Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak Dbać o Silnik Diesla w Samochodzie? - Sklep motoryzacyjny – M-parts

Jak dbać o silnik diesla?

Jak dbać o diesla? Pytanie to z pewnością zadaje sobie wiele osób, które zdecydowało się na zakup auta z właśnie takim silnikiem lub to dopiero rozważa. Ten typ silnika jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny pod względem zużycia paliwa. Zanim jednak podejmiesz decyzję o kupnie samochodu z dieslem dobrze jeśli dowiesz się, jak dbać o silnik diesla na przykład na krótkich odcinkach, czy zimą. Z racji, że budowa diesla jest nieco bardziej skomplikowana, jego naprawa bywa bardzo kosztowna. Lepiej więc temu zapobiec i regularnie dbać o swoje auto, tak by silnik był w pełni sprawny. Pomogą Ci w tym produkty przygotowane przez nasz sklep motoryzacyjny.

Dbanie o wtryskiwacze - tankowanie dobrego paliwa

Po pierwsze, silnik diesla wymaga tego, by tankując wybierać paliwo najlepszej jakości. W tym celu wybieraj wyłącznie sprawdzone stacje paliw. W razie zatankowania paliwa, które jakościowo nie jest najlepsze, ryzykujesz uszkodzenie wtryskiwaczy. To jedne z najbardziej wrażliwych części, a ich wymiana jest kosztowna. Jak rozpoznać ich usterkę? Problem ze wtryskiwaczami rozpoznasz po dymie - białym lub czarnym, który wydobywa się z rury wydechowej. Co więcej, możliwe jest także stukanie silnika i znaczące szarpanie auta. By uniknąć tego typu sytuacji, upewnij się, jak dbać o diesla i nie tankuj paliwa, którego jakość jest wątpliwa. Jeśli mimo zastosowania się do zasad, z rury wydechowej wydobywa się dym, wykorzystaj dodatek niwelujący kopcenie.

Ochrona turbosprężarki

Równie dużo każdego kierowcę samochodu z silnikiem diesla może kosztować naprawa turbosprężarki. Jak dbać o silnik diesla pod tym względem? Zaleca się, by po każdorazowym zakończeniu jazdy pozwolić mu na ostygnięcie. W jaki sposób? Zanim wyłączysz silnik na kilka minut, pozostaw go na jałowym biegu. W przypadku turbosprężarki duże znaczenie ma także wiedza na temat tego, jak dbać o diesla na krótkich odcinkach - tuż po ruszeniu. By w jak największym stopniu ograniczyć jej zużycie, przy pierwszych kilometrach unikaj gwałtownego hamowania i dynamicznych przyspieszeń. O konieczności wymiany turbosprężarki dowiesz się przez utratę mocy auta oraz dym wydobywający się z rury wydechowej. Równie duże znaczenie dla działania turbosprężarki, a więc silnika diesla ma także wymiana oleju. Pamiętaj, by robić to w miarę regularnie - przynajmniej raz do roku. Przy okazji możesz wykorzystać dodatek do oleju napędowego, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Unikaj ruszania z piskiem opon

Kolejnym ze sposobów na to, jak dbać o diesla jest to, by oprzeć się trendowi, który panuje wśród wielu kierowców i unikać ruszania z piskiem opon. Dlaczego? Nawet najlepsze silniki diesla narażone są w takim wypadku na uszkodzenie koła dwumasowego. Część ta wymieniana jest najczęściej razem ze sprzęgłem. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów związanych z wymianą tych części, nie pozwól, by uległy one uszkodzeniu. Możesz tego uniknąć, rezygnując z ruszania z piskiem opon.

Wymiana filtrów częściej niż radzi producent

Regularna wymiana filtrów, które znajdują się w samochodzie to jedna z czynności, o której powinien pamiętać każdy kierowca. By dbać o silnik diesla, szczególną uwagę zwróć na to, by filtr paliwa był wymieniany z odpowiednią częstotliwością. W innym wypadku możesz doprowadzić do tego, że filtr nie zdoła wyłapać wody, która znalazła się w baku. Innym zagrożeniem dla tej części w przypadku silnika diesla jest też to, że w razie dużego zawilgocenia filtra paliwa może on zwyczajnie zamarznąć. Najlepiej więc zadbać o wymianę filtrów przynajmniej raz do roku, a nie tak jak radzi producent - dopiero po przejechaniu wyznaczonej liczby kilometrów, ponieważ mogłoby się okazać, że jest na to za późno.

Dbanie o silnik zimą

Równie cenną wiedzą dla posiadaczy samochodu z dieslem jest to, jak dbać i odpalić diesla zimą. Właśnie wtedy pojazdy te są szczególnie wrażliwe na jakość paliwa, które wlewamy do ich baku. Bardzo ważne w tym okresie jest także to, by nie zostawiać auta z silnikiem diesla na mrozie z prawie pustym bakiem. Najlepiej więc zawsze tankować auto do pełna. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ważne jest też to, by przed nastaniem mrozów zadbać o wymianę filtra paliwa oraz sprawdzić stan innych części. W ten sposób unikniesz problemów wynikających z uszkodzenia silnika diesla.

Jeśli planujesz zakup samochodu z silnikiem diesla lub już jesteś jego posiadaczem, dowiedz się, jak dbać o takie auto. W tym celu regularnie sprawdzaj stan wtryskiwaczy i turbosprężarki, oraz tankuj paliwo, które sprawdzono pod względem jakości. Stosuj się także do wskazówek dotyczących uruchamiania i wyłączania silnika. Jesteśmy pewni, że dzięki nim będziesz w stanie odpowiednio zadbać o swój samochód. By jeszcze bardziej to usprawnić, wykorzystaj środek do czyszczenia diesla lub inne dodatki do diesla, które znajdziesz w ofercie M-Parts.