Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak Sprawdzić Świece Żarowe Samodzielnie?

Jak sprawdzić stan świec żarowych samodzielnie?

Nie wiesz, jak sprawdzić świece żarowe w swoim samochodzie? W nowoczesnych samochodach o ewentualnym problemie z ich działaniem zostaniesz poinformowany za pośrednictwem komputera pokładowego. Jeśli jednak jeździsz jednym ze starszych modeli, działanie świec żarowych trzeba sprawdzić samodzielnie. Czynność ta nie należy do najtrudniejszych, dlatego z pewnością sobie z tym poradzisz. Wystarczy, że dowiesz się, jak działa świeca żarowa i jak sprawdzić jej działanie.

Jak działają i za co odpowiadają świece żarowe?

Świece żarowe odpowiadają za rozgrzanie komory silnika. W ten sposób ułatwiają one rozruch silnika diesla nawet przy najniższych temperaturach. Jeśli w Twoim samochodzie zamontowano świece dwufazowe, po uruchomieniu silnika wyłączają się i nie biorą udziału w jego dalszej pracy. Natomiast świece trójfazowe, które są nowsze, nie wyłączają się, a za ich pośrednictwem komputer pokładowy koryguje warunki spalania w komorze silnika. Dzieje się tak aż do momentu osiągnięcia temperatury roboczej. Ma to zdecydowany wpływ na polepszenie jakości spalania, co przekłada się też na ograniczenie generowania przez samochód szkodliwych substancji.

Zużycie świec — jakie są objawy?

Uszkodzenie świec żarowych nie należy do częstych awarii, ale dobrze wiedzieć jak sobie z tym problemem poradzić. Zanim jednak przekonasz się, jak sprawdzić świece, warto dowiedzieć się, po czym rozpoznać, że faktycznie mogą wymagać wymiany. Na pierwszy rzut oka taka usterka może być niezauważalna. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Na uszkodzenie świec żarowych wskazuje przede wszystkim problem z rozruchem silnika w niskiej temperaturze. Niepokojąca powinna wydawać się także nierówna jego praca lub spadek mocy przed rozgrzaniem. Jeśli zauważysz właśnie takie objawy, działanie świec żarowych najprawdopodobniej zostało zakłócone. Pora więc dowiedzieć się, jak sprawdzić świece żarowe.

Różne metody sprawdzania stanu świec

O sprawdzenie świec żarowych możesz poprosić mechanika, jednak warto spróbować zrobić to samodzielnie. Tylko jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów. Niektórzy jako jeden z nich wskazują metodę na żarówkę. Jak sprawdzić świece żarowe żarówką? Podłącza się ją do końcówki świecy i plusowego bieguna akumulatora. Mimo że metoda ta jest prosta, eksperci wskazują, że bywa zawodna, więc lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie. Możliwe są dwa:

  • przy wykręceniu świecy,
  • z użyciem amperomierza.

Świece żarowe — jak je sprawdzić po wykręceniu?

Sprawdzanie stanu wymontowanej świecy jest najczęściej zalecanym sposobem. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że metoda ta jest trudna i wymagająca. Przede wszystkim na samym początku należy wymontować świece. Dostęp do nich zależy od modelu auta i bywa tak, że jest bardzo utrudniony. Właśnie dlatego jest to czynność dla osób, które są cierpliwe i wykazują się wysoką zręcznością. Gdy już się uda to zrobić, należy użyć przewodu i połączyć tylną część świecy z dodatnim biegunem akumulatora. Z kolei na ujemny załóż drugi przewód, a drugi jego koniec przyłóż na wysokości gwintu świecy żarowej. Jeśli zaświeci się ona z odpowiednią szybkością, wszystko jest w porządku.

Jak sprawdzić świece żarowe miernikiem?

Drugim sposobem na sprawdzenie działania świec żarowych jest skorzystanie z amperomierza. Jest on stosunkowo prosty, dlatego powinien sobie z nim poradzić naprawdę każdy. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić świece żarowe bez wykręcania, to w tym celu najlepiej użyć właśnie amperomierza. Wystarczy, że zdejmiesz przewody i uzyskasz dostęp do świec umożliwiający wprowadzenie sondy. Gdy już to Ci się uda, ustaw amperomierz na najmniejszą wartość. W następnej kolejności jedną sondę przyłóż do świec żarowych, a drugą do minusowego bieguna na akumulatorze. Jeśli świeca żarowa jest sprawna, odczyt na amperomierzu powinien wskazywać wartość ok. 1 oma. Jeśli jest ona wyższa, konieczna jest wymiana.

Kiedy konieczna jest wymiana?

Skoro wiesz już jak sprawdzić świece żarowe i mowa o ich wymianie, należy wskazać kiedy należy to zrobić. Konieczne jest to wtedy, gdy korzystając ze wspomnianych metod, rozpoznasz ich uszkodzenie. W celu znalezienia odpowiednich części sprawdź ofertę przygotowaną przez nasz sklep motoryzacyjny. Pamiętaj, że wymiana świecy żarowej jest prosta, jednak należy zachować ostrożność. Szczególnie w momencie wykręcania świec. Jeśli jest to zbyt problematyczne, możesz spróbować zrobić to po rozgrzaniu silnika, kiedy spotkasz się z mniejszym oporem. Uważaj, by się nie oparzyć, a jeśli ze względu na rodzaj silnika nie jest to możliwe, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Wiesz już, jak sprawdzić świece żarowe i kiedy należy je wymienić, możesz więc mieć pewność, że poradzisz sobie bez wizyty u mechanika. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lepiej nie próbować wymieniać części na siłę. Mogłoby to spowodować poważne uszkodzenia.

facebook