Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie?

Zastanawiasz się jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie skutecznymi sposobami? Zwykłe odkurzanie może nie wystarczyć. Jeśli kupujemy używany samochód, nie mamy żadnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób dbał o niego poprzedni właściciel. Nowe pojazdy też nie są wolne od historii zapachowych. Z poniższego artykułu dowiesz się co zrobić, aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w aucie. 

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w aucie?

Przyczyn pojawiania się nieprzyjemnego zapachu w kabinie samochodowej jest wiele. Do najczęstszych należą: palenie papierosów, przewożenie zwierząt, wylanie napojów lub przewrócenie tłustego jedzenia i pozostawienie śladów bez sprzątania. Chociaż zarówno kierowca, jak i pasażerowie, mogą starać się zachować czystość na wysokim poziomie, to jednak niektórym sytuacjom nie da się zapobiec. Jedzenie i picie podczas wielogodzinnej jazdy jest częstą praktyką, zwłaszcza, jeśli przewozi się dzieci. Lekceważenie plam zawsze odbije się na rozwoju nieprzyjemnego zapachu. 

Poza tym samochody składają się nie tylko z tkanin, ale przede wszystkim z tysięcy części - od metalowych, po szklane, gumowe i papierowe. Przewody, urządzenia elektroniczne, płyny i gazy... - każdy z elementów narażony jest na przegrzanie czy zużycie. Nieprzyjemne zapachy mogą świadczyć o awarii

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w aucie?

Przywieszenie aromatycznej zawieszki może nie zadziałać. Nie jest też zresztą rozwiązaniem problemu, ale jego tuszowaniem. Pięknie pachnące choinki i inne elementy są wskazane, jednak dopiero wtedy, kiedy samochód jest czysty i sprawny. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby usuwania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie w zależności od przyczyny. 

Wymień filtr kabinowy w samochodzie

Sprawdź, w jakim stanie są filtry samochodowe. Może zgromadziły gnijące liście i to właśnie z tego powodu, odczuwany jest zapach pleśni lub zgnilizny? 

Sprawdź, czy w aucie nie ma pleśni

Pleśń może gromadzić się też w innych miejscach - wynika to np. z długiego postoju w wilgotnym klimacie, czyli najczęściej po zimie. Pod dywanikami i fotelem mogła zalegać woda, która doprowadziła do rozwoju pleśni. Da się ją jednak usunąć za pomocą silnie żrących środków, polecanych w sklepie M-parts. Jeśli pleśń będzie wracać, prawdopodobnie trzeba będzie wymienić tapicerkę. 

Wykonaj ozonowanie wnętrza auta

Skuteczną metodą w walce z nieprzyjemnymi zapachami, jest ozonowanie auta. Ozon ma właściwości utleniające, które wykorzystywane są w zabiegach dezynfekcji i dezodoryzacji - również w samochodzie. Ozon rozprzestrzeniany przez urządzenia nazywane ozonatorami, likwiduje likwidacji pleśń, zarodniki grzybów, pyłki, roztocza, bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Usuwa nawet zapachy rozpuszczalników i farb. Ozonowanie sprawdzi się zarówno wtedy, kiedy chcemy usunąć zapach dymu papierosowego, jak i wtedy, kiedy chcemy usunąć alergeny z powodu osłabionej odporności lub powtarzających się reakcji alergicznych. 

Dobrze przewietrz auto i układ klimatyzacji

Konieczne może okazać się też czyszczenie nawiewów, a także regularne mycie i pielęgnacja klimatyzacji. Zaniedbana klimatyzacja uwalnia nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje, dlatego skontroluj stan tych elementów. Brzydki zapach może pojawiać się tylko przez chwilę po włączeniu nawiewów, ale w niektórych przypadkach - przez cały czas ich pracy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji, przyczyną będą prawdopodobnie bakterie i grzyby

Zadbaj o przyjemny zapach poprzez wybór kosmetyków do auta

Problem nieprzyjemnej woni w samochodzie został już rozwiązany? Teraz zadbaj o aromatyczne zapachy do auta. Nasz sklep motoryzacyjny M-parts oferuje zarówno środki kosmetyczne do czyszczenia i pielęgnacji auta, jak i akcesoria, które odświeżają wnętrze i wpływają na jego luksusowy wizerunek. Dostarczamy między innymi zawieszki typu choinki, spray, zapachy montowane do kratki nawiewu i puszki z zapachem. Z akcesoriów warto korzystać szczególnie latem, kiedy pojawiające się zapachy są dotkliwsze. 

Priorytetem w podróżowaniu samochodem jest oczywiście bezpieczeństwo. Jednak jeśli robimy to codziennie, wozimy pasażerów lub planujemy długą podróż, trzeba skoncentrować się też na komforcie. Czasem koniecznym działaniem będzie odgrzybienie klimatyzacji w samochodzie, zdezynfekowanie tapicerki lub wymiana filtru. Nieprzyjemny zapach w pojeździe da się usunąć - najpierw jednak poświęćmy czas na właściwe zdiagnozowanie przyczyny.