Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Przegrzewanie silnika - co zrobić by nie zniszczyć auta?

Przegrzewanie silnika - co zrobić by nie zniszczyć auta?

Utknąłeś w korku w drodze nad morze, na dworze szaleje upał a strzałka temperatury wkracza na czerwone pole? Przegrzany silnik latem to poważny problem, który bez szybkiej reakcji może prowadzić do trwałego uszkodzenia pojazdu. Czym grozi przegrzewanie silnika i jak sobie z nim poradzić?

Czym grozi przegrzany silnik?

Skutki przegrzania silnika prowadzą do poważnych awarii, które mogą całkowicie unieruchomić auto. Brak szybkiej reakcji może prowadzić nawet do uszkodzenia samego silnika
Najczęstszym skutkiem, a jednocześnie powodem przegrzania silnika, jest awaria uszczelki pod głowicą. Jest dość łatwa do zdiagnozowania i charakteryzuje się obecnością oleju w zbiorniczku płynu chłodzącego, który można rozpoznać po barwie i gęstszej konsystencji. 
Zbyt wysoka temperatura silnika może doprowadzić także do:

 • pęknięcia samej głowicy,
 • zerwania paska rozrządu,
 • awarii pompy,
 • zatarcia układu korbowo-tłokowego,
 • zatarcia silnika,

i wielu innych niepożądanych awarii. W zależności od modelu auta, skutki mogą być dość nietypowe i trudne do zdiagnozowania. Bardzo ważna jest szybka reakcja na objawy przegrzania silnika i podjęcie odpowiednich kroków. 

Objawy przegrzania silnika

Jak sprawdzić, czy silnik jest przegrzany? Jako pierwszą można zauważyć parę wydobywającą się spod maski. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na płyn chłodniczy — w przypadku przegrzania silnika jego temperatura zaczyna niebezpiecznie wzrastać. Informuje o tym kontrolka na desce rozdzielczej. Nadmierna temperatura płynu chłodniczego może prowadzić do zagotowania się cieczy i nagłego wzrostu ciśnienia w układzie
Kolejną oznaką przegrzania się silnika może być wydobywające się zimne i ciepłe powietrze z nawiewów i brak możliwości jego regulacji. Klimatyzacja może przestać działać a w aucie można poczuć zapach płynu chłodniczego.

Przyczyny przegrzania silnika

Dlaczego silnik się przegrzewa? Przyczyn zbyt wysokiej temperatury silnika może być wiele. Aby działał prawidłowo, musi być z niego odprowadzane ciepło, za co odpowiada sprawnie działający układ chłodzenia. Niski poziom płynu chłodniczego lub jego brak może być przyczyną przegrzania się silnika. Warto regularnie sprawdzać poziom cieczy, ponieważ wyciek płynu chłodniczego jest uznawany za najczęstszą przyczynę awarii. 
Do za wysokiej temperatury silnika może prowadzić także:

 • zanieczyszczona lub zasłonięta przed powietrzem chłodnica;
 • nieszczelna chłodnica, przewody układu chłodzenia lub zbiornik wyrównawczy;
 • uszkodzony wentylator chłodnicy;
 • awaria zasilania pompy wody spowodowana zerwaniem paska klinowego;
 • awaria czujnika temperatury lub wentylatora, prowadząca do wzrostu temperatury;
 • uszkodzona uszczelka pod głowicą.

Co robić w przypadku przegrzania silnika?

Kiedy zauważymy, niebezpiecznie rosnącą temperaturę silnika należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec poważniejszej awarii. Jeżeli nie mamy możliwości zatrzymać się od razu, należy najpierw wyłączyć klimatyzację. Jej praca to dodatkowe obciążenie dla silnika a rozgrzany skraplacz klimatyzacji może dodatkowo podgrzewać płyn chłodniczy. Następnie należy włączyć ogrzewanie i nawiew, aby przekazać ciepło z silnika do kabiny. Podróżując latem ciężko prowadzić pojazd w takich warunkach, dlatego trzeba jak najszybciej zjechać w bezpieczne miejsce i wyłączyć silnik.
Jeżeli spod maski samochodu nie wydobywa się para, powinno się ją otworzyć i sprawdzić co mogło być przyczyną zbyt wysokiej temperatury silnika. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, skąd nastąpił wyciek płynu, co może być trudne do stwierdzenia po całkowitym ostygnięciu silnika. Ta czynność pozwoli na ocenę szkód i podjęcie decyzji o przetransportowaniu auta do warsztatu

Kiedy silnik całkowicie ostygnie, warto sprawdzić poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym oraz poziom oleju. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy uzupełnić płyn chłodzący i olej. W przypadku braku płynu, którym zalany jest układ, dobrą alternatywą będzie woda destylowana. Nie powinno się mieszać różnych płynów chłodniczych.

Jak się zabezpieczyć przed przegrzaniem silnika?

Aby zapobiec przegrzaniu się silnika, należy przede wszystkim systematycznie wykonywać przegląd techniczny samochodu. Bardzo ważna jest wymiana zepsutych elementów, zwracając szczególną uwagę na części do naprawy układu chłodzącego. Regularne czyszczenie chłodnicy również może uchronić przed przegrzaniem silnika. W tym celu najlepiej jest przedmuchać chłodnicę od wewnątrz i ją przepłukać. Korzystnym rozwiązaniem może być także wyczyszczenie miski olejowej i chłodnicy oleju
W wyposażeniu auta zawsze warto mieć ze sobą odpowiednio dobrany olej silnikowy, płyn chłodniczy i wodę destylowaną, które przydadzą się w razie konieczności uzupełnienia płynów.

Przegrzany silnik - problem, którego nie należy bagatelizować

Zbyt wysoka temperatura silnika i brak szybkiej reakcji może prowadzić do trwałego unieruchomienia samochodu i awarii silnika. Warto odpowiednio dbać o pojazd, aby uniknąć przegrzania się silnika i wysokich kosztów, jakie niesie ze sobą naprawa. Sama wymiana uszczelki pod głowicą to koszt od około 400 zł do nawet 1500 zł. W przypadku przegrzania silnika łączny koszt jego remontu może wynosić ok. 1800 zł. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba całkowitej wymiany jednostki, trzeba liczyć się z kosztami w wysokości ok. 3500 zł. Poradzenie sobie z poważnymi uszkodzeniami wiąże się z dużym nakładem finansowym, dlatego tak ważne jest dbanie o silnik i zabezpieczenie przed jego przegrzaniem.