Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Wymiana świec żarowych - objawy, sprawdzanie stanu świec - Blog Motoryzacyjny

Wymiana świec żarowych

Interesuje Cię wymiana świec żarowych w samochodzie? A może chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat objawów ich zużycia lub tego, ile kosztuje wymiana świec żarowych? Ten wpis blogowy został przygotowany specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty. Zapraszamy do lektury!

Czym są świece żarowe? Jakie są ich zadania i rodzaje?

Świece żarowe to urządzenia stosowane w silnikach diesla. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają za ułatwienie rozruchu auta, szczególnie w niskich temperaturach. Najprościej porównać je do grzałek, ponieważ zapewniają optymalną temperaturę dla zapłonu mieszanki paliwowej podgrzewając powietrze w komorze spalania.

Wyróżnia się świece żarowe metalowe i ceramiczne. Te drugie są chętniej wykorzystywane, ponieważ mają większą trwałość, krótszy czas nagrzewania oraz wysokie przewodnictwo ciepła. Rozróżniamy również świece dwufazowe i trójfazowe, te pierwsze wspomagają tylko rozruch silnika, natomiast kolejne “dogrzewają” jeszcze komorę spalania podczas pracy jednostki napędowej gdy, nie osiągnie optymalnej temperatury pracy.

Jeśli chcesz, aby Twoje auto działało bez zarzutu, pamiętaj o tym, że niezbędne będzie okresowe sprawdzanie świec żarowych, tak samo, jak pozostałych podzespołów.

Jak sprawdzić stan świec żarowych?

Sprawdzenie świec żarowych, zgodnie z zaleceniami producentów, powinno odbywać się co 75-100 tys. przejechanych kilometrów lub po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów z ich strony. Jak sprawdzić stan zużycia tego elementu? Są na to dwa sposoby:

 • można użyć pirometru (urządzenia mierzącego temperaturę na podstawie promieniowania cieplnego),
 • lub lub multimetru, sprawdzając obwód cewki wewnątrz świecy żarowej.

Wymiana świec żarowych w silnikach diesla według niektórych producentów profilaktycznie jest zalecana po przejechaniu 100 tys. kilometrów, bez względu na to, jak długo było użytkowane auto. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że samochód będzie działał niezawodnie. Samo wykręcanie świec żarowych pozornie nie jest skomplikowane, jednak jeśli się na nim nie znasz lepiej powierzyć tę kwestię specjalistycznemu warsztatowi. Unikniesz wtedy przykrych i kosztownych niespodzianek, takich jak na przykład urwana świeca żarowa.

Świece żarowe - objawy zużycia

Jeśli nie wiesz czy czas wymieniać świece żarowe, objawy ich zużycia, które są niespecyficzne mogą utrudnić Ci to zadanie. Zdarza się, że kierowcy mylą problemy ze świecami żarowymi z nieprawidłowo działającym akumulatorem. Co sugeruje, że nadszedł czas na wymianę tego podzespołu?

 • Pojawiająca się na desce rozdzielczej kontrolka świec lub check engine.
 • Problemy z uruchomieniem silnika, szczególnie w chłodne dni.
 • Nierównomierna praca silnika oraz stukanie, które ustępują gdy silnik się już nagrzeje.
 • Kopcenie z rury wydechowej

Jeśli zauważysz w swoim samochodzie którykolwiek z powyższych objawów pamiętaj, że jego przyczyną mogą być zużyte świece żarowe, które należy wymienić.

Co jeśli świeca żarowa jest uszkodzona?

Uszkodzenie świecy żarowej łatwo zauważyć - będziesz mieć kłopot z odpaleniem samochodu, a jego silnik będzie nierównomiernie pracował. Z czasem problem może się pogłębiać, dlatego jeśli podejrzewasz, że może on dotyczyć Twojego auta udaj się do mechanika, który wymieni podzespoły, abyś Ty mógł cieszyć się jazdą.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie działa tylko jedna, należy wymienić wszystkie świece żarowe. Dzięki temu unikniesz częstych wizyt u mechanika z tym samym problemem.

Wymiana świec żarowych - czy można to zrobić samemu?

Sprawdzanie i wykręcanie świec żarowych może wydawać się zadaniem banalnym, jednak jeśli nie masz doświadczenia lepiej pozostawić je specjalistom. Współczesne świece są często długie i cienkie, co stwarza spore ryzyko ich uszkodzenia podczas demontażu. Z kolei wykręcanie urwanych świec żarowych to spore przedsięwzięcie, które może podnieść koszt wymiany świec nawet do kilku tysięcy złotych.

Samodzielna wymiana świec żarowych będzie wymagała:

 • zdjęcia osłony silnika,
 • odłączenia kabli,
 • usunięcia zabrudzeń wokół świec, które mogłyby zanieczyścić silnik,
 • odkręcenia śrub i wyczyszczenia gniazd świec,
 • pokrycia nowej świecy specjalną pastą, aby się nie zapiekła,
 • dokręcenia świecy z odpowiednim momentem.

W trakcie procedury przydatne będą nie tylko umiejętności, ale także specjalistyczne narzędzia. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wymiany świec warsztatowi.

Ile kosztuje wymiana świec żarowych?

To, ile kosztują świece żarowe do Diesla zależne jest między innymi od ich producenta, a także modelu auta do jakiego są przeznaczone. Ich ceny wahają się  od około 20 do kilkuset złotych - w dobrych cenach możesz kupić je w Internecie, na przykład w sklepie M-Parts. Z kolei koszt wymiany, zależnie od warsztatu wynosi zwykle kilkaset złotych. Cena ta może znacznie wzrosnąć w przypadku konieczności wykręcenia urwanych świec żarowych. Operacja taka wymaga często demontażu głowicy silnika, za co zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych. Istnieją także specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na wykręcenie urwanych świec bez konieczności zdejmowania głowicy, ale ich koszt to aż kilkanaście tysięcy złotych i nie każdy mechanik je posiada.