Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Jak Wymienić Płyn Chłodniczy? Jak Często dokonywać Wymiany?

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Zastanawiasz się, jak wymienić płyn chłodniczy i z jaką częstotliwością powinno się tę czynność wykonywać? Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego wymiana płynu chłodzącego jest ważna i gdzie wlewać go do chłodnicy — cały proces przedstawimy krok po kroku. Dzięki temu ze wszystkim poradzisz sobie samodzielnie i nie będzie potrzeby skorzystania z pomocy mechanika.

Dlaczego wymiana jest ważna

Skoro nie wiesz jak wymienić płyn chłodzący, prawdopodobnie nigdy tego nie robiłeś. Należy jednak pamiętać, że czynność tę najlepiej wykonywać co kilka lat. To jak często powinna następować wymiana płynu chłodniczego, zależy od dokładnego modelu Twojego auta, ale najczęściej wskazuje się na okres od 2 do 5 lat. Dlaczego jest to ważne? Płyn chłodniczy odpowiada za ochronę silnika przed przegrzaniem i zamarzaniem. Jeśli układ chłodzenia nie będzie prawidłowo działał, może dojść do poważnej awarii. By temu zapobiec, dbaj o elementy składające się na układ chłodzenia, w tym także regularną wymianę płynów w układzie chłodzenia. Jak sprawdzić ich poziom? Wystarczy spojrzeć na podziałkę znajdującą się na zbiorniczku wyrównawczym. Jeśli poziom płynu nie znajduje się pomiędzy minimum i maximum, należy go wymienić. To samo należy zrobić wtedy, gdy jego jakość zostanie obniżona przez co straci wartości antykorozyjne, a temperatura zamarzania i wrzenia będzie nieodpowiednia.

Jaki jest koszt wymiany płynu chłodniczego?

Jeśli uważasz, że wymianę płynu w chłodnicy lepiej powierzyć specjaliście, za usługę możesz zapłacić ok. 100 zł. Z racji, że proces ten nie jest zbyt skomplikowany, możesz zająć się tym także samodzielnie. Dzięki temu koszt wymiany płynu chłodniczego będzie zdecydowanie niższy. Szczególnie jeśli zapoznasz się z ofertą przygotowaną przez nasz sklep motoryzacyjny i zamówisz płyn do chłodnic w atrakcyjnej cenie.

Przygotowanie do wymiany

Zanim przejdziemy do dokładnych wskazówek dotyczących tego, jak wymienić płyn chłodzący i gdzie go wlewać, należy poczynić odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w niezbędne do tego elementy:

 • pojemnik na zlewany płyn,
 • woda destylowana lub preparat do płukania układu chłodzenia,
 • uszczelniacz chłodniczy i uszczelka korka spustowego.

Pamiętaj, żeby przygotowany pojemnik swoją pojemnością odpowiadał temu, ile litrów mieści układ chłodzenia w danym samochodzie. Zazwyczaj jest to ok. 6-10 l. Jeśli posiadasz wszystkie ze wskazanych elementów, pora przejść do właściwych czynności. Pamiętaj, że należy je wykonywać na zimnym silniku!

Instrukcja krok po kroku

 1. Na samym początku ustaw samochód na równej powierzchni i sprawdź stan techniczny chłodnicy.
 2. Upewnij się, gdzie znajduje się korek spustowy. Najprawdopodobniej znajdziesz go w prawym dolnym rogu chłodnicy.
 3. Po odkręceniu korka spustowego, do zimnej chłodnicy wlej preparat do płukania układu chłodzenia i zakręć korek. Natomiasy gałkę nagrzewnicy ustaw na maksymalnej pozycji.
 4. Włącz silnik i odczekaj ok. 20 minut — jego nagrzanie zwiększy skuteczność czyszczenia układu chłodniczego.
 5. Po wyłączeniu silnika poczekaj aż ostygnie. Gdy to nastąpi, pora przejść do opróżnienia chłodnicy ze starego płynu. Jak spuścić płyn chłodniczy? W tym celu pod chłodnicę podłóż pojemnik i poczekaj aż cały płyn do niego spłynie.
 6. W tym momencie zalecamy przepłukać układ wodą destylowaną. Wlej ją do zbiorniczka i poczekaj aż przepłynie przez cały układ i spłynie. W tym momencie możesz zastosować także uszczelniacz, co zapobiegnie ewentualnym wyciekom.
 7. Teraz można przejść do napełniania układu chłodniczego.

Napełnienie układu chłodniczego

Nie wiesz, gdzie się wlewa płyn do chłodnicy i ile powinno go być w zbiorniczku? Spieszymy z pomocą! Płyn do chłodnic możesz wlać przez zbiornik wyrównawczy. Wcześniej pamiętaj o zakręceniu korka spustowego. Możliwe, że zbiornik wypełni się dość szybko. W takiej sytuacji przerwij dolewanie i uruchom samochód w celu odpowietrzenia układu chłodniczego.Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w odpowietrznik, nie jest to konieczne. Wlany płyn powinien zostać rozprowadzony po całym układzie. Możesz przystąpić do dalszego uzupełniania płynu, cały czas powtarzając ten sam proces. Ważne, by poziom płynu znajdował się pomiędzy wartością minimalną i maksymalną, którą wskazuje skala. W przeciwnym wypadku może dojść do przegrzania silnika, co byłoby przyczyną poważnej awarii. 

Dzięki naszym poradom wiesz już, jak wymienić płyn chłodniczy — gdzie i ile go wlać. Jesteśmy pewni, że gdy przyjdzie pora na wymianę tego płynu, zrobisz to bez żadnych problemów. Jeśli zastanawiasz się nad kwestią — płyn chłodniczy letni a zimowy — który wybrać, zachęcamy do zapoznania się ich dokładną specyfikacją.

facebook