Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak Rozpoznać Pęknięty Przewód Hamulcowy i Jak Zapobiec Tego Typu Usterce?

Jak rozpoznać pęknięty przewód hamulcowy i jak zapobiec tego typu usterce?

Jak naprawić pęknięty przewód hamulcowy? Pytanie to pojawia się na ustach właścicieli pojazdów. Pęknięte przewody hamulcowe to poważna awaria. Najczęściej dowiadujemy się o tym w trakcie badań okresowych. Jednak jeśli przewód hamulcowy pęknie wcześniej i nie zauważymy tego sami, jazda samochodem z przewodami w takim stanie jest niebezpieczna. Właśnie dlatego dobrze zapoznać się ze wskazówkami, dzięki którym odkryjesz, że przewód hamulcowy jest pęknięty.

Objawy zużycia

Nie wiesz, po czym rozpoznać, że przewód hamulcowy wymaga naprawy? Jeśli pęknięcia pojawiają się powoli, po pewnym czasie możesz zauważyć rozszczelnienie przewodu. W jaki sposób się o tym dowiesz? Wskazywać na to może ubytek płynu hamulcowego, mięknący pedał hamulca, nacieki i plamy pod samochodem. O możliwości uszkodzenia przewodu hamulcowego zaalarmuje Cię także zapalenie się kontrolki ostrzegającej przed niskim poziomem płynu hamulcowego.

Wskazane objawy zużycia przewodu hamulcowego pozwalają w porę zająć się jego naprawą lub wymianą. Niestety nie zawsze przewody pękają powoli. Zdarza się tak, że przewód pęka nagle. W takim przypadku hamulce przestaną działać, a dalsza jazda będzie niebezpieczna, a nawet niemożliwa.

Co jest powodem, że przewody hamulcowe pękają?

Zastanawiasz się, co sprawia, że przewody hamulcowe pękają? Zanim to wyjaśnimy, trzeba podkreślić, że w samochodzie znajdują się ich dwa rodzaje:

Jeśli chodzi o te pierwsze, do ich uszkodzenia najczęściej dochodzi wtedy, gdy zostały one przeciążone, doszło do korozji, widoczne jest uszkodzenie mechaniczne lub po prostu przewody się zużyły. Z kolei przewód hamulcowy elastyczny może pęknąć, podobnie jak przewód sztywny, w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub przeciążenia. Częstym powodem jego pęknięcia jest także starzenie się materiału.

Dlaczego przewody hamulcowe przedwcześnie się starzeją?

Przewód hamulcowy to element eksploatacyjny, który z czasem zwyczajnie się zużywa. Często dzieje się to jednak przedwcześnie. Dlaczego? Na przedwczesne starzenie się przewodów hamulcowych ma wpływ:

  • jazda w wymagających warunkach,
  • nieregularna wymiana płynu hamulcowego,
  • niska jakość przewodów hamulcowych,
  • duże obciążenie pojazdu — jego masa własna lub ładunek.

Jeśli wiesz, że w przypadku Twojego auta niektóre ze wspomnianych okoliczności faktycznie mogą mieć miejsce, dbaj o stan przewodu hamulcowego i pamiętaj o tym, by regularnie go wymieniać.

Czy wymieniać przewody samodzielnie?

Ustaliłeś już, że przewód hamulcowy w Twoim samochodzie jest uszkodzony. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jak naprawić pęknięty przewód hamulcowy, oraz czy można zrobić to samodzielnie. Przede wszystkim należy podkreślić to, że przewodów hamulcowych się nie naprawia, a wymienia na nowe. Oczywiście zdarza się, że mechanicy decydują się na wymianę jedynie części przewodu hamulcowego sztywnego, jednak najlepiej od razu zrobić to na całej długości, co zapobiegnie kolejnym problemom. Wymiana przewodu hamulcowego to proces, który lepiej powierzyć mechanikowi. Wymaga on użycia specjalistycznych narzędzi oraz pamiętania o tym, by odpowietrzyć cały układ hamulcowy. Przyda się też wiedza na temat tego, jak zaślepić przewód hamulcowy. Jeśli się na tym nie znasz, odwiedź warsztat samochodowy i pozwól, by tam zajęto się tym problemem.

Jak często dokonywać wymiany?

Ostatnia kwestia, jaką warto poruszyć przy temacie wymiany uszkodzonych przewodów hamulcowych, jest częstotliwość powtarzania tej czynności. Jak często należy to robić jeśli nie zauważasz objawów pęknięcia przewodu hamulcowego? Przede wszystkim staraj się zapobiec jego uszkodzeniu. W tym celu dbaj o regularną wymianę płynu hamulcowego. Natomiast podczas każdej wizyty w warsztacie samochodowym, kontroluj stan przewodów hamulcowych. Przewody elastyczne najlepiej wymieniać, co kilka lat, natomiast sztywne mogą posłużyć dłużej.

Sprawność układu hamulcowego to gwarancja bezpiecznej jazdy. Ważne jest więc to, by regularnie sprawdzać, w jakim stanie jest nie tylko przewód hamulcowy, ale także inne elementy składające się na działanie tego podzespołu. Wiesz już, jak sobie poradzić z pęknietym przewodem hamulcowym, oraz jak w ogóle rozpoznać objawy jego uszkodzenia, więc możesz mieć pewność, że nic Ci nie grozi. Natomiast jeśli szukasz części potrzebnych do jego wymiany, sprawdź ofertę przygotowaną przez nasz sklep motoryzacyjny.

facebook