Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Jak dbać o zawieszenie auta?

Jak dbać o zawieszenie auta?

Zastanawiasz się nad tym, jak dbać o zawieszenie samochodu? Bardzo słusznie, ponieważ ten element jego konstrukcji w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jego uszkodzenia mogą grozić poważnymi konsekwencjami. A z zawieszeniem jest jak ze zdrowiem - lepiej zapobiegać (dbać) niż leczyć (naprawiać). Jeżeli głowisz się nad tym, jak dbać o zawieszenie auta koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

 

Dlaczego warto dbać o zawieszenie samochodu?

Po co dbać o zawieszenie auta? Powodów jest kilka:

 • dla wygody i bezpieczeństwa - Twojego, pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego;
 • aby uniknąć przykrych niespodzianek - postoju w trasie lub co gorsza, wypadku;
 • by zyskać spokój psychiczny - będziesz mieć pewność, że auto Cię nie zawiedzie.

Kontrola zawieszenia to bardzo ważna czynność, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, nie tylko Twoje. Dlatego warto wiedzieć jak dbać o zawieszenie samochodu, aby służyło nam przez długi czas.

 

Zawieszenie auta - kiedy warto je skontrolować?

Śmiało można powiedzieć, że zawieszenie to temat rzeka. Pod tym pojęciem skrywa się bardzo wiele elementów, a co więcej istnieje także wiele różnych odmian zawieszenia, które różnią się pomiędzy sobą, w zależności od producenta auta. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie kierowcy wygodnej i płynnej jazdy. Jego kontrole bywają przez wielu bagatelizowane - nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ jak już pisaliśmy, uszkodzenia zawieszenia nie tylko prowadzą do niewygody w trakcie jazdy, ale mogą także stwarzać zagrożenie.

W takim razie jak dbać o zawieszenie auta? Między innymi regularnie je kontrolując - diagnostyka nie wiąże się z dużym kosztem, a może oszczędzić nam sporych wydatków w przyszłości. Kiedy warto skontrolować stan zawieszenia? Między innymi:

 • po stłuczce lub wypadku samochodowym,
 • po wszelkich gwałtownych zderzeniach i kontakcie z przeszkodami np. wysokim krawężnikiem lub głęboką dziurą,
 • gdy widzisz, że auto gorzej trzyma się drogi i odczuwasz wibracje,
 • kiedy kupujesz używane auto.

Warto wiedzieć, że tylne zawieszenie zwykle zużywa się wolniej niż przednie. W dużym stopniu na uszkodzenia oraz zużywanie narażone są amortyzatory, a także gumowe i ruchome elementy zawieszenia. Informacje na temat tego, jak prawidłowo dbać o zawieszenie samochodu znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Jak dbać o zawieszenie samochodu?

Podpowiadamy jak dbać o zawieszenie auta. Jak już wspominaliśmy, lepiej dbać niż wydawać pieniądze na późniejsze naprawy. Dlatego, jeżeli chcesz, aby zawieszenie dobrze się sprawowało, pamiętaj o:

 • okresowych kontrolach zawieszenia (minimum raz w roku lub po przejechaniu 50 tys. km),
 • dodatkowych kontrolach przed i po sezonie zimowym, wypadkach, spotkaniach z przeszkodami,
 • spokojnej jeździe (unikaj dziur, wysokich krawężników, gwałtownego hamowania itp.),
 • bieżącym wymienianiu zużytych elementów.

To kilka podstawowych zasad pokazujących jak dbać o zawieszenie auta. Trzymając się tych wskazówek, możesz mieć pewność, że auto Cię nie zawiedzie i będzie się komfortowo prowadziło nawet w najtrudniejszych trasach.