Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Świecąca kontrolka akumulatora - Co oznacza? Co robić gdy nie gaśnie lub mruga podczas jazdy?

Świecąca kontrolka akumulatora - Co oznacza? Co robić gdy nie gaśnie lub mruga podczas jazdy?

Koszmar wielu kierowców - kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie albo, co gorsza, nie gaśnie w ogóle. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że akumulator należy do grupy najważniejszych podzespołów w samochodzie. W związku z tym świecąca się kontrolka akumulatora nie wróży niczego dobrego. W dłuższej mierze może ona oznaczać problemy z elektryką, klimatyzacją, światłami czy radiem. Może też zakończyć podróż. Co oznacza świecąca kontrolka akumulatora? Dowiesz się tego z naszego bloga.

Po co w samochodzie akumulator?

Wspomnieliśmy już, że akumulator odgrywa w Twoim aucie niezwykle ważną rolę. Odpowiada on za rozruch silnika oraz za dostarczanie prądu do wszystkich potrzebujących tego jednostek. Łatwo więc wywnioskować, że jeżeli kontrolka akumulatora nie gaśnie lub mruga, oznacza to problemy z zasilaniem. W takim wypadku lepiej, aby kierowca jak najszybciej znalazł mechanika, ponieważ jego auto może zgasnąć i już dalej nie ruszyć. Ta przykra niespodzianka może zepsuć wyprawę na wakacje lub sprawić, że spóźnisz się do pracy. Dlatego, jeżeli widzisz, że kontrolka akumulatora mruga podczas jazdy, nie bagatelizuj tego problemu!

Co robić, jeżeli kontrolka zapala się lub miga w czasie jazdy?

Kiedy widzisz, że kontrolka ładowania akumulatora świeci i gaśnie jest to dla Ciebie znak, że ładowanie jest przerywane. Przyczyną takiego stanu jest zwykle mocne zużycie lub uszkodzenie elementów alternatora takich jak:

 • szczotki alternatora,
 • szczotki komutatora,
 • pierścienie ślizgowe komutatora.

Rozwiązaniem tego problemu może być wymiana alternatora lub jego naprawa. Dzięki temu problem migającej kontrolki powinien zostać wyeliminowany.

Jeśli w trakcie jazdy kontrolka od akumulatora nie gaśnie, ale świeci światłem ciągłym, oznacza to, że nie jest on ładowany. W takim wypadku po wyczerpaniu zebranej w akumulatorze energii samochód zgaśnie i nie będzie w stanie więcej odpalić. Powodów takiej awarii może być wiele, dlatego najlepiej bezzwłocznie pojechać do domu lub najbliższego mechanika.

Kontrolka ładowania świeci nawet po uruchomieniu silnika - co robić?

Jak wspominaliśmy powyżej, świecąca kontrolka akumulatora może oznaczać spore problemy. Jest sygnałem, który wyraźnie mówi nam, że obecnie akumulator nie jest w ogóle ładowany. Konieczne będzie odnalezienie przyczyn awarii oraz ich usunięcie w warsztacie samochodowym. Jeżeli kontrolka akumulatora nie gaśnie po odpaleniu silnika, lepiej nie wyjeżdżaj autem w trasę, tylko szukaj najbliższego mechanika.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego uważnie przyglądaj się swojemu pojazdowi, aby zauważyć objawy zużycia akumulatora.

Awaria akumulatora - objawy awarii układu ładowania

Objawy awarii układu ładowania są dość proste do zauważenia. Obejmują one:

 • ciągłe świecenie lub mruganie kontrolki ładowania akumulatora na desce rozdzielczej,
 • brak zapalonej kontrolki po przekręceniu kluczyka na I pozycję,
 • zbyt szybkie rozładowywanie się akumulatora,
 • niejednostajne świecenie świateł,
 • hałasujący silnik (hałasy wzrastają ze wzrostem obrotów i znikają po zdjęciu paska klinowego),
 • brak możliwości odpalenia auta.

W zależności od przyczyny awarii koszty jej usunięcia będą różne. Konieczna może być na przykład wymiana paska klinowego czy alternatora lub zakup nowego akumulatora.

Wysokiej jakości alternatory i akumulatory tylko w M-parts!

Jeśli masz problem ze świecącą kontrolką akumulatora i w związku z tym planujesz zakup nowego, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W asortymencie M-Parts znajdziesz wysokiej jakości akumulatory samochodowe, alternatory (oraz części do nich), pasujące do wielu marek. Niezawodnie posłużą one przez długi czas!

Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować tego, że kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie. To symptom tego, że coś złego dzieje się z Twoim samochodem. Staraj się obserwować auto i reagować zawsze, gdy na desce rozdzielczej zapala się kontrolka.