Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje?

Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej - ile kosztuje?

Dlaczego odpowiedni serwis klimatyzacji jest tak ważny? Podobnie, jak każdy inny układ w samochodzie, także układ chłodzący może ulec usterkom. A przecież odpowiada on za komfort kierowcy oraz jego pasażerów. Klima chłodzi, oczyszcza i osusza powietrze, przez co sprawia, że nawet dalekie podróże podczas największych upałów są komfortowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej zaniedbywanie może prowadzić do alergii, podrażnień oczu i dróg oddechowych, a także do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Dlatego serwis klimatyzacji samochodowej jest tak ważny i powinien być przeprowadzony raz do roku (w wersji minimum obejmuje wymianę filtra oraz odgrzybianie).

Pełny serwis klimatyzacji - ile to kosztuje?

Trzeba mieć świadomość tego, że serwis jest stosunkowo drogi (a naprawa klimatyzacji może być jeszcze droższa). Wpływ na ostateczną cenę będzie mieć nie tylko miasto czy serwis, w którym zdecydujemy się serwisować auto, ale także to, jaki czynnik zostanie użyty do nabicia klimy i ile trzeba będzie go użyć. Ceny zwykle zamykają się w granicach kilkuset złotych.

Pełny serwis klimatyzacji samochodowej (tzw. przegląd klimatyzacji) obejmuje:

  • opróżnienie układu ze starego czynnika,
  • sprawdzenie jego szczelności,
  • usunięcie wilgoci,
  • napełnienie układu klimatyzacji nowym czynnikiem.

Odgrzybianie, ozonowanie, nabijanie...

Przynajmniej raz w roku w każdym samochodzie z klimą należy wymienić filtr kabinowy oraz przeprowadzić odgrzybianie. Pierwszą czynność można wykonać samodzielnie (o ile posiada się wiedzę i umiejętności), jednak bez problemu można wymienić filtr w każdym warsztacie. Następnie można zdecydować się na samo odgrzybienie układu lub dodatkowo na nabicie klimy.

Ponieważ ciemne, ciepłe i wilgotne zakamarki układu klimatyzacji stanowią świetne miejsce dla rozwoju grzybów oraz drobnoustrojów warto raz w roku, po zimie, odgrzybić i zdezynfekować klimę. W tym celu wykorzystuje się ozon lub ultradźwięki. Pozwalają one na skuteczne pozbycie się nieproszonych gości z auta.

A może wystarczy tylko nabić klimatyzację?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wystarczy tylko nabicie klimatyzacji. Odpowiedź brzmi - nie. Jak już wspominaliśmy, układ klimy należy odpowiednio wyczyścić i odkazić, ponieważ gromadzą się w nim i rozwijają groźne dla człowieka grzyby i drobnoustroje mogące wywoływać alergie oraz podrażnienia. Równie ważna jest wymiana filtra, który może odpowiadać za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu.

Naprawa klimatyzacji samochodowej to jeszcze większy koszt!

O klimę należy dbać - jej naprawa może pochłonąć znacznie większe fundusze niż coroczny serwis. Jak już wspominaliśmy, poszczególne elementy układu klimatyzacji mogą ulegać różnym usterkom. Jeżeli zauważasz, że coś złego dzieje się z klimą w Twoim aucie, jak najszybciej zwróć się o pomoc do warsztatu samochodowego. Im dłużej zwlekasz, tym więcej będzie kosztowała naprawa klimatyzacji samochodowej.

Do najczęstszych usterek należą:

  • nieszczelność układu - czynnik wycieka z nieszczelnego układu, a zlokalizowanie miejsca nieszczelności może być skomplikowane;
  • problem ze sprężarką - to drogi element, jednak w wielu wypadkach wystarczy tylko wymienić jakiś jej element, a nie całą cześć;
  • awaria skraplacza (chłodnicy klimatyzacji) - ta część także jest stosunkowo droga.

A jeśli chcesz kupić części do klimatyzacji w atrakcyjnych cenach, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego!