Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Wymiana filtra powietrza - Blog Motoryzacyjny

Wymiana filtra powietrza

Regularna wymiana filtra powietrza w samochodzie to bardzo ważna czynność. Ta niepozorna część spełnia bowiem w aucie niezwykle istotną rolę. Dzięki niej zanieczyszczenia z powietrza nie dostają się do silnika. Nieregularna wymiana filtra powietrza może być bardzo kosztowna w skutkach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem, z którego dowiesz się między innymi, dlaczego i co ile należy wymieniać filtr powietrza w samochodzie. Jakie są konsekwencje zaniechań w tym zakresie?

Dlaczego należy wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza w samochodzie spełnia bardzo ważne zadanie - oczyszcza z drobnych pyłów powietrze dostające się do silnika.

Regularna wymiana filtra powietrza jest bardzo ważna, ponieważ zapchany filtr, a więc niewłaściwa filtracja, skutkuje przedostawaniem się zanieczyszczeń do silnika, a w konsekwencji do oleju silnikowego. To z kolei prowadzi do:

  • spadku mocy silnika,
  • wzrostu spalania paliwa.

Jest to spowodowane tym, że na skutek zapchania filtra do silnika przedostaje się mniej powietrza, co zakłóca proces spalania.

Spadek mocy silnika i większe zużycie paliwa to nie jedyne skutki nieregularnej wymiany filtra powietrza. Zapchany filtr może również doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych części, na przykład pierścieni tłokowych oraz cylindrów.

Filtr powietrza - co ile wymiana?

Co ile powinno się wymieniać filtr powietrza w aucie? Teoretycznie wymiana filtra powietrza powinna być wykonywana po przejechaniu 15-30 tysięcy kilometrów. A co jeśli samochód pokonuje mniejsze odległości? W takiej sytuacji zaleca się wymianę filtra powietrza co kilkanaście miesięcy, na przykład raz do roku.

Tak naprawdę wszystko zależy jednak od tego, jak dany samochód jest eksploatowany, a konkretnie warunków, w jakich się porusza. Jeśli auto jest używane przede wszystkim do jazdy po dużym, zakorkowanym mieście, wówczas filtr zużyje się wcześniej. Inaczej sytuacja wygląda jeśli jeździmy poza miastem, gdzie nie ma w powietrzu aż tak dużej ilości spalin i innych zanieczyszczeń.

Ile kosztuje wymiana filtra powietrza w samochodzie?

Najlepsze, wysokiej jakości filtry powietrza w samochodach potrafią wyłapać niemalże 100% zanieczyszczeń. Z tego względu nie powinniśmy kierować się przy ich wymianie wyłącznie ceną - to znaczy wybierać tych najtańszych. Lepiej trochę dołożyć i mieć pewność, że zamontowany filtr wyłapie jak najwięcej zanieczyszczeń z powietrza dostającego się do silnika. Tym bardziej, że różnica w cenie pomiędzy częściami markowymi a tymi najtańszymi wcale nie jest aż taka duża.

Również koszty wymiany w warsztacie samochodowym nie powinny być zbyt wysokie. Wymiana filtra powietrza w aucie zajmuje zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście minut, dlatego koszt takiej usługi, w porównaniu z innymi naprawami, jest niski.