Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Wiosenny przegląd auta - co należy sprawdzić lub wymienić po zimie?

Wiosenny przegląd auta – co należy sprawdzić lub wymienić po zimie?

Zima nie jest łaskawym czasem dla samochodów. To właśnie dlatego wskazany jest wiosenny przegląd auta – nawet jeśli wydaje Ci się, że jest w pełni sprawne. Oczywistością jest wymiana opon na letnie, ale warto podejść do tematu bezpieczeństwa na drogach kompleksowo. Wiosenny przegląd auta polega na sprawdzeniu jego stanu technicznego, usunięciu ewentualnych usterek oraz wymianie części, które się tego domagają. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Od czego zacząć wiosenny przegląd samochodu?

Przegląd auta wiosną możesz rozpocząć samodzielnie. Sprawdź:

 • stan wycieraczek,
 • zawartość płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku,
 • ilość płynów – hamulcowego i chłodzącego,
 • stan oświetlenia,
 • ilość oleju silnikowego.

Jeśli sprawdzasz oświetlenie, zwróć uwagę na to, w jakim stanie są światła mijania i kierunkowskazy. Przyjrzyj się również światłom cofania, podświetleniu tablicy rejestracyjnej oraz lampom przeciwmgłowym. Wszystkie te elementy wpływają na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drogach nocą.

Niski poziom płynów eksploatacyjnych wykryty podczas wiosennego przeglądu auta oznacza, że trzeba uzupełnić niedobory. Pamiętaj jednak o korzystaniu z preparatów o takich samych parametrach jak do tej pory. Choć wiele samochodów automatycznie informuje o niskim poziomie danego płynu, warto poświęcić chwilę na samodzielny przegląd. Nie należy polegać na powiadomieniach w 100%.

Przegląd klimatyzacji

Wiosna to odpowiedni moment na przegląd klimatyzacji. Powinien obejmować sprawdzenie układu, wymianę filtra przeciwpyłkowego oraz odgrzybianie. Dzięki temu unikniesz kolejek w serwisie samochodowym, które pojawią się wraz z pierwszymi upałami. To także niezbędny krok dla zdrowia i komfortu pasażerów – w innym przypadku w aucie będzie dominował nieprzyjemny zapach.

Rzeczy, na które nigdy nie ma czasu

Warto wykorzystać wiosenny przegląd auta do sprawdzenia rzeczy, na które nigdy nie masz czasu. Należy do nich weryfikacja aktualnego stanu koła zapasowego. Co prawda do tej pory nie trzeba było z niego korzystać, ale dobrze się przygotować na taką ewentualność. Warto też zainteresować się kabiną pasażerską. Wiosenne porządki w domu są standardem, ale także samochód wymaga Twojej uwagi. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto zrobić:

 • umyć gumowe wykładziny,
 • wytrzepać i odkurzyć dywaniki materiałowe,
 • odświeżyć tapicerkę,
 • nasmarować za pomocą silikonowego preparatu uszczelki w drzwiach i przy klapie bagażnika.

Przegląd samochodu na wiosnę to także dobry moment na kontrolę poszczególnych układów, dzięki czemu poprawisz bezpieczeństwo jazdy. Przy okazji sprawdź termin ważności gaśnicy w aucie. Nie warto igrać z bezpieczeństwem – lepiej wydać te kilkadziesiąt złotych na nową, w pełni użyteczną gaśnicę.

Wymiana opon

Obowiązkowym elementem wiosennego przeglądu przez kierowców jest wymiana opon zimowych na letnie. Dzięki temu unikniesz pogorszenia się parametrów opon oraz ich szybszego zużycia. Przy okazji możesz sprawdzić poziom bieżnika i poświęcić czas na znalezienie ewentualnych uszkodzeń. Taki przegląd umożliwia ocenę, czy opony sprawdzą się również w kolejnym sezonie. Podczas wymiany należy zadbać o dobre wyważenie kół, które odpowiada za komfort jazdy. Niektórzy kierowcy samodzielnie wymieniają opony, ale warto zrobić to w serwisie. Tam też skontrolujesz ciśnienie w ogumieniu.

O czym jeszcze pamiętać podczas wiosennego przeglądu auta?

Są rzeczy oczywiste, o których warto przypomnieć. Wiosenny przegląd auta to odpowiedni moment na jego dokładne umycie (w tym mycie nadwozia), oczyszczenie z soli i wymianę wycieraczek. Kierowcy mają tendencję do przekładania w nieskończoność naprawy usterek, wychodząc z założenia, że skoro nadal można jeździć, to można też poczekać z naprawą. Po zimie zwiększa się poziom motywacji i warto to wykorzystać. Usterki, które wydają się błahe, z czasem mogą doprowadzić do poważniejszych problemów z samochodem. Dobrze więc uporać się ze zużytymi hamulcami bądź innym elementem, który wymaga uwagi.

Dlaczego warto robić przegląd po zimie?

Zima to okres szczególnie wymagający nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów. Nadwozie pojazdu jest narażone na żrące działanie soli, niskie temperatury negatywnie oddziałują na poszczególne elementy auta. Co więcej, zimowa aura sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do pojawiających się usterek i gromadzącego się bałaganu w kabinie pasażerskiej. Wiosenna kontrola auta pozwala zweryfikować przekonanie o jego niezawodnej sprawności oraz uniknąć bardziej kosztownych napraw w przyszłości. Przede wszystkim jednak, przegląd wiosną umożliwia większe bezpieczeństwo na drodze oraz komfortową jazdę w ciągu kolejnych miesięcy.