Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Wymiana amortyzatora - co warto wiedzieć

Wymiana amortyzatora - co warto wiedzieć

Wymiana amortyzatorów to kwestia często bagatelizowana przez kierowców. Bardzo niesłusznie! Ten ważny element układu zawieszenia odpowiada nie tylko za nasz komfort, ale co jeszcze bardziej istotne, także za bezpieczeństwo. Wymiana amortyzatora powinna zostać przeprowadzona natychmiast, kiedy zobaczysz objawy jego zużycia. Co jeszcze warto wiedzieć o amortyzatorach? Wszystko przeczytasz poniżej.

Amortyzator - czym jest i jakie ma zadanie?

Amortyzatory są częścią zawieszenia, która pełni bardzo ważne zadanie. Ich rolą jest przechwytywanie, a następnie rozpraszanie nadmiaru energii w układzie zawieszenia. Odpowiadają one także za stały kontakt opon z podłożem - to dzięki nim koła pozostają na drodze, a cały samochód nie podskakuje przy najmniejszych wybojach. Przez to mają one, jak już wspominaliśmy, ogromny wpływ na ogólny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak każda część zużywają się one podczas eksploatacji pojazdu - dlatego ważna jest wymiana amortyzatorów, aby móc dalej w 100% cieszyć się każdą podróżą.

Wymiana amortyzatorów - jakie są objawy ich zużycia?

Zdarza się, że kierowcy bardzo ciężko jest wyczuć, że nadeszła pora na wymianę amortyzatorów. Warto bacznie obserwować swoje auto oraz to, jak zachowuje się ono podczas jazdy - można wtedy zauważyć pewne objawy zużycia amortyzatorów. Znaki ostrzegawcze, po których powinniśmy rozważyć udanie się do mechanika, to między innymi:

  • wycieki oleju,
  • zapocenia,
  • to, że auto nie do końca “słucha” poleceń, gorzej się prowadzi,
  • nagłe wydłużenie drogi hamowania pojazdu.

Często producenci zalecają, aby wymiana amortyzatorów miała miejsce po przejechaniu 60-80 tysięcy kilometrów, jednak nie jest to zasadą. Wiele zależy od modelu auta, dróg po jakich się najczęściej poruszało itp.

Jeśli nie jesteśmy pewni stanu naszych amortyzatorów, można je sprawdzić na stacji diagnostycznej. W cenie około 20-30zł diagnosta sprawdzi komputerowo na “szarpakach” dokładny stan amortyzatorów z wykresem ich pracy.

Kiedy najlepiej wymienić amortyzatory?

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie zwlekać - wymiana amortyzatora poprawi komfort jazdy. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy zużycia, o których pisaliśmy powyżej, zaplanuj wizytę u mechanika. Pamiętaj, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

Wymiana amortyzatorów - koszty

Wymiana amortyzatorów z tyłu lub przodu auta może być dość sporą inwestycją. Komplet części to koszt rzędu kilkuset złotych. Dodatkowym obciążeniem finansowym będzie wymiana odboju amortyzatora. Nie zapominaj także o robociźnie, którą przyjdzie Ci zapłacić w warsztacie. Zdajemy sobie sprawę, że wydatki mogą być duże, ale po raz kolejny powtórzymy, że na własnym bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Jeśli uważasz, że oryginalne części są dla Ciebie zbyt drogie, możesz poszukać ich zamienników. Wybierając zamiennik lepiej nie decydować się na produkty z najniższej półki, ale poszukać złotego środka, który zaskoczy Cię atrakcyjną ceną oraz odpowiednią jakością.

Wymienić samemu czy u mechanika?

Wymiana amortyzatora może być dość skomplikowanym zadaniem. To trudne przedsięwzięcie, szczególnie w przypadku przednich amortyzatorów. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę oraz narzędzia możesz to zrobić samemu. Jeśli nie lepiej udaj się do doświadczonego fachowca.

Wymiana amortyzatorów - o czym warto wiedzieć?

Nawet jeśli nie decydujesz się na samodzielną wymianę amortyzatorów w aucie, jest kilka podstawowych rzeczy, które warto wiedzieć:

  • najlepiej używać do wymiany jakościowych części zamiennych lub oryginalnych - są one niezawodne i zapewnią optymalny komfort jazdy;
  • amortyzatory każdorazowo powinny być dopasowane do modelu samochodu, nie wolno kupować pierwszych lepszych części;
  • wymiana zawsze musi odbywać się parami - na przód oraz na tył, nierównomierne zużycie części może mieć poważne konsekwencje.

Wymiana amortyzatorów tył

Wymiana tylnych amortyzatorów jest łatwiejsza i często nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Bez większego problemu powinni sobie z nią poradzić domorośli mechanicy. Jednak w niektórych pojazdach amortyzator z tyłu jest połączony ze sprężyną, tak jak z przodu, wówczas potrzebne nam są specjalistyczne narzędzia np. ściągacz do sprężyn.

Wymiana amortyzatorów przód

Wymiana przednich amortyzatorów jest zdecydowanie trudniejsza, a nieumiejętne do niej podejście może zakończyć się dla amatora groźnym wypadkiem. Dlatego wymianę tych części lepiej powierzyć doświadczonemu specjaliście.

Niezawodne amortyzatory

Wiesz już jak poznać objawy zużycia amortyzatorów, a jeśli zauważyłeś, że w twoim aucie przyda się wymiana tej części, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tutaj szeroki wybór niezawodnych amortyzatorów dedykowanych do najpopularniejszych w Polsce marek aut. W naszej ofercie łączymy wysoką jakość z dobrą ceną.