Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak Działa Czujnik Parkowania i czy Warto go Mieć?

Jak działa czujnik parkowania i czy warto go mieć?

Wbrew pozorom parkowanie nie jest problemem wyłącznie kursantów na egzaminach prawa jazdy. Każdy, nawet doświadczony, kierowca zmaga się z ograniczoną widocznością i komplikacjami w ocenie odległości. Z tego względu warto dowiedzieć się jak działają czujniki parkowania do samochodu, gdzie znaleźć te najlepsze i czy rzeczywiście czujniki parkowania podniosą komfort i precyzję zatrzymywania się w wyznaczonych do tego miejscach. 

Jak działają czujniki parkowania?

Czujniki parkowania wykorzystują w swojej pracy fale ultradźwiękowe. Wysyłają fale o wysokiej częstotliwości i mierzą czas powrotu fali do urządzenia. Właśnie ten system umożliwia reakcję na przeszkodę, jednak ze względu na czułość czujników, reagują one również na opadające liście i zanieczyszczenia. Czujniki parkowania działają dobrze, ale nie zastępują samodzielnej oceny widoczności przez kierowcę. Mogą się więc sprawdzić jako dodatkowe wsparcie podczas zatrzymywania pojazdu, jednak obowiązkiem kierowcy jest rozejrzenie się wokół samochodu i zwrócenie uwagi na przechodniów, słupki lub inne elementy miejskiej architektury. 

Zalety czujników parkowania 

Wiesz już jak działają czujniki parkowania, ale nie wiesz czy warto je stosować w każdym miejscu? Najlepsze okoliczności do wykorzystania czujników to parkowanie:

  • w słabo oświetlonych garażach, 
  • na parkingach podziemnych, 
  • na parkingach zatłoczonych, 
  • podczas kiepskich warunków atmosferycznych, które przyczyniają się np. do zaparowania szyb. 

Jak wybrać odpowiednie czujniki parkowania i ile kosztują?

Kierowcy mogą wybierać pomiędzy czujnikami bezprzewodowymi i przewodowymi. Rodzaj czujników jest jednym z kryteriów wpływających na cenę. Przy czujnikach bezprzewodowych (droższych) wykorzystuje się połączenie Wi-Fi, w przypadku przewodowych montuje się przewody. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają podłączenia kabli do instalacji samochodu, jednak w przypadku czujników bezprzewodowych, ten montaż jest prostszy. Podczas zakupów, warto zwrócić uwagę na wysoką jakość produktów. Tanie czujniki parkowania mogą też nie spełnić swojej funkcji. Zdarza się, że zamarzają, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza. 

W asortymencie sklepu M-parts proponujemy czujniki parkowania zaufanych producentów. Zastanawiając się jakie wybrać, możesz skorzystać z opisów technicznych lub skontaktować się z naszym zespołem. Oferujemy profesjonalne doradztwo klienta. Wystarczy, że wyślesz wiadomość na adres kontakt@m-parts.pl lub zadzwonisz pod numer 720 720 361.