Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jakie Opony na Zimę Wybrać? Węższe czy Szersze?

Jakie opony na zimę wybrać?

Jako świadomy uczestnik ruchu z pewnością wiesz, jak ważna jest zmiana opon letnich na zimowe. Na ustach wielu kierowców często pojawia się jednak pytanie — jakie opony zimowe sprawdzą się najlepiej. W celu ułatwieniu podjęcia tej decyzji przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jakie opony zimowe wybrać, by zapewnić bezpieczeństwo na drodze, nie tylko sobie, ale też innym.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie zimowe opony będą najlepszym wyborem i od czego to zależy, warto wyjaśnić, czym one tak właściwie są. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się je z myślą o tym, by sprawdzały się w ekstremalnych warunkach zimowych. Niska temperatura i śnieg nie powinny dla tego rodzaju opon stanowić wyzwania. Wszystko to dzięki temu, że wykonane są one ze specjalnej gumowej mieszanki, do której dodaje się silikon i krzemionkę. Sprawia to, że opony zimowe są miękkie i zapewniają optymalną przyczepność kół do jezdni. Co więcej, zimowe opony wyróżnia to, że w bieżniku znajduje się więcej nacięć. Ułatwia to jazdę po śniegu — lamelki zapobiegają gromadzeniu się śniegu na bieżniku.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co dokładnie wskazują oznaczenia znajdujące się na oponach i jak je właściwie czytać. Przede wszystkim zgodnie z przepisami powinny się one znajdować na każdej oponie. Zanim zdecydujesz więc, jakie opony na zimę będą najlepsze do Twojego auta, zapoznaj się z parametrami wskazanymi na etykiecie. Wśród nich znajdują się oznaczenia wskazujące stopień:

  • oszczędności paliwa,
  • przyczepności do mokrej nawierzchni,
  • hałasu opony.

Określane są one literami alfabetu. W przypadku efektywności paliwowej klasa „A” wskazuje na najmniejsze zużycie paliwa. Im niższa klasa, tym różnica w zużyciu paliwa w stosunku do klasy „A” jest wyższa. Takie samo oznaczenie stosuje się w przypadku oznaczenia przyczepności opon. W tym przypadku różnica między klasą „A” i „F” wskazuje na to, że długość drogi hamowania w razie zastosowania opon niższej klasy może być dłuższa nawet o 18 metrów. Poziom głośności hałasu generowanego przez oponę określa się za pomocą trzech fal, które kolejno oznaczają poziom niski, średni i wysoki. 3 fala oznacza, że liczba dB przekracza unijny limit.

Szersze lub węższe, niższe lub wyższe — czy rozmiar ma znaczenie?

Węższe czy szersze opony na zimę? To także jedno z kluczowych pytań, które warto sobie zadać. Nasz sklep motoryzacyjny oferuje szeroki wybór opon, które występują w różnych rozmiarach. Jaka szerokość i profil opony na zimę będą najlepsze? W przypadku szerokości najlepiej kierować się tym, jakie masz opony letnie. Na odśnieżonej powierzchni lepiej sprawdzi się szersza opona, która zapewnia też większą przyczepność w razie hamowania i na zakrętach. Wąską oponę najlepiej wybrać wtedy, gdy korzystasz z auta na drogach, które są rzadko odśnieżane. Z kolei w kwestii wysokości profilu można powiedzieć, że wyższy zapewni ochronę felgi, która może zostać uszkodzona po najechaniu na przeszkody ukryte pod śniegiem.

Wymiana opon czy całych kół?

Wiesz już, jakie opony zimowe są najlepsze i czym kierować się przy ich wyborze. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej zdecydować się na wymianę całych kół. Przede wszystkim w przypadku zakupienia drugiego kompletu felg możesz liczyć na pełną dowolność przy wyborze rozmiaru opon zimowych.  Zdecydowanie łatwiej i szybciej wymienia się też całe koła niż opony. 

Przechowywanie zdjętych opon

Poza doborem odpowiednich opon i ich właściwym zamontowaniem ważne jest także ich przechowywanie. Ważne, by gdy ułożone są na boku nie przygniatać ich niczym ciężkim. Co więcej, należy zadbać o to, by przed magazynowaniem były przemyte wodą, a później suche. Trzeba też unikać wysokich oraz niskich temperatur, a po jakimś czasie warto je przełożyć na drugi bok. Pamiętaj o tym, żeby przed ich ponownym założeniem, sprawdzić stan bieżnika, którego głębokość powinna wynosić min. 1,6 mm.

To, jakie opony na zimę będą najlepsze, zależy od tego, czy planujesz wymienić same opony, czy całe koła oraz do jakiego rodzaju jazdy przywykłeś. Jeździsz wyłącznie po odśnieżonych drogach, a może najczęściej poruszasz się po tych mniej uczęszczanych? Właśnie to ma wpływ na fakt, czy lepiej sprawdzą się opony węższe lub szersze. Zachęcamy do tego, by w ramach sezonowej wymiany opon sprawdzić części i akcesoria do opon, które znajdziesz w sklepie M-Parts.