Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Poprawne woskowanie auta

Poprawne woskowanie auta

Woskowanie auta to czynność zabezpieczająca lakier przed działaniami czynników zewnętrznych. Znacznie poprawia wygląd samochodu, dzięki czemu odzyskuje on swój pierwotny charakter - ten, który urzekł nas podczas zakupu Woskowanie samochodu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga zastosowania bardzo dobrych środków chemicznych i właściwej kolejności działania. Jeszcze zanim zaczniemy woskować auto i dopasowywać odpowiedni sposób i produkty, trzeba wziąć pod uwagę wiek samochodu i stopień zniszczeń karoserii. Sprawdź jak woskować auto, by odświeżyć jego wygląd i chronić przed działaniem skrajnych temperatur czy opadów śniegu, deszczu i gradu. 

Woskowanie auta - jakie rodzaje wosków wybrać? 

Woskowanie auta musi rozpocząć się od dostosowania odpowiednich środków. Pasta do woskowania samochodu stosowana jest zwykle przy starszych samochodach, w przypadku młodszych warto sięgać po mleczka i olejki. Oferowane preparaty dzielą się też na te, które przeznaczone są do mokrej i suchej powierzchni. Są to dwie różne metody woskowania, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem chemii. Woskowanie samochodu na mokro przebiega sprawniej, a płynna forma wosku dociera we wszystkie zakamarki karoserii. Bardzo dobre efekty przynosi też woskowanie na sucho, choć wymaga ono poświęcenia większej ilości czasu. Woskowanie nowego auta odbywa się zwykle na mokro, druga metoda zalecana jest w przypadku starszych modeli. 

Jak woskować auto? 

Na bezpieczne woskowanie samochodu składają się czynności takie jak: 

  • dokładne umycie samochodu za pomocą szamponu i wody, 
  • wysuszenie auta (jeśli wybieramy opcję woskowania na sucho), 
  • odmierzeniu niewielkiej ilości wosku i regularnym rozprowadzeniu go na nadwoziu i odczekaniu kilku lub kilkunastu minut, 
  • wypolerowaniu samochodu - usuwa ono zamglenie, które powstaje po nałożeniu wosku. 

Warto pamiętać, aby woskowanie auta przebiegało w kolejności: od najciemniejszych części karoserii do tych, do których dociera światło słoneczne. Ruch ręki podczas polerowania powinien być ruchem z góry na dół, a mikrofibra nie może być zbyt mocno dociśnięta - w przeciwnym wypadku na karoserii powstaną smugi. 

Jak często woskować auto? 

Co ile woskować samochód? W momencie gdy powierzchnia lakieru straci hydrofobowość pomimo stosowania Quick Detailera po kolejnych myciach lub przy nakładaniu QD nie będzie się chciał wypracować, a zaczną powstawać smugi. Tak więc częstotliwość wykonania kolejnych woskowań zależy od intensywności użytkowania pojazdu, najczęściej jest to granica 2-3 miesięcy. Regularne woskowanie samochodu w takich odstępach czasowych daje najlepsze efekty i chroni pojazd przed zarysowaniami i odkształceniami oraz zapewnia hydrofobowość a dzięki temu zanieczyszczenia będą w mniejszym stopniu osiadać na karoserii. Aby pozbyć się silnych zabrudzeń lakieru, warto przeprowadzić lub zlecić również specjalne czyszczenie poprzez glinkowanieGlinka do lakieru zawiera cząsteczki polerskie, które docierają nawet do mikroszczelin samochodu i wyciągają zabrudzenia. W asortymencie sklepu internetowego M-parts znajdują się różne środki chemiczne, które dopasujesz do swojego auta, niezależnie od tego czy chcesz podjąć np. ręczne i samodzielne mycie, woskowanie i glinkowanie pojazdu, czy raczej oddasz auto do warsztatu, by zlecić to doświadczonym fachowcom.