Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje czyszczenie? - Blog Motoryzacyjny

Odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje czyszczenie?

Nie wyobrażasz sobie auta bez klimy? Musisz o nią odpowiednio dbać! W tym celu należy regularnie wykonywać ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Dlaczego te czynności są takie ważne, czym jest ozonowanie klimatyzacji i co może się stać, jeśli nie wykonamy podstawowych obowiązków związanych z utrzymaniem kanałów wentylacyjnych w odpowiednim stanie?

Chcesz być zdrowy? Wykonuj odgrzybianie klimatyzacji

Z klimatyzacji korzystamy nie tylko latem, by uchronić się od upałów, ale i zimą, zwłaszcza gdy chcemy zlikwidować parę osadzającą się na szybach. Właśnie w miesiącach jesiennych i zimowych przewody wentylacyjne narażone są na największą wilgotność oraz namnażanie się grzybów i pleśni. Kanały, w których jest ciemno i wilgotno, to wprost wymarzone środowisko dla drobnoustrojów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego też trzeba decydować się na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej:

  • co najmniej raz w roku, najlepiej wczesną wiosną,
  • po zakupie używanego auta (nie wiemy wówczas, czy i kiedy klimatyzacja była ostatnio odgrzybiana),
  • gdy z kanałów wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Odgrzybianie klimatyzacji - skuteczne i bezpieczne

Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić trzema różnymi metodami, jednak ze względu na relatywnie niewielki koszt i wysoką skuteczność najlepszym sposobem jest tzw. ozonowanie klimatyzacji. Wykonywane przez specjalistyczne warsztaty, polega ono na wprowadzeniu do kanałów wentylacyjnych ozonu wytwarzanego przez promieniowanie ultrafioletowe oraz wysokie napięcie. Ozon usuwa wszystkie bakterie (ze względu na silne właściwości dezynfekujące), a ponadto jest bezpieczny dla zdrowia - szybko zamienia się w tlen i nie pozostawia po zastosowaniu żadnego zapachu.

Ozonowanie i czyszczenie klimatyzacji - dlaczego warto?

Przy okazji ozonowania klimatyzacji warto zainwestować w przegląd klimatyzacji oraz jej czyszczenie, a także wymienić filtr kabinowy. Należy także sprawdzić szczelność układu oraz ilość czynnika chłodzącego i ewentualnie uzupełnić poziom, by nie zostać zaskoczonym w środku lata. Dlaczego regularne czyszczenie, odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji w samochodzie jest takie ważne? Ponieważ rozwijające się pleśnie i grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia - powodują m.in.:

  • podrażnienie oczu,
  • zapalenia górnego odcinka dróg oddechowych,
  • alergie,
  • legionellozę, chorobę wywołaną bakteriami, której objawy przypominają grypę; może prowadzić nawet do ślepoty.

Ile kosztuje kompleksowe czyszczenie klimatyzacji?

Usługa nie wiąże się z wysoką ceną - koszt wyniesie nas zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Jeśli zdecydujemy się przy okazji na bardziej kompleksowy przegląd, połączony także ze sprawdzeniem szczelności układu, wydamy ok. 150-200 złotych - kwota ta może się zwiększyć w zależności od ilości brakującego czynnika w układzie oraz w przypadku wykrycia nieszczelności lub usterki, którą należy zlikwidować. Trzeba przyznać, że nie jest to wysoka cena w stosunku do konsekwencji zdrowotnych, które mogą nas czekać, jeśli zaniechamy czyszczenia klimatyzacji i jej regularnej dezynfekcji.