Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Nabijanie klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje napełnienie? - Blog Motoryzacyjny

Nabijanie klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje napełnienie?

Chcesz mieć sprawną klimę przez cały rok? Musisz zadbać o regularne nabijanie klimatyzacji, czyli uzupełnianie jej o zużywający się czynnik chłodzący. Ile kosztuje napełnianie klimatyzacji, od czego zależy cena usługi i dlaczego nie warto na niej oszczędzać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu na blogu M-Parts.

Klimatyzacja potrzebna od zaraz

Używasz klimatyzacji tylko w letnie, upalne miesiące? To błąd - układ klimatyzacji przyda się także w chłodniejsze dni, jeśli chcesz się pozbyć z wnętrza samochodu nadmiaru wilgoci i zaparowanych szyb. Co więcej, nawet zimą należy uruchomić klimatyzację raz na jakiś czas (co najmniej raz na 2 tygodnie), by zapobiegać uszkodzeniom gum i innych elementów układu. W układzie., który nie pracuje, następuje szybsza degradacja podzespołów.

Czym jest napełnianie klimatyzacji?

Do sprawnego działania klimatyzacji konieczne jest regularne napełnianie jej czynnikiem chłodzącym, który krąży w układzie, odbierając ciepło z wnętrza pojazdu. Nabijanie klimatyzacji to właśnie usługa polegająca na uzupełnieniu brakującego czynnika. Gdy używamy klimy, czynnik ulatnia się wskutek naturalnego przenikania przez elementy układu, jak np. uszczelki z tworzyw sztucznych lub nieszczelności układu związane ze zużyciem podzespołów - zazwyczaj w ciągu roku ubywa go ok. 10-15 procent. Taki ubytek nie wymaga jeszcze napełniania klimatyzacji, ale co 2-3 lata należy się na taką usługę zdecydować. Skąd wiemy, ile czynnika chłodzącego powinno być w układzie? Taką informacją zamieszcza producent samochodu - zazwyczaj na naklejce informacyjnej na komorze silnika lub na tabliczce znamionowej kompresora. Czynnik chłodzący zawiera w składzie środki smarne i konserwujące, które są niezbędne do prawidłowego działania chłodnicy, dlatego jego znaczny ubytek może prowadzić do poważnych uszkodzeń poszczególnych elementów układu, np. najdroższego kompresora.

Nabicie klimatyzacji - od czego zależy cena usługi?

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji w samochodzie? Cena zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • lokalizacji warsztatu (w większych miastach koszt będzie wyższy),
  • rodzaju warsztatu (droższe będą te autoryzowane),
  • rodzaju i ilości czynnika - zalecany przez Unię Europejską w najnowszych samochodach czynnik R1234yf jest bardziej ekologiczny, ale jednocześnie kilkukrotnie droższy od dawnego czynnika R134a; 100g czynnika to koszt od 30 do nawet 120 złotych;
  • zakresu usługi - nabijanie klimatyzacji może obejmować jednocześnie sprawdzenie szczelności układu, przegląd klimatyzacji czy odgrzybianie.

Jak wygląda napełnianie klimatyzacji? Usługa jest wykonywana w warsztatach samochodowych za pomocą specjalistycznych maszyn, tzw. stacji obsługi klimatyzacji. Proces jest w pełni zautomatyzowany i trwa ok. 60 minut. Pamiętajmy, by nabijanie klimatyzacji i jej przegląd wykonywać na wiosnę, czyli wówczas, gdy w układzie jest najwięcej wilgoci (której więcej gromadzi się zimą). Pamiętajmy, że na usłudze nie warto oszczędzać - nabijanie klimatyzacji w niskiej cenie, czynnikiem niewiadomego pochodzenia lub czynnikami słabej jakości zza wschodniej granicy, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować uszkodzenie klimatyzacji.