Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Szczegóły które warto sprawdzić przed przeglądem technicznym

Szczegóły które warto sprawdzić przed przeglądem technicznym

Do regularnego przeglądu auta w stacji kontroli pojazdów zobowiązany jest każdy kierowca. Przygotowanie do badania technicznego pozwoli zyskać pewność, że wszystko działa tak, jak powinno i bez problemu otrzymasz pieczątkę potwierdzającą zdolność Twojego samochodu do jazdy. W innym przypadku może zdarzyć się tak, że wynik badania technicznego będzie negatywny. By tego uniknąć, dowiedz się, na jakie szczegóły podczas przygotowania samochodu do przeglądu należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?

Niezależnie od tego, jakim samochodem jeździsz, wykonanie badania technicznego jest Twoim obowiązkiem. Na uwadze należy mieć fakt, że im auto jest starsze, tym większa możliwość znalezienia poważnych usterek. Co jest sprawdzane w trakcie takiego przeglądu? Przed wystawieniem diagnozy sprawdzany jest stan całego samochodu. Jako pierwsze ocenie podlega nadwozie - jakiekolwiek zauważalne uchybienia, jak na przykład pęknięcie reflektorów mogą być powodem wystawienia negatywnej opinii. Swoją uwagę diagnosta z pewnością zwróci na elementy, które znacząco zardzewiały. Badanie techniczne wymaga też sprawdzenia hamulców, zawieszenia i układu kierowniczego, a także opon. Przed zatwierdzeniem, że Twój samochód jest przystosowany do jazdy, kontroli poddane będą - układ wydechowy i wycieki, oraz zostanie przeprowadzona analiza spalin. Jeżeli nie chcesz, by w trakcie przeglądu okazało się, że niektóre części samochodowe nie spełniają odpowiednich wymagań, dopilnuj, by przygotowanie do badania technicznego pozwoliło wykryć ich usterkę.

Przygotowanie do badania technicznego - na co zwrócić uwagę?

W ramach przygotowania samochodu do badania technicznego najlepiej sprawdzić wszystkie jego części. Jednak na niektóre z nich należy zwrócić szczególną uwagę. Które z elementów są najczęstszą przyczyną negatywnego wyniku przeglądu? Na pewno nie przejdziesz pozytywnie badania jeśli w którymś z układów wykryte zostaną luzy. Zarówno w układzie zawieszenia, jak i kierowniczym często dochodzi do usterek w tym zakresie, które lepiej naprawić przed przeglądem. Jadąc na badanie techniczne, upewnij się, że w pełni sprawny jest także układ hamulcowy - przy uszkodzeniu przewodów hamulcowych nie otrzymasz stosownej pieczątki. Podobnie stanie się wtedy, gdy zauważalne są wycieki płynów, braki właściwych oznaczeń, usterki wycieraczek i świateł, a także przyciemnienie szyb. Przygotowanie do badania technicznego pozwoli na wyeliminowanie tych problemów.

Negatywny wynik przeglądu - co w takim wypadku?

Przed wybraniem się na przegląd nie udało Ci się poczynić odpowiednich przygotowań do badania technicznego i została wykryta usterka? W razie otrzymania negatywnego wyniku przeglądu uzyskasz wykaz przedstawiający wykryte nieprawidłowości. W ciągu 14 dni możesz je naprawić i wrócić na ponowny przegląd. Nie zapomnij, by podczas przygotowania do tego badania zadbać o usunięcie każdej wskazanej usterki, co mogłoby się wiązać z kolejnym odesłaniem Cię bez pozytywnego wyniku badania technicznego.

Przygotowania do badania technicznego nie muszą trwać długo, a pozwalają na wykrycie usterek, które mogłyby zaważyć na wystawieniu stosownej opinii. W ramach takiego przygotowania powinniśmy mieć na uwadze nie tylko układ hamulcowy, ale też na przykład oświetlenie. Najlepiej jeśli przed udaniem się na przegląd auta odwiedzisz mechanika, który bez trudu oceni stan Twojego pojazdu i naprawi ewentualne uszkodzenia.