Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Słaby Hamulec Ręczny - co Robić? - Sklep Motoryzacyjny – M-parts

Słaby hamulec ręczny – co robić?

Czy wiesz, że słaby hamulec ręczny stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego? Nawet parkowanie samochodu z wrzuconym biegiem nie gwarantuje, że auto się nie przemieści. Co więcej, poruszanie się po drogach bez sprawnego hamulca ręcznego jest nielegalne, o czym zapomina wielu kierowców. Czy wiesz jednak, co zrobić, jeśli masz słaby hamulec ręczny? Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny takiej usterki oraz dlaczego tak ważna jest szybka naprawa. Dowiesz się też, czy słaby ręczny po wymianie klocków to sytuacja, z którą spotka się więcej kierowców niż mogłoby się wydawać.

Hamulec ręczny – zasada działania

Hamulec ręczny to potoczna nazwa na hamulec postojowy, który najczęściej uruchamiano poprzez zaciągnięcie dźwigni między przednimi fotelami w aucie. Dzisiaj coraz częściej elementem wyposażenia jest wariant elektryczny, który wymaga uruchomienia za pomocą małego przycisku znajdującego się na desce rozdzielczej. Jeśli układ posiada hamulce tarczowo-bębnowe, w których hamulec bębnowy służy do zaciągania ręcznego, a tarczowy do hamowania w czasie jazdy.

Jakie jest zadanie hamulca ręcznego? Napięcie linki hamulcowej najczęściej blokuje tylne koła, natomiast zwolnienie dźwigni umożliwia kierowcy ponowne ruszenie z miejsca, w którym zaparkował. Większość osób kojarzy hamulec postojowy z uniknięciem stoczenia się samochodu, stojącego na wzniesieniu, jednak element ten znajduje zastosowanie także w innych sytuacjach. Przede wszystkim pamiętaj, by korzystać z ręcznego podczas postoju – najpierw wrzuć pierwszy lub wsteczny bieg, a następnie zaciągnij hamulec. Dzięki temu unikniesz stoczenia się samochodu, a tym samym ewentualnych, poważniejszych konsekwencji.

Słaby ręczny – jakie mogą być przyczyny?

Stwierdzasz, że masz w samochodzie słaby hamulec ręczny i nie wiesz, co robić? Warto mieć świadomość, jakie mogą być przyczyny takiej usterki.

  • Rozregulowany układ hamulcowy, który jest jedną z najczęstszych przyczyn słabego ręcznego.
  • Zapieczona lub uszkodzona linka hamulcowa – wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana linki.
  • Zużyty lub uszkodzony bęben hamulcowy – może to oznaczać, że szczęki nie stykają się z bębnem lub styk jest po prostu zbyt słaby.
  • Rdza lub uszkodzenie innych elementów układu.
  • Uszkodzona lub zapieczona śruba regulacyjna, co uniemożliwia regulację hamulca.

Problem ze słabym ręcznym może się również pojawić po wymianie klocków, o czym często piszą kierowcy na forach, ale może to też oznaczać, że hamulec postojowy był już w gorszej kondycji przed wymianą klocków.

Co zrobić, gdy ręczny nie trzyma?

Sprawny układ hamulcowy zapewnia nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale przede wszystkim większy komfort jazdy, dlatego nie warto ignorować problemu ze słabym ręcznym. Hamulec postojowy często odmawia posłuszeństwa zimą, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu należy dokonać przeglądu układu, ze szczególnym uwzględnieniem tego właśnie elementu. Może się okazać, że będzie potrzebny nowy zestaw akcesoriów, szczęki hamulcowe hamulca postojowego oraz inne części, ale przynajmniej samochód będzie gotowy do komfortowej jazdy. Przede wszystkim jednak sprawny mechanizm zapewni większe bezpieczeństwo – mechanik podczas przeglądu sprawdzi cały system.

Dlaczego nie należy odkładać w czasie naprawy usterki?

Czym może skutkować zignorowanie problemu z hamulcem postojowym? Zaniedbanie może doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem – auto wytoczy się na drogę, zsunie się ze wzniesienia lub wpadnie do rzeki, czy rowu. Ryzyko może wydawać Ci się niewielkie, ale potencjalne konsekwencje mogą Cię kosztować dużo więcej niż naprawa hamulca. Regularnie wykonywane, okresowe przeglądy pozwalają uniknąć kosztownych napraw, ale także przejść bez problemu przez badanie techniczne. Unikaj jednak niesprawdzonych zamienników części, które musisz wymienić – wybierz sklep motoryzacyjny, w którym zamówisz wysokiej jakości zestaw akcesoriów, szczęki hamulcowe hamulca postojowego oraz inne niezbędne elementy.

Podsumowanie

Omówiliśmy sobie temat, który poruszany jest chyba na każdym forum dla kierowców. Wiesz już, co oznacza problem ze słabo działającym hamulcem postojowym – utrudniona regulacja i zaniedbania z Twojej strony mogą doprowadzić do np. wypadku lub poważniejszych uszkodzeń samochodu. Jako użytkownik ruchu drogowego zadbaj o to, by wszystkie elementy w aucie były sprawne, nawet jeśli ostatnio nie było to Twoim priorytetem. Dzięki temu, że wszystko działa, tak jak powinno, zwiększa się komfort jazdy i poprawia poziom bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, co jest przyczyną problemu, nie ignoruj sygnałów, jakie wysyłają hamulce w Twoim samochodzie.