Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Problem z rozrusznikiem - objawy zużycia rozrusznika

Problem z rozrusznikiem - objawy zużycia rozrusznika

Problem z rozrusznikiem zwykle nie spędza snu z powiek kierowców - ta część jest bardzo wytrzymała i najczęściej starcza na lata. Warto jednak wiedzieć, że zepsuty rozrusznik może doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak na przykład uszkodzenie akumulatora. W tym artykule poświęcimy uwagę tej niepozornej części. Rozruszniki odgrywają bardzo ważną rolę - ich zadaniem jest nadanie silnikowi obrotów rozruchu podczas jego uruchamiania. Wielokrotna ekspozycja na duże obciążenia sprawia, że mimo swojej wytrzymałości ta część może w końcu zacząć szwankować.

Brak zapłonu, czy to problem z rozrusznikiem?

Przyczyn tego, że auto nie odpala, może być bardzo wiele. Jako jedną z nich można wymienić problem z rozrusznikiem. Warto sprawdzić, czy to nie ta część jest winowajcą, nie należy jednak tego z góry zakładać - jak wspominaliśmy jest ona dość wytrzymała. Najczęściej to nie zepsuty rozrusznik jest problemem, możemy jednak go uszkodzić, w zdenerwowaniu próbując raz po raz odpalić silnik. Część ulega wtedy przegrzaniu. Spalony rozrusznik do niczego się już nie nada i wpędzi nas w jeszcze większe problemy.

Jeśli faktycznie doszło do awarii rozrusznika, najprościej jest go po prostu wymienić na nową lub regenerowaną część. Objawy, po których poznasz zepsuty rozrusznik, prezentujemy poniżej.

Zepsuty rozrusznik - objawy

Zepsuty rozrusznik bardzo często daje objawy, które są nieoczywiste i łatwo je zignorować lub pomylić. Pierwszym z nich będzie oczywiście brak reakcji po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Inne objawy zużycia rozrusznika lub jego awarii obejmują:

 • stukanie (pojedyncze lub ciągłe) - pojawia się w przypadku zbyt niskiego napięcia lub awarii uzwojenia, może także świadczyć o zużyciu;
 • hałas podczas pracy - zwiastun znacznego zużycia części;
 • wolne obroty - wskazują na zużycie szczotek.

Co, jeśli nie rozrusznik?

Laicy bardzo często obarczają winą za problemy z uruchomieniem auta zepsuty rozrusznik. Niesłusznie! Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Najczęściej winowajcą jest akumulator. Co jeszcze, poza problemami z rozrusznikiem może nam uniemożliwić odpalenie samochodu?

 • Brak paliwa w baku.
 • Zepsuta pompa paliwa.
 • Awaria bezpieczników.
 • Uszkodzenie kabli zapłonowych.
 • Awaria świec żarowych (w autach z silnikami wysokoprężnymi).
 • Uszkodzony przewód masowy.

Zadbaj o swoje auto

Problemy z rozrusznikiem to nie koniec świata, warto wiedzieć, w jaki sposób mogą się one objawiać. Dzięki temu możesz uniknąć poważniejszych konsekwencji, do jakich jest w stanie doprowadzić zepsuty rozrusznik. Warto dbać o swoje auto i regularnie je serwisować. A jeżeli czeka Cię wymiana tego podzespołu, pamiętaj o tym, że jakościowe części znajdziesz w sklepie internetowym M-Parts!