Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Obowiązkowe wyposażenie samochodu - co musi zawierać?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - co musi zawierać?

Jesteś właścicielem nowego pojazdu i zastanawiasz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? A może chcesz sprawdzić, czy w Twoim samochodzie na pewno znajdują się wszystkie elementy składające się na podstawowe elementy wyposażenia auta? Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, które elementy wyposażenia samochodu są obowiązkowe, a o jakich zakupie warto pomyśleć.

Podstawowe wyposażenie samochodu - co jest wymagane?

Obowiązkowe wyposażenie auta regulowane jest przepisami, które określają, jakie podstawowe elementy powinny znajdować się w każdym samochodzie. W trakcie policyjnej kontroli możesz być poproszony o ich pokazanie, dlatego nieustannie należy dbać o to, by wymagane wyposażenie auta zawsze było na swoim miejscu. Zastanawiasz się, które z elementów wyposażenia samochodu osobowego są obowiązkowe? 

Gaśnica

Nie masz pojęcia, czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa? Według polskiego praca każde auto musi być zaopatrzone w gaśnicę. W razie jej braku możesz otrzymać mandat nawet do kilkuset złotych. Funkcjonariusz policji może też nałożyć karę w razie jej złego umiejscowienia. Najważniejsze, żeby znajdowała się w miejscu, do którego ma się bezpośredni dostęp - na przykład pod fotelem kierowcy. Gaśnice samochodowe pozwalają ugasić pożar niewielkich rozmiarów, dlatego, mimo że nie regulują tego żadne przepisy, najlepiej dbać o to, by posiadały ważną datę przydatności i były sprawna. Ile kosztuje gaśnica samochodowa? To zależy od tego, czy jest to gaśnica o pojemności 1kg, czy może większa. Zazwyczaj jest to jednak koszt w okolicach kilkudziesięciu złotych.

Trójkąt ostrzegawczy

Istotnym elementem obowiązkowego wyposażenia każdego pojazdu jest także trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli nie będzie go w Twoim samochodzie, policjant również może nałożyć karę pieniężną. Trójkąt samochodowy to element, który pozwala zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo w razie awaryjnego postoju. Dzięki umieszczeniu go w odpowiedniej odległości od samochodu inni kierowcy zdążą to zauważyć. Zapobiegnie to kolizji, do której mogłoby dojść w przypadku złego oznaczenia miejsca postoju. 

Apteczka samochodowa

Wielu z nas zastanawia się, czy apteczka także jest obowiązkowa w samochodzie. Otóż apteczka w samochodzie nie jest elementem obowiązkowym, jednak każdy powinien pamiętać o jej posiadaniu. Zalicza się ona do podstawowego wyposażenia samochodu, które może być przydatne w wielu przypadkach. Co powinny zawierać apteczki samochodowe? Zadbaj o to, by w każdej chwili można było sięgnąć po:

  • opatrunki, bandaże i kompresy gazowe,
  • opaskę uciskową,
  • maseczkę do sztucznego oddychania,
  • koc termiczny,
  • rękawiczki ochronne,
  • trójkątną chustę,
  • nożyczki.

Posiadanie apteczki samochodowej pozwoli w odpowiedni sposób zająć się nie tylko ofiarą wypadku, ale także innych sytuacji kryzysowych. Zadbaj o to, by apteczka samochodowa była odpowiednio zaopatrzona i łatwo dostępna.

Elementy wyposażenia samochodu, które warto mieć

Jak widzisz, na obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się nie tylko elementy określone przez prawo, ale też te, dzięki którym możesz zadbać o zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa. Poza podstawowym wyposażeniem warto też rozważyć zakup takich elementów jak linka holownicza, czy kamizelka odblaskowa.

Linka holownicza

Choć linka do holowania nie jest wskazywana jako obowiązkowy element wyposażenia każdego auta, warto ją posiadać. Każdy z pewnością choć raz nie mógł uruchomić swojego auta. Jeżeli stanie się to na Twoim własnym podjeździe, nie musisz przejmować się jego transportem. Jednak jeśli do awarii dojdzie na środku drogi, konieczne będzie holowanie auta. Oczywiście możesz wezwać lawetę, jednak by ograniczyć związane z tym koszty, najlepiej wykorzystać linkę holowniczą. Dzięki niej drugi kierowca bezpiecznie przetransportuje Cię w odpowiednie miejsce. Oczywiście trzeba pamiętać, by zadbać o właściwe oznakowanie, do czego przydadzą się inne elementy wyposażenia samochodu.

Kamizelka odblaskowa

Być może nie raz zastanawiałeś się, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie. Nie jest ona uwzględniona w wymaganych elementach wyposażenia samochodu, jednak warto ją zakupić. Podobnie jak trójkąt samochodowy przyda się ona przede wszystkim w razie awaryjnego postoju. Dzięki założeniu jej na siebie będziesz widoczny na drodze, nawet gdy będzie już ciemno. 

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się gaśnica samochodowa i trójkąt ostrzegawczy. Jednak do podstawowych elementów, które powinny znajdować się w Twoim samochodzie, należy zaliczyć także apteczkę samochodową. Z kolei, jeśli chcesz zadbać o to, by w razie jakiejkolwiek awarii zyskać większy komfort i bezpieczeństwo, zdecyduj się też na zakup linki do holowania i kamizelki odblaskowej. Jeśli wszystkie z tych produktów znajdą się na wyposażeniu Twojego auta, żadna z sytuacji na drodze nie powinna Cię zaskoczyć!