Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak przygotować auto do zimy? [Porady]

Jak przygotować auto do zimy?

Kiedy temperatura powietrza zaczyna spadać, każdy kierowca powinien zwrócić uwagę na weryfikację bezpieczeństwa jazdy. Ale czy wiesz, jak przygotować auto do zimy? Z tego tekstu dowiesz się jak zabezpieczyć samochód przed mrozami i jak myć auto o tej porze roku. Podpowiadamy co zrobić, żeby eksploatacja auta zimą nie wiązała się z żadnymi komplikacjami. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale też daje spokój. 

Jak przygotować auto do zimy? O tym trzeba pamiętać

Niska temperatura, śliska nawierzchnia, opady śniegu i mróz - wszystkie te czynniki mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na prowadzenie samochodu, ale nawet na jego odpalenie. Właśnie dlatego przed zimą należy zabezpieczyć samochód i zadbać o podstawowe kwestie, takie jak: wymiana opon, wymiana płynu do spryskiwaczy, kontrola stanu wycieraczek i wymiana płynu chłodniczego.

Wymień opony na zimowe

Aby dobrze przygotować się do zimy, zacznij od wymiany opon. Zimowe opony różnią się od letnich pod kątem parametrów i użytych materiałów. Zimą konieczne jest zwiększenie przyczepności do mokrej, śliskiej lub zaśnieżonej powierzchni i to właśnie pod tym kątem projektuje się opony zimowe. Ważny jest również rodzaj, kształt i głębokość bieżnika wraz ze specjalnymi kanałami, które odprowadzają błoto, śnieg, grad czy wodę. Przy jednakowych prędkościach, dzięki zimowym oponom, można wjechać na ośnieżoną drogę o nachyleniu do 13%, a w przypadku opon letnich jest to maksymalnie nachylenie 4%. Jeśli myślisz, że zima w Polsce nie była w ostatnich latach zbyt surowa i ze względu na brak opadów lub niskich temperatur można dalej jeździć na oponach letnich, to błąd. Nawet przy łagodnej zimie, bez żadnych opadów śniegu, opony zimowe pomogą uniknąć poślizgów i skrócą drogę hamowania!

Wymień płyn do spryskiwaczy i skontroluj stan wycieraczek

Nasze porady dotyczą też płynów, a w szczególności płynu do spryskiwaczy. Wymiana płynu na zimowy jest konieczna - w przeciwnym razie, letni płyn zamiast oczyścić szybę, zacznie na niej zamarzać. Swojej roli nie spełnią też zużyte wycieraczki - nie odprowadzą zanieczyszczeń z szyby. Jeśli mamy gumowe pióra, oczyśćmy je przy użyciu ręcznika papierowego i zwykłego płynu do mycia szyb. Jeśli na piórze znajdują się jednak pęknięcia lub ubytki gumy, zaleca się wymianę. Nasz sklep motoryzacyjny M-parts oferuje części zamienne dla kilkudziesięciu marek aut, w konkurencyjnych cenach. Przy okazji działań zabezpieczających przed zimą, można dokładnie odtłuścić szyby, a nawet zlecić wypełnienie drobnych uszkodzeń i odprysków w szybie czołowej (jeśli takie są). Poza zwiększeniem bezpieczeństwa, unikniesz mandatu. Jazda z uszkodzoną szybą może wiązać się z karą finansową w wysokości 250 zł lub co gorsze - skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego. 

Skontroluj płyn w układzie chłodzenia i olej silnikowy 

Co jeszcze trzeba zrobić, aby przygotować auto do zimy? Nie tylko płyn do spryskiwaczy spędza sen z powiek. Uwagi wymagają też oleje samochodowe. Przy niskich temperaturach, olej silnikowy gęstnieje i jest gorzej rozprowadzany po częściach jednostki napędowej. Jeśli poziom oleju silnikowego się kończy, nie ma sensu czekać z jego dolaniem do wiosny. Lepiej wymienić olej (i filtry oleju) przed zbliżającymi się mrozami. Przed zimą należy skontrolować też jakość płynu chłodniczego, ponieważ zamarznięty płyn może skutkować unieruchomieniem samochodu. 

Jak myć samochód zimą?

Kierowcy mają czasem wątpliwości dotyczące mycia samochodu podczas zimy. Oczywiście, że nie należy z tego rezygnować! Jednak zamiast wizyty w myjni, warto skorzystać z mycia ręcznego. W myjni samochodowej nie można przeprowadzić dokładnego płukania wstępnego. Minusem jest też niska temperatura, która w krótkim czasie może doprowadzić do zamarznięcia wody w zakamarkach auta. Jest to jedna z przyczyn późniejszych problemów np. z otwarciem zamarzniętych drzwi. Pisaliśmy na ten temat w innych artykułach, dlatego zapraszamy do przeglądania tekstów i zapoznania się też z pozostałymi poradami dotyczącymi eksploatacji pojazdów. 

Jeśli chcesz przygotować auto do zimy, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Dzięki temu, zadbasz o bezpieczeństwo i komfort jazdy, nie tylko dla siebie, ale też swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.