Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Pielęgnacja auta po zimie

Pielęgnacja auta po zimie

Pielęgnacja auta po zimie to bardzo ważny element przygotowania do wiosenno-letniego sezonu. Mroźne miesiące zdecydowanie mają znaczny i niekorzystny wpływ na każde auto. Wraz z nadejściem cieplejszych dni warto więc zadbać o właściwe przygotowanie samochodu. Mowa tutaj o usunięciu skutków zimowej pogody i innych czynników, a także przystosowaniu auta do jazdy w wiosennych warunkach. O czym więc należy pamiętać? Na czym powinna polegać pielęgnacja auta po zimie i jak odświeżyć samochód?

Przede wszystkim pamiętaj o umyciu auta!

Pierwsza czynność, od której powinniśmy zacząć przygotowanie auta do wiosny to dokładne mycie. W sezonie zimowym ze względu na niskie temperatury na ogół nie mamy możliwości regularnego dbania o zewnętrze samochodu. Dlatego też pierwsze ciepłe dni to idealny moment na zmycie całego brudu oraz osadu, który nagromadził się przez kilka zimowych miesięcy. Warto przeprowadzić je w kilku etapach, aby mieć pewność, że udało się pozbyć wszystkich zabrudzeń. Jak je wykonać? Oto najważniejsze etapy:

 • mycie wstępne aktywną pianą,
 • mycie właściwe wydajnym szamponem,
 • polerowanie odkrytych rys mleczkiem lub pastą,
 • mycie felg i opon,
 • woskowanie.

Kroki te pozwolą Ci na dokładne umycie samochodu, a jednocześnie usunięcie powstałych rys i niedoskonałości. Woskowanie natomiast zabezpieczy lakier przed pierwszymi deszczami. 

Nie zapomnij o podwoziu i oponach

Pielęgnacja auta po zimie powinna obejmować również dokładne wyczyszczenie podwozia oraz opon. W trakcie jazdy po oblodzonych, posypanych piaskiem i solą drogach, podwozie jest szczególnie narażone na uszkodzenia, a także dostanie się do niego zanieczyszczeń. Dlatego też w trakcie mycia warto zadbać o jego umycie. Kolejny istotny element to koła. Felgi i opony wymagają dokładnego czyszczenia. Felgi będą służyły Ci również w sezonie letnim. Opony natomiast musisz przygotować do przechowania przez ciepłe miesiące. Przeprowadzając pielęgnację auta po zimie, jeśli pogoda jest już sprzyjająca, możesz zadbać o ich wymianę. 

Pozbądź się resztek soli i piasku

Bardzo istotny element, o którym musisz pamiętać w trakcie pielęgnacji auta po zimie, to pozbycie się resztek soli i piasku. W trakcie jazdy po oblodzonych drogach dostają się one nie tylko na lakier i opony, ale i podwozie samochodu. Jak niestety wiadomo, potrafią wyrządzić wiele szkód. Dlatego też dołóż wszelkich starań, aby ich resztki nie zostały na Twoim aucie na sezon wiosenno-letni. Dokładne mycie, polerowanie i woskowanie powinno być wystarczające dla usunięcia ich. 

Pielęgnacja auta po zimie – o co jeszcze warto zadbać?

Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć samochód po zimie, oprócz mycia powinieneś wziąć pod uwagę również i inne czynności. Do najważniejszych należą:

 • konserwacja lakieru – uszkodzenia, które powstały przez zimę mogą zostać łatwo usunięte, jeśli zrobisz to wystarczająco szybko i dokładnie; jeśli pozostawisz je na lakierze na dłużej, pozbycie się ich będzie możliwe jedynie przez malowanie;
 • konserwacja podwozia – po zimie warto wybrać się na przegląd i sprawdzenie, czy podwozie auta działa prawidłowo, a mroźne warunki nie wpłynęły na jego uszkodzenie;
 • wyczyszczenie felg – zadbane felgi zdecydowanie poprawią wygląd Twojego samochodu po sezonie zimowym; przy okazji zmiany opon, warto zadbać o ich wyczyszczenie i konserwację;
 • porządek we wnętrzu – oprócz mycia zewnętrza auta, warto zadbać także i o posprzątanie wnętrza; odkurzanie, mycie i wymiana wycieraczek, mycie deski rozdzielczej, a także wywietrzenie samochodu  z pewnością poprawią Twój komfort jazdy;
 • wymiana wycieraczek – zadbaj także o prawidłową widoczność i sprawdź, czy wycieraczki do szyb nie zostały uszkodzone w trakcie sezonu zimowego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci przeprowadzić pielęgnację auta po zimie. Pamiętaj o wspomnianych czynnościach, a z pewnością uda Ci się właściwie przygotować swój samochód do sezonu wiosenno-letniego. Zadbaj o wykorzystanie sprawdzonych, wysokiej jakości środków do mycia i konserwacji auta, które możesz zamówić ze sklepu internetowego M-Parts!