Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Wymiana oleju i filtra oleju - ile kosztuje i co ile? - Blog Motoryzacyjny

Wymiana oleju i filtra oleju - ile kosztuje i co ile?

Wymiana oleju w aucie to prosta procedura, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warto o niej pamiętać, ponieważ ustrzeże Cię ona przed uszkodzeniem silnika i związanymi z tym kosztami. W dzisiejszym blogu podpowiadamy ile kosztuje wymiana oleju silnikowego i co ile powinno się jej dokonywać.

 

Dlaczego olej silnikowy jest ważny?

Olej należy do najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie. Odpowiada między innymi za smarowanie ruchomych elementów silnika i zmniejszenie tarcia pomiędzy nimi, chłodzenie, a także za utrzymanie czystości. Olej przeciwdziała odkładaniu się szkodliwych produktów spalania we wnętrzu silnika, który bez tego w końcu uległby uszkodzeniu np. korozji.

Wymiana oleju - po co i co ile?

Czy wymiana oleju jest konieczna? Absolutnie tak! Wraz z upływem czasu, a także ze wzrastającą liczbą przejechanych kilometrów, właściwości oleju ulegają pogorszeniu, między innymi zmniejsza się jego lepkość. Oznacza to, że nie tylko nie zapewnia już on tak dobrego smarowania i chłodzenia, ale także gorzej wyłapuje zanieczyszczenia.
Po co wymieniać olej w samochodzie? Po to, aby zapewnić silnikowi dobrą ochronę i lepszą żywotność. Koszt wymiany oleju jest nieporównywalnie mniejszy niż cena, jaką musiałbyś zapłacić za wymianę uszkodzonego silnika. Zdecydowanie lepiej zainwestować kilkaset złotych w wymianę oleju i filtra.
Co ile należy wymieniać filtr oleju i sam olej? Odpowiedzi możesz poszukać w instrukcji obsługi Twojego samochodu. Nie ufaj jednak zbyt optymistycznym założeniom producentów, którzy sugerują, że wymiany możesz dokonywać co 2 lata lub nawet 30 tysięcy kilometrów. Najczęściej przyjmuje się, że wymiana oleju powinna mieć miejsce raz do roku lub po przejechaniu 10-20 tys. kilometrów.

Co jeszcze warto wymienić?

Odwiedziłeś warsztat w celu wymiany oleju lub zabrałeś się za to samodzielnie? W takim razie miej na uwadze to, że przy okazji warto byłoby wymienić nie tylko sam płyn eksploatacyjny. Aby auto działało bez zarzutu, przyda się także wymiana filtra oleju, filtra powietrza, a także niektórych uszczelek

Pierwsze dwie części są odpowiedzialne za pozbycie się zanieczyszczeń, z kolei np. zużyta uszczelka korka spustowego może powodować, że samochód nie będzie miał drobne wycieki oleju, które będą wymagać uzupełnienia.

Koszt wymiany oleju i podzespołów

Jak już wspominaliśmy, koszt wymiany oleju jest stosunkowo niewysoki. Może on nieco się różnić w zależności od warsztatu, wybranego przez Ciebie oleju, a także modelu auta. Cena wymiany oleju i filtrów to zaledwie kilkaset złotych, wydanie takiej kwoty raz w roku lub po przejechaniu ustalonej liczby kilometrów ustrzeże Cię przed problemami z silnikiem.

Czeka Cię wymiana oleju w samochodzie?

Wiesz już ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie. Masz też świadomość, że jest to niezbędny wydatek. Jeśli szukasz płynów eksploatacyjnych, a także części w atrakcyjnych cenach najlepiej szukaj w Internecie. Na przykład w sklepie motoryzacyjnym M-Parts, gdzie znajdziesz filtry do oleju silnikowego do różnych marek aut, a także szeroki wybór olejów samochodowych.