Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Nieszczelny Układ Wydechowy - Objawy | Sklep motoryzacyjny – M-parts

Nieszczelny układ wydechowy – objawy

Co zrobić, jeśli nie mamy pewności, czy to nieszczelny układ wydechowy odpowiada za takie objawy, jak silne dymienie na biało podczas lub bezpośrednio po deszczu? Jako sklep motoryzacyjny zajmujemy się nie tylko sprzedażą części samochodowych. Pomagamy także naszym klientom zrozumieć, jak funkcjonuje ich auto oraz podpowiadamy m.in. jak poradzić sobie z takim problemem jak nieszczelny układ wydechowy.

Układ wydechowy – czym jest?

Zanim przejdziemy do tego, jakie objawy świadczą o nieszczelnym układzie wydechowym, pora na kilka słów o samym systemie. Wśród elementów znajdują się: katalizator, tłumik, rury, kolektor, a także sondy lambda, czyli czujniki mierzące zawartość tlenu w spalinach. W teorii układ wydechowy nie należy do zbyt skomplikowanych systemów, ale od jego sprawnego działania zależy prawidłowa praca silnika. Nieszczelny układ wydechowy nie będzie w stanie ograniczyć ilości szkodliwych spalin w optymalnym stopniu, obniżyć poziomu hałasu silnika, czy odpowiednio, czyli nie za szybko i nie zbyt wolno, odprowadzić spalin. To właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o jego poszczególne części oraz szybka reakcja na pojawiające się usterki.

Nieszczelność w komorze spalania

Nieszczelność w obrębie układu wydechowego może powodować takie objawy jak biały dym, który pojawia się w wyniku spalania płynu chłodniczego lub wody. Jeżeli nie mamy pewności, że układ wydechowy i jego poszczególne części są w dobrej kondycji, warto przyjrzeć się bliżej układowi chłodzenia. Jeśli natomiast niewidoczne są jakiekolwiek ubytki, można założyć, że problem dotyczy komory silnika, a dokładniej uszczelki pod głowicą.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest regularna kontrola stanu płynu chłodniczego i szybka reakcja, jeśli go ubywa. Warto też zwrócić uwagę na kondycję przewodów chłodniczych. Tak jak nieszczelność układu wydechowego wpływa na pracę silnika, tak zaniedbanie braku szczelności w komorze spalania może doprowadzić do większych wydatków, a przecież każdy z nas chce tego uniknąć. Dobrze też sprawdzić, w jakim stanie jest kupowane, używane auto i zweryfikować jego historię wypadkową.

Nieszczelny układ wydechowy – objawy i jak sobie z nimi poradzić

Na pytanie, czy nieszczelny układ wydechowy ma wpływ na moc, istnieje tylko jedna odpowiedź – tak. Charakterystycznym objawem jest nasilone, białe dymienie podczas deszczu lub jeśli odczuwalna jest duża wilgotność powietrza. Dla kierowcy oznacza to, że w układzie wydechowym zbiera się woda, a ten nagrzany podczas jazdy działa podobnie jak czajnik. Nieszczelność układu wydechowego wymaga znalezienia ubytku, zaspawania go lub użycia specjalnych zaprawek, które oferuje każdy dobry sklep motoryzacyjny. Jeśli problem jest poważniejszy, konieczna może być kosztowna wymiana całego systemu.

Problem pary wodnej

Omawiamy układ wydechowy, więc co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć? Niskie temperatury mogą prowadzić do pojawienia się białego dymu, ale w ograniczonej ilości jest to naturalne zjawisko, którego nie należy się obawiać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsultacja z fachowcem. To najprostszy sposób, żeby się dowiedzieć, czy układ wydechowy jest w dobrej kondycji.

Można też udać się na stację kontroli pojazdów i za niewielką opłatą sprawdzić, co wydobywa się z układu – dzięki temu łatwiej określić, czy konieczna jest wizyta u mechanika. Warto zweryfikować ewentualną nieszczelność układu wydechowego, aby uniknąć niechcianej kontroli policji.

Kamienie i rdza w układzie wydechowym 

Objawy świadczące o nieszczelności układu wydechowego to także dudnienie po dodaniu gazu, które może świadczyć o tym, że jeden z elementów systemu jest przedziurawiony. Co za to odpowiada? Z dużym prawdopodobieństwem powoduje to rdza lub uderzenie, np. kamieniem, z którym można sobie łatwo poradzić, używając specjalnej taśmy do naprawy wydechu – znanej również jako taśma termiczna lub bandaż na wydech.

Co jeszcze może świadczyć o problemach z układem wydechowym?

Nieszczelny układ wydechowy wpływa na pracę silnika, ale są jeszcze inne objawy, które świadczą o problemach z wydechem. Uszkodzona sonda lambda wymaga wymiany – na szczęście w niektórych samochodach dostęp do niej nie jest utrudniony, a sama część nie jest droga. Zapchany katalizator i filtr wiążą się z dużo większym wydatkiem, który obejmuje zarówno zakup części, jak i opłacenie mechanika, bo wymiana tych elementów jest dużo trudniejsza. Również nieszczelny kolektor wydechowy Fiat Bravo (bądź w innym modelu) wymaga wizyty u mechanika.

Podsumowanie

Nieszczelny układ wydechowy nie jest rzadkim problemem – system jest mocno eksploatowany, co przekłada się na podwyższone ryzyko uszkodzeń jego poszczególnych części. Warto regularnie kontrolować stan układu, aby odpowiednio szybko zareagować i naprawić lub wymienić zniszczony element. Dobrze jest też mieć sprawdzony sklep motoryzacyjny pod ręką, aby np. zamówić potrzebny do wymiany wałek rozrządu wydechowy VGT Hyundai Tucson lub inną część.