stanie z wyprzedzeniem zaplanować manewr hamowania i tym samym ograniczyć go do minimum,
 • zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami, co pozwala spokojnie podjąć decyzję o hamowaniu.

Warto też kontrolować ilość i stan płynu hamulcowego, który co prawda nie sprawi, że klocki hamulcowe będą służyły Ci dłużej, ale wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie całego układu. Jeśli słyszysz piszczenie, może się okazać, że przyczyną jest brudna powierzchnia klocków i tarcz hamulcowych – w takiej sytuacji zalecamy oczyszczenie układu, które odtłuści i oczyści poszczególne elementy.

Jak dbać o układ hamulcowy?

Jeśli należysz do osób, które regularne serwisowanie i sprawdzanie części układu hamulcowego odkładają na wieczne nigdy, to pora zmienić swoje nawyki. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć poważniejszych konsekwencji. Ważnym elementem dbania o układ jest regularny przegląd i wymiana zarówno klocków, jak i tarcz hamulcowych. Jeśli nie musisz ostro hamować, rób to delikatnie i równomiernie – prawda jest taka, że w większości przypadków jest to możliwe.

Jak już wspomnieliśmy, dla sprawności układu hamulcowego, ważna jest kontrola płynu hamulcowego i jego regularna wymiana. Odpowiada on za przenoszenie siły z pedału hamulca na okładziny hamulcowe, czyli klocki hamulcowe i szczęki. Za każdym razem, kiedy będziesz się zastanawiać, dlaczego musisz pamiętać o płynie, pomyśl o tym, że od tego zależy bezpieczeństwo na drodze – Twoje, Twojej rodziny, przyjaciół, których podrzucasz do pracy i innych uczestników ruchu. Te kilka chwil pozwala uniknąć wielu potencjalnie groźnych sytuacji.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany? Zwróć uwagę na to, czy nie są zbyt cienkie oraz, czy nie nagrzewają się zbyt szybko – to z pewnością obniży skuteczność hamowania. Co więcej, żeby móc wymienić tarcze hamulcowe, wcześniej musisz wymienić klocki. Nasze wcześniejsze pytanie nie było więc przypadkowe. Wymiana klocków jest konieczna, jeśli ich grubość znajduje się na minimalnym poziomie – zwykle producenci podają odpowiednie wartości w katalogach. Alarmującym sygnałem powinno być też dla Ciebie drganie kierownicy oraz piszczenie hamulców.

Jak wymienić klocki hamulcowe? Najczęściej odpowiadają za to mechanicy, ale możesz też zrobić to samodzielnie – wymiana klocków z przodu samochodu jest stosunkowo prosta, natomiast z tyłu trzeba pamiętać o regulacji hamulca ręcznego i poradzić sobie z elektrycznymi i wkręcanymi zaciskami. Do wymiany potrzebujesz:

 • zestawu kluczy, w tym klucza dynamometrycznego,
 • taśmy montażowej,
 • klucza ampulowego,
 • pilnika,
 • przyrządu do wyciskania tłoczków,
 • zmywacza do hamulców i smaru do układów hamulcowych,
 • strzykawki.

Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, udaj się do warsztatu, z którego usług korzystasz. Jak często wymieniać klocki hamulcowe? Standardowo właściciele aut decydują się na to po przejechaniu ok. 20-40 tys. km, ale warto przy tym uwzględnić dynamikę jazdy.

Jakie klocki hamulcowe kupić?

Klocki hamulcowe są dostępne w trzech segmentach: premium, średnim oraz budżetowym, przy czym najczęściej są to produkty należące do drugiego segmentu. Kluczową informacją, która pomoże Ci podjąć decyzję, jakie wybrać klocki, jest to, czy posiadają one certyfikat jakości. Standardem są europejski certyfikat ECE R90 oraz amerykański DOT – jeśli interesujący Cię produkt nie posiada odpowiedniego oznaczenia, to wybierz inne klocki hamulcowe z akcesoriami. Zwróć natomiast uwagę na takie parametry, jak żywotność (przynajmniej 30 tys. km), głośność, czy odporność na wysokie temperatury.

Odpowiednie klocki znajdziesz w naszym sklepie internetowym (m.in. klocki hamulcowe BLUE PRINTklocki hamulcowe QUICK BRAKE) – podpowiemy Ci też, jakie tarcze hamulcowe wybrać.