Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Rodzaje skrzyni biegów

Rodzaje skrzyni biegów

Myślisz, że manualna i automatyczna skrzynia biegów to jedyne rodzaje skrzyni biegów? Nic bardziej mylnego. Różnorodne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wyróżnić ich jeszcze co najmniej kilka. Zanim więc podejmiesz decyzję, jaki rodzaj skrzyni biegów będzie Ci najbardziej odpowiadał, zaznajom się z ich charakterystyką. Poznanie zasad ich działania wraz z zaletami i wadami pozwoli wybrać samochód, w którym za zmianę przełożenia układu napędowego odpowiada skrzynia biegów najbardziej odpowiadająca Twoim preferencjom.

Skrzynia biegów - jakie rodzaje są najczęściej stosowane?

Szukając samochodu do kupienia lub zaznajamiając się z tajnikami motoryzacji, najczęściej można natknąć się na takie rodzaje skrzyni jak:

 • manualne skrzynie biegów,
 • automatyczne skrzynie biegów,
 • półautomatyczne skrzynie biegów,
 • dwusprzęgłowe skrzynie biegów,
 • bezstopniowe skrzynie biegów.

Ale czym właściwie, każdy z tych rodzajów się wyróżnia?

Manualna skrzynia biegów

Na początek warto wyjaśnić działanie najbardziej tradycyjnego rozwiązania, jakim jest manualna skrzynia biegów. Większość kierowców z pewnością się z nią zetknęła niejeden raz. Przy zastosowaniu tego rodzaju mechanizmu zmiana przełożeń napędu uzyskiwana jest za pośrednictwem przekładni zębatych, które posiadają synchronizatory i przesuwaki odpowiedzialne za przyspieszenie wyrównywania prędkości. Pozwala to na samodzielne dobranie przełożenia. Umożliwia to ręczna dźwignia biegów, która zsynchronizowana jest z układem sprzęgieł. Dlaczego, manualna skrzynia biegów jest dobrym rozwiązaniem? Do czynników, które decydują o tym, by wybrać auto właśnie z tym rodzajem skrzyni biegów, z pewnością należy niska cena i koszt utrzymania, oraz duża wytrzymałość, która wynika z małej awaryjności. Niestety jeśli jednak dojdzie do usterki, jest ona na tyle poważna, że naprawa może być dość skomplikowana, a koszt części zamiennych zbyt wielki. Co więcej, dużo kierowców coraz częściej decyduje z manualnej skrzyni biegów na rzecz automatycznej, która nie wymaga wciskania pedału sprzęgła. Jest to więc zdecydowanie bardziej komfortowe.

Automatyczna skrzynia biegów

Skrzynie automatyczne i ich rodzaje pozwalają w zdecydowany sposób zwiększyć komfort prowadzenia samochodu. Dlaczego? W przypadku zastosowania zastosowania takiego rozwiązania jak automatyczna skrzynia biegów Volvo XC60, biegi zmieniają się samodzielnie. Już nie musisz przejmować się tym, by w odpowiednim momencie zmienić bieg. Na podstawie oceny obciążenia silnika, mechanizm skrzyni zrobi to samoczynnie. Wystarczy, że ustawisz właściwy tryb jej pracy, do czego służą specjalne przyciski znajdujące się na panelu:

 • P - postój samochodu,
 • R - jazda na wstecznym,
 • N - bieg jałowy, czyli tak zwany „luz”,
 • D - jazda do przodu,
 • S - jazda sportowa, która w nowszych samochodach umożliwia jeszcze szybszą zmianę przełożeń.

Tak jak już wspomnieliśmy zdecydowaną zaletą automatycznej skrzyni biegów i jej różnych rodzajów jest to, że w porównaniu z manualną skrzynią jest zdecydowanie bardziej wygodna. Dzięki temu, że nie trzeba robić tego samodzielnie, zmiana biegów jest szybka i płynna, a także dzięki automatowi zarządzana w sposób inteligentny. Czy mechanizm automatycznej skrzyni biegów ma swoje wady? Branża motoryzacyjna nieustannie się rozwija, dlatego to, co kiedyś było sporym utrudnieniem - na przykład większe zużycie paliwa lub syndrom spóźnionej reakcji podlega ciągłemu ulepszaniu i coraz więcej osób chętnie decyduje się na rodzaje automatycznych skrzyni biegów. Powodem rezygnacji najczęściej jest duży koszt naprawy, jednak nasz sklep motoryzacyjny pozwala zaopatrzyć się w wysokiej jakości części oryginalne i zamienne do samochodu osobowego każdej marki.

Półautomatyczna skrzynia biegów

Czym w porównaniu do automatycznej skrzyni biegów jest półautomatyczna skrzynia? W pewien sposób udaje prawdziwe automaty, najprościej rzecz ujmując, są więc ich tańszym zamiennikiem. Najczęściej można się na nie natknąć w miejskich samochodach niższej klasy, ale pojawiają się także w BMW, Audi, czy Ferrari. Tak naprawdę przypominają automatyczną skrzynię biegów tylko dlatego, że brakuje przy nich pedału i sprzęgła. Jednak budową samego mechanizmu przypominają raczej skrzynię manualną. Nazwa półautomatycznej skrzyni biegów wzięła się od tego, że jako kierowca samodzielnie wybierasz bieg, ale to system odpowiada za załączenie sprzęgła. Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest niski koszt produkcji. Niestety nie wpływa to na wysokość cen naprawy, a w związku z tym, że rodzaje skrzyni półautomatycznych są podatne na uszkodzenia lepiej ich unikać.

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów

Jeśli zastanawiasz się, czy rodzaje skrzyni automatycznych mogą przypominać nieco te manualne, to dwusprzęgłowa skrzynia biegów pozwoli zaspokoić Twoją ciekawość. Jej budowa łączy sobie cechy typowe dla klasycznego typu skrzyni automatycznej oraz manualnej. Składają się na nią dwie skrzynki oraz dwa sprzęgła - jedno z nich odpowiada za zmianę biegów parzystych, a drugie nieparzystych. Dzięki temu gdy samochód jedzie na konkretnym biegu i konieczna jest jego zmiana na wyższy, można mieć pewność, że drugie sprzęgło jest gotowe do pracy. Pozwala to przyspieszyć zmianę biegów, za którą odpowiada komputer pojazdu, ale możliwy jest także tryb sekwencyjny. Z całą pewnością można stwierdzić, że szybka zmiana biegów i brak wstrząsów oraz szarpnięć to najważniejsze zalety tego rodzaju automatycznej skrzyni biegów. Z kolei jako wady dwusprzęgłowej skrzyni biegów wskazać można wysoką cenę zakupu i serwisowania oraz dużą masę całego mechanizmu. Jeśli jednak dodatki do skrzyni biegów zamówisz w naszym sklepie internetowym, możesz liczyć na spore oszczędności.

Bezstopniowa skrzynia biegów

Ostatni rodzaj z przedstawionych rodzajów skrzyni biegów - bezstopniowa skrzynia biegów jest najczęściej stosowana w autach z małym silnikiem lub w pojazdach hybrydowych. Sposób jej działania jest prosty. Za zmianę przełożenia napędu odpowiada metalowy pas współpracujący z kołami zapasowymi. W momencie zmniejszenia średnicy powierzchni, na której pracuje pas, automatycznie zostaje zmienione przełożenie - tak, by utrzymać stały naciąg pasa. Jako zalety bezstopniowej skrzyni biegów wskazuje się przede wszystkim lekkość i niewielkie rozmiary oraz małe zużycie paliwa, jednak dla wielu kierowców ten rodzaj automatycznej skrzyni biegów jest mało dynamiczny. Równie dużo zarzutów można usłyszeć pod kątem jego sprawności.

Jak widzisz, rodzaje skrzyni biegów nie ograniczają się do podstawowego wyboru - między manualną automatyczną skrzynią biegów. Przed zdecydowaniem się na zakup auta, w którym zastosowano jeden z innych typów automatycznych skrzyń biegów, dokładnie zapoznaj się z zasadami ich działania. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady, bo jak widać, właściwie każdy z rodzajów skrzyni biegów je ma. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru należy dbać też o konserwowanie i czyszczenie skrzyni biegów, w czym mogą pomóc produkty dostępne w naszym sklepie motoryzacyjnym.