Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Problem z Ogrzewaniem w Aucie? Twój Samochód nie Grzeje?

Problem z ogrzewaniem w aucie?

Słabe ogrzewanie w samochodzie to problem, z którym może spotkać się każdy kierowca. Zanim więc nadejdą chłodne dni, warto przeprowadzić kontrolę i sprawdzić, z czego mogą wynikać ewentualne problemy z ogrzewaniem. W razie potrzeby wymiany lub naprawy konkretnych części sprawdź ich dostępność w ofercie przygotowanej przez sklep motoryzacyjny M-Parts. Dzięki temu wiele zaoszczędzisz.

Jak rozpoznać awarię termostatu lub układu chłodzenia?

Marzysz o tym, by po wejściu do samochodu wreszcie się ogrzać i zastanawiasz się, dlaczego auto nie grzeje? Przyczyną słabego ogrzewania w samochodzie może być awaria termostatu lub układu chłodzenia. W jaki sposób możesz rozpoznać ich usterkę? Termostat odpowiada za to, by temperatura w silniku osiągnęła właściwą temperaturę. Dzięki niemu możliwe jest też kierowanie płynu chłodniczego do nagrzewnicy. W momencie, gdy temperatura w silniku osiągnie odpowiedni poziom, termostat przełącza się z obiegu małego na duży. W przypadku awarii tej jednostki może on się nie zamykać i być ciągle na obiegu dużym lub się nie przełączy i pozostanie zamknięty. Może to mieć wpływ na uszkodzenie samego silnika. Inną przyczyną niesprawnego ogrzewania może być awaria układu chłodzenia, a dokładnie jego zapowietrzenie. Nagromadzone powietrze może sprawiać opory i utrudniać krążenie cieczy.

Co należy sprawdzić i w jakiej kolejności?

Szukając powodu, dlaczego samochód nie grzeje, należy zacząć od sterowania. W następnej kolejności, gdy wyeliminujesz awarię sterowników, należy upewnić się, czy to wspomniany wyżej termostat nie zawiódł. Kluczowe jest także sprawdzenie drożności układu chłodzenia. Jeżeli koniecznie jest odpowietrzenie najlepiej udać się do serwisu. W ten sposób zyskasz pewność, że ogrzewanie postojowe do samochodu osobowego jest w pełni sprawne i nie zaskoczy Cię podczas największych mrozów. W tym celu warto też upewnić się, że wentylator i dmuchawa oraz nagrzewnica nie wymagają wymiany.

Sterowanie ogrzewania

Niestety częstym powodem tego, że samochód słabo grzeje, jest awaria sterowników. Dlatego to właśnie od tego elementu warto zacząć diagnostykę całego systemu ogrzewania. By go sprawdzić, zacznij wciskać dostępne klawisze i kontroluj, w jaki sposób zachowują się klapy. Nawet ich niedostateczne otwarcie może być powodem tego, dlaczego auto nie grzeje w środku. Zadbaj o to, by mechanizm sterujący działał tak, jak należy. Przy okazji możesz też pomyśleć o wymianie takich elementów jak obudowa zaworu klapowego ogrzewania.

Wentylator i dmuchawa

Nadal zmagasz się ze słabym ogrzewaniem w samochodzie i nie wiesz, co jest jego przyczyną? Głośna praca wentylatora lub jego zupełne zawieszenie to sygnały, które powinny Cię zaniepokoić. Mogło dojść do zużycia jego łożysk lub zanieczyszczenia. Dobrze jeśli wentylator i dmuchawę sprawdzisz pod kątem elektryki, co warto powierzyć specjaliście.

Nagrzewnica

Słabe ogrzewanie w aucie może wiązać się też z tym, że rozszczelnieniu uległa nagrzewnica. Charakterystyczny zapach wydobywający się z nawiewu i wyciek płynu chłodniczego to objawy, których nie należy lekceważyć. Problem z ogrzewaniem w aucie wynikający z uszkodzenia nagrzewnicy powoduje też parowanie szyb, co sprawia, że jazda samochodem jest nie tylko mniej komfortowa, ale też niebezpieczna. Naprawa lub wymiana nagrzewnicy to czynność, o którą należy jak najszybciej zadbać, ponieważ ubytek płynu chłodniczego może też prowadzić do uszkodzenia silnika. 

Sprawdź termostat

Masz podejrzenia, że auto nie grzeje z powodu usterki termostatu i nie wiesz, jak to sprawdzić? W takim wypadku możesz samodzielnie przeprowadzić prosty test. W tym celu wymontuj termostat i włóż go do przezroczystego naczynia z wodą i podgrzej ją aż do momentu wrzenia. Sprawny termostat chwilę przed zagotowaniem wody powinien zacząć się otwierać. W przeciwnym wypadku należy go wymienić na nowy.

Ewentualna wymiana nagrzewnicy

Jeżeli to nagrzewnica wymaga wymiany, niestety trzeba poświęcić temu więcej czasu. Samo jej zbadanie wymaga wymontowania i odłączenia przewodów. Pamiętaj, że żeby nie zalać wnętrza pojazdu płynem chłodzącym, trzeba spuścić go wcześniej. Przy okazji jego ponownego uzupełniania, warto sprawdzić jego stężenie.

Jeżeli słabe ogrzewanie w samochodzie to problem, z którym zmagasz się od dłuższej pory to najwyższy czas, by się tym zająć. Dzięki temu zyskasz pewność, że ogrzewanie w środku auta działa tak, jak trzeba. Jednocześnie zadbasz też o sprawność elementów, których nieprawidłowe działanie mogłoby doprowadzić do poważnej awarii silnika lub innych podzespołów. Ogrzewanie samochodu i ogrzewanie siedzenia to elementy, dzięki którym podróż samochodem może być bardziej przyjemna zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.