Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak rozpoznać świecę zapłonową do wymiany?

Jak rozpoznać świecę zapłonową do wymiany?

Świece zapłonowe to części odpowiadające za rozruch auta. Czy jeśli świeca zapłonowa wymaga wymiany, bez problemu można to rozpoznać? Najczęściej możliwość awarii tego elementu układu napędowego są w stanie rozpoznać jedynie doświadczeni kierowcy i mechanicy. Jednak po zdobyciu wiedzy, jak dokładnie działają świece w samochodzie i zaznajomieniu się z możliwością ich usterki, zwiększysz swoje możliwości w tym zakresie. 

Świece zapłonowe do wymiany - jakie są tego objawy?

Nie masz pewności, czy świece samochodowe w Twoim samochodzie wymagają wymiany? Ich zużycie możesz rozpoznać po kilku objawach. Do najłatwiej rozpoznawalnych należy moment, w którym silnik Twojego samochodu zacznie mieć gorsze osiągi, co przeniesie się na wzrost spalania. Oznacza to zwiększone wydatki na paliwo. Jednak, by dzięki temu móc określić zbliżającą się awarię świec trzeba być w tym zakresie prawdziwym specjalistą. Jeśli nie należysz do osób, które potrafią rozpoznać problem w taki sposób, nic straconego. O możliwej awarii świec zapłonowych, możesz dowiedzieć się także, jeśli zaobserwujesz inne nieprawidłowości. Zaliczamy do nich na przykład problem z odpaleniem jednostki napędowej. Przyczyną tego może być gromadzący się na świecy osad. Świeca zapłonowa może ulec szybszemu zużyciu także wtedy, gdy Twój samochód zużywa zbyt dużą ilość oleju silnikowego, doszło do uszkodzenia uszczelek głowicy lub tankujesz paliwo, które jest nie najlepszej jakości. Tego, że świece zapłonowe w samochodzie wymagają wymiany, możesz domyślić się także wtedy, gdy z rury wydechowej wydobywa się ciemniejszy niż zazwyczaj dym. Zużyta świeca samochodowa może też powodować szarpanie, dlatego jeśli tylko je wyczujesz, sprawdź, czy element ten nie uległ awarii.

Świeca zapłonowa - jak sprawdzić jej stan?

Podejrzewasz, że świece zapłonowe w Twoim samochodzie uległy zużyciu, ale nie do końca wiesz jak to sprawdzić? Najlepiej przekonać się o tym dokonując ich bezpośredniej inspekcji. W tym celu trzeba je wykręcić. W tym momencie warto umieć rozpoznać kolory świec zapłonowych i ich znaczenie. Najprościej jednak mówiąc -  jeżeli stopa izolatora świecy samochodowej ma barwę szaro żółtą lub szaro białą, część ta nie uległa jeszcze zużyciu i problem leży gdzie indziej. Jeśli jednak dostrzeżesz nalot sadzy, popiół lub olej na gwincie świecy zapłonowej to najprawdopodobniej nadaje się ona do wymiany. Świecie zapłonowe w atrakcyjnej cenie znajdziesz w naszym sklepie motoryzacyjnym, ale na czym powinien polegać ich odpowiedni dobór?

Dobór świec zapłonowych do silnika - czym się kierować?

Podczas doboru świec zapłonowych do swojego samochodu powinniśmy stosować się do kilku najważniejszych zasad. Z racji, że elementy te pełnią bardzo ważną funkcję, nie należy na nich oszczędzać, a raczej zdecydować się na produkty od sprawdzonych producentów, do których należy NGK czy Bosch. Na szczęście wysokiej jakości świece zapłonowe, które zamontujesz w swoim aucie, znajdziesz w stosunkowo niskiej cenie w naszym sklepie, w którym oferujemy części samochodowe. Dostępne świece zapłonowe mogą się różnić przede wszystkim pod względem rozmiaru, wartości cieplnej i rodzaju wykorzystania elektrod. Ważne, by podczas wyboru dopasować je do silnika i rodzaju paliwa, którym jest on zasilany. Na rynku dostępne są także sportowe świece zapłonowe.

Wiesz już, jak ważne funkcje w każdym samochodzie pełnią świece zapłonowe. Dobrze regularnie sprawdzać ich stan, by w odpowiednim czasie móc je wymienić na nowe. Jeżeli masz silnik diesla, zamiast świec zapłonowych konieczna może być wymiana świec żarowych, na które warto zwrócić uwagę podczas przeglądu. W ten sposób zapobiegniesz poważniejszej awarii.