Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej - Blog Motoryzacyjny

Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja to już standard w dzisiejszych samochodach. Do tego stopnia, że wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy latem bez klimy. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że klimatyzacja samochodowa wymaga regularnych przeglądów i serwisowania. W przeciwnym wypadku ryzykujemy nie tylko dużymi stratami finansowymi związanymi z uszkodzeniem klimatyzacji, ale także naszym zdrowiem. Masz klimę w samochodzie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się między innymi, jak wygląda i jak często powinien być przeprowadzany serwis klimatyzacji samochodowej oraz jakie są jej najczęstsze usterki. Dlaczego warto odpowiednio zadbać o to urządzenie?

Na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej?

Prawidłowy, profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej powinien składać się z kilku podstawowych czynności. Jeśli chcemy mieć pewność, że klima w naszym samochodzie będzie porządnie przygotowana do sezonu, powinniśmy zlecić przeprowadzenie takich czynności, jak:

 • uzupełnienie czynnika roboczego (chłodzącego),
 • wymiana filtra kabinowego,
 • odgrzybianie.

Uzupełnienie czynnika roboczego klimatyzacji samochodowej

Czynnik roboczy klimatyzacji samochodowej ulatnia się z układu, co jest rzeczą całkowicie normalną. Czynnika chłodzącego może ubywać w wyniku niewielkich nieszczelności, jakie mogą występować w przewodach, chłodnicy, kompresorze lub parowniku. Napełnienie układu odpowiednią ilością czynnika chłodzącego jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Zbyt mała ilość czynnika powoduje nie tylko spadek wydajności układu. Może również doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Wynika to z tego, że w czynniku chłodzącym znajduje się olej, który odpowiada za smarowanie sprężarki. Niedobór czynnika sprawia, że sprężarka nie ma zapewnionego odpowiedniego smarowania.

Szacuje się, że rocznie może się ulotnić z klimatyzacji samochodowej nawet 15% czynnika roboczego.

Wymiana filtra kabinowego

Specjaliści zalecają, aby filtr kabinowy był wymieniany przynajmniej raz w roku, najlepiej przy okazji corocznego przeglądu klimatyzacji w samochodzie. Regularna wymiana filtra kabinowego jest przez niektórych kierowców bagatelizowana, co jest dużym błędem. Część ta spełnia bowiem bardzo ważną rolę - oczyszcza powietrze, które dostaje się do wnętrza samochodu. Filtr kabinowy zatrzymuje różnego rodzaju zanieczyszczenia, na przykład kurz czy pyłki. Jego zadaniem jest więc zapewnienie czystego powietrza we wnętrzu auta. Zabrudzony filtr kabinowy może powodować parowanie szyb w samochodzie.

Odgrzybianie klimatyzacji

Niezwykle ważną czynnością z punktu widzenia zdrowia kierowcy i pasażerów jest regularne odgrzybianie klimatyzacji. Normalną rzeczą jest, że w układzie klimatyzacji gromadzą się grzyby i drobnoustroje, co jest związane z obecnością wilgoci. To z kolei prowadzi do tego, że z nawiewów wydobywa się nieprzyjemny zapach, a do wnętrza samochodu przedostają się różnego rodzaju zarazki. Może to być dokuczliwe zwłaszcza dla alergików.

Odgrzybianie układu klimatyzacji samochodowej może się odbywać w dwojaki sposób:

 • przy pomocy środków chemicznych,
 • poprzez ozonowanie.

Pierwsza metoda polega na dezynfekcji układu klimatyzacji przy wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych. 

Ozonowanie polega na usunięcia z wnętrza samochodu grzybów, pleśni, bakterii oraz brzydkich zapachów za pomocą ozonu. Wygląda to w ten sposób, że w kabinie samochodowej umieszcza się ozonator, czyli specjalne urządzenie wytwarzające ozon. Wytworzony ozon zabija wszystkie bakterie znajdujące się w kabinie samochodowej.

Specjaliści zalecają, aby odgrzybianie klimatyzacji samochodowej wykonywać raz w roku.

Naprawa klimatyzacji samochodowej - najczęstsze usterki

Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że prędzej czy później może go czekać naprawa klimatyzacji samochodowej. Najczęściej spotykane usterki klimatyzacji w aucie to:

 • nieszczelność,
 • uszkodzenie kompresora,
 • uszkodzenie chłodnicy klimatyzacji,
 • zużyty osuszacz.

Najbardziej narażona na uszkodzenia jest chłodnica, co wynika z jej umiejscowienia - znajduje się ona bowiem w przedniej części komory silnika. Umiejscowienie takie powoduje, że chłodnica jest narażona na uszkodzenie nawet w wyniku niewielkiej kolizji. Chłodnica klimatyzacji może również ulec korozji.

Naprawa klimatyzacji samochodowej często wiąże się z dużymi kosztami. Sama wymiana chłodnicy może kosztować ponad 2 tys. zł. 

Sposobem na obniżenie kosztów naprawy klimatyzacji jest regeneracja poszczególnych elementów układu. Regeneracji można poddać na przykład sprężarkę, która jest najdroższym elementem układu klimatyzacji samochodowej.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji samochodowej?

Koszty przeglądu i serwisu klimatyzacji samochodowej są bardzo zróżnicowane. Cena takiej usługi zależy między innymi od ilości czynnika roboczego niezbędnego do uzupełnienia układu. Na ostateczne koszty wpływa także to, czy zdecydujemy się na wymianę filtra kabinowego czy też nie. Wreszcie, inna jest cena serwisu klimatyzacji w ASO, a inna w niezależnym warsztacie.

Dlaczego warto serwisować klimatyzację samochodową?

Regularny przegląd i serwis klimatyzacji samochodowej to najlepszy sposób na to, aby czuć się w swoim aucie komfortowo, nawet podczas największych upałów. Optymalna temperatura w kabinie samochodowej ma jednak wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także jej bezpieczeństwo. Odpowiednia temperatura pozwala bowiem zachować koncentrację, a co za tym idzie - zdolność szybkiej reakcji na sytuację na drodze.