Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Dobrze, że pamiętasz o wymianie opon na zimę. Ale czy pamiętasz też, że konieczna jest wymiana płynu do spryskiwaczy? Wielu kierowców myśli, że płyny do spryskiwaczy są całoroczne, co skutkuje przykrymi sytuacjami na drodze. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy i dlaczego trzeba to zrobić? 

Zimowy płyn do spryskiwaczy - dlaczego trzeba wymienić na zimę?

Zimowy płyn do spryskiwaczy nie zamarza, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. To jego najważniejsza cecha, która powinna skłaniać kierowcę do wymiany płynu. Jeżdżąc z płynem letnim w czasie, kiedy na dworze panuje mróz, nie poprawimy widoczności, ale znacznie ją pogorszymy. Weź pod uwagę również to, że czas jesienno-zimowy to wzmożony deszcz, błoto i sól wysypywana na asfalt. Zabrudzenia są nieuniknione, jednak o ile z umyciem dachu da się poczekać, o tyle z czystością szyby już tak nie jest. Utrudniona widoczność poprzez brak przejrzystości szyby to  bagatelizowanie tego, co podstawowe. 

Co wchodzi w skład zimowego płynu do spryskiwaczy? Woda, alkohol, gliceryna, glikol propylenowy, glikol etylenowy i kilka innych składników. Przedstawiamy je poniżej wraz z krótką charakterystyką: 

  • woda - demineralizowana lub destylowana, pozbawiona soli mineralnych, co zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń na częściach układu spryskiwaczy
  • alkohol - zimowy płyn do spryskiwaczy składa się najczęściej z etanolu, ale też alkoholu izopropylowego lub metylowego, a nawet ich mieszaniny, 
  • gliceryna, glikol propylenowy, glikol etylenowy - substancje zapewniające prawidłowe smarowanie i dobry poślizg wycieraczek
  • biocyd - składnik, dzięki któremu płyn do spryskiwaczy jest odporny na działanie pleśni i grzybów, 
  • środki powierzchniowoczynne - przyczyniają się do usuwania zabrudzeń - np. śladów po owadach
  • środek antypienny - jak sama nazwa wskazuje, zapobiega tworzeniu się piany, która mogłaby doprowadzić do złego nawilżenia szyby, porysowań i szybszego zużycia wycieraczek
  • środek regulujący pH - dzięki niej, metalowe części układy spryskiwaczy, są odporne na korozję. 

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Wiesz już, że trzeba to zrobić, ale kiedy najlepiej wymienić płyn do spryskiwaczy? Oczywiście wylanie płynu letniego i wlanie płynu zimowego jest nieekonomiczne. Warto działać już jesienią, dolewając do letniego płynu, płyn zimowy w odpowiednich proporcjach - max. 1 litr. Zorientowanie się, że zbiornik do spryskiwaczy jest pełen letniego płynu krótko przed atakiem zimy - lub co gorsze: na drodze, to dla kierowcy rozczarowanie i kłopot. Przy ujemnych temperaturach powietrza płyn letni zamarznie w przewodach, pompce i zbiorniku. Im większy mróz, tym większe ryzyko uszkodzeń. Jeśli spadek temperatury jest niewielki, nagłe dolanie płynu zimowego i kilkukrotne uruchomienie spryskiwaczy może okazać się pomocne. Dzięki zawartości alkoholu, powinno nastąpić udrożnienie wężyków. 

Czy zamiast płynu zimowego do spryskiwaczy można wlać koncentrat?

Zimowy płyn do spryskiwaczy można zastąpić koncentratem, który należy rozcieńczyć. Jest to czasochłonne i wymaga wody wraz z dodatkowym pojemnikiem. Jeśli jednak zimą panują wysokie temperatury powietrza, to rozwiązanie może okazać się bardziej ekonomiczne. Mieszanina w proporcji 1:2 (koncentrat:woda) dobrze się sprawdzi. Wybór koncentratu jest często podyktowany względami finansowymi, jednak warto zwrócić uwagę, że najtańsze środki, mogą nie spełnić swojej roli ze względu na słaby skład. Dodatkowym minusem jest to, że mogą one powodować nieprzyjemny zapach i złe samopoczucie zarówno u kierowcy, jak i pasażerów. Nasz internetowy sklep motoryzacyjny dostarcza wysokiej jakości płyny zimowe i koncentraty w konkurencyjnych cenach. Asortyment możesz przeglądać o dowolnej porze, porównując opisy i oferowanych producentów. To bardzo komfortowa forma zakupów, z której skorzystało już wielu kierowców. 

Płyn zimowy i płyn letni - czy można je zmieszać?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - dolewanie płynu zimowego do płynu letniego w ramach ekonomicznej wymiany to najlepsze rozwiązanie. Jedynym nieprzewidywalnym aspektem jest zapach, który może się w takiej sytuacji pojawić. Nie da się go wcześniej przewidzieć i nie zawsze okazuje się przyjemny - czasem wręcz odwrotnie. 

Wiesz już co zawiera zimowy płyn do spryskiwaczy i kiedy należy go wymienić. Wymiana płynów zgodnie z ich przeznaczeniem i częstotliwością to jeden z podstawowych warunków zachowania bezpieczeństwa i komfortu jazdy autem. Wybierz płyn do spryskiwaczy przez Internet, a jeśli interesują Cię inne środki chemiczne lub akcesoria samochodowe - skompletuj je w jednym zamówieniu, oszczędzając w ten sposób na przesyłce. W sklepie M-parts dla zamówień od kwoty 199 zł przygotowaliśmy darmową dostawę.