Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Wymiana wycieraczek po zimie

Wymiana wycieraczek po zimie

Wycieraczki samochodowe odpowiadają za prawidłową widoczność, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też warto jest dbać, aby były one w dobrym stanie i działały sprawnie. Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe do szyb? Jak sprawdzać ich stan? I na jaki model się zdecydować? W tym artykule podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz, aby Twoje wycieraczki odpowiednio spełniały swoje zadanie

Kiedy wymienić wycieraczki? 

Specjaliści zalecają, aby wycieraczki do samochodu wymieniać dwa razy do roku. To właśnie po 6 miesiącach użytkowania tracą one nieco swojej skuteczności. Również i w tym czasie naturalnym uszkodzeniom ulegają materiały, z których są wykonane. Oprócz jednak tej regularnej wymiany, warto również pamiętać o sytuacjach awaryjnych, które także powinny zaowocować wymianą wycieraczek samochodowych. Mowa tutaj o potencjalnych uszkodzeniach i zniszczeniach. Wycieraczki z pewnością należy wymienić w przypadku:

 • po wymianie uszkodzonej szyby samochodowej,
 • złamaniu, pęknięciu, czy innym uszkodzeniu pióra,
 • licznych prób usunięcia lodu z szyby wycieraczką (po mroźnej zimie, którą auto spędziło na zewnątrz),
 • wystawianiu na ciągłe intensywne nasłonecznienie latem (sparciałe gumy).

Sytuacje te powinny zwrócić naszą uwagę na wycieraczki. Jednocześnie większość takich uszkodzeń będzie zauważalne w ich nieprawidłowym i niedokładnym działaniu, co zawsze jest sygnałem do wymiany.

Jakie wycieraczki wybrać?

Rynek obfituje w wiele rodzajów wycieraczek.Jakie wycieraczki do samochodu więc wybrać? Przede wszystkim powinny one być dopasowane do modelu auta. Udając się do serwisu lub sklepu z częściami, z pewnością dostaniemy odpowiednie artykuły. Informację tę można również uzyskać w internecie, a następnie skorzystać z ofert sklepów online. Do najczęściej wybieranych oraz polecanych producentów wycieraczek samochodowych należą:

 • Bosch,
 • Valeo,
 • Oximo,
 • MAGNETI MARELLI, 
 • Champion,
 • SWF.

Oprócz tego dostępne są różne rozmiary wycieraczek, a także systemy mocowań. Ponadto wycieraczki dzielimy ze względu na ich konstrukcję. Do wyboru mamy klasyczne przegubowe, płaskie bezszkieletowe, a także hybrydowe, które stanowią połączenie tych dwóch form. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Dużą popularnością cieszą się obecnie wycieraczki hybrydowe, które łączą w sobie najlepsze cechy obu konstrukcji. Przy wyborze warto także zwracać uwagę na materiał wykonania. Tutaj dostępne są te wykonane z silikonu, kauczuku, gumy lub mieszanek tych surowców. 

Jak wymienić? Poznaj rodzaje mocowań wycieraczek!

Wymiana wycieraczek jest stosunkowo łatwo czynnością i każdy może wykonać ją samodzielnie. Opakowania z nowymi częściami często zawierają instrukcję, jak należy to zrobić. Również i internet obfituje w krótkie filmiki instruktażowe. Na ogół więc cała czynność nie powinna zająć więcej niż kilka minut i polega jedynie na wypięciu starych wycieraczek i wpięciu nowych. Rodzaje mocowań wycieraczek różnią się właśnie sposobem montażu. Jednak każdy z nich jest intuicyjny oraz łatwy w obsłudze.

Podsumowanie

Czy już wiesz, kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe? Ten artykuł z pewnością powinien wskazać Ci, na co zwracać uwagę przy ich konserwacji. Warto pamiętać, że jest to istotny element dla bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu i dlatego też należy dbać o jego prawidłowe i skuteczne działanie. Zużyte pióra do wycieraczek samochodowych mogą łatwo doprowadzić do ograniczenia widoczności dla kierowcy, a tym samym i do nieszczęśliwego wypadku. Wymiana wycieraczek nie jest droga i zajmuje jedynie kilka minut. Dodatkowo nowe części dopasowane do Twojego modelu auta możesz szybko wyszukać na stronie sklepu M-Parts. Dzięki temu zakupisz wycieraczki bez wychodzenia z domu!