Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Wymiana żarówki w reflektorze - o tym nie możesz zapomnieć

Wymiana żarówki w reflektorze - o tym nie możesz zapomnieć

Wiesz czy do wymiany potrzebna Ci będzie żarówka H7, a może H1? Jesteś w 100% pewien, że wiesz jak wymienić żarówkę w reflektorze w Twoim aucie? Wbrew pozorom wcale nie jest to aż tak prosta operacja. A dobra widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym to podstawa - przekłada się ona na Twoje bezpieczeństwo! W tym blogu podpowiadamy jak wymienić żarówkę w reflektorze oraz o czym nie wolno zapominać podejmując się tego zadania.

Żarówki, żaróweczki - jaką wybrać?

Żarówki samochodowe są do siebie z pozoru bardzo podobne, może jednak okazać się, że świecą różnie. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie oszczędzać i postawić na źródło światła od sprawdzonego producenta, który gwarantuje wysoką jakość. Niektórzy producenci oferują żarówki ze wzmocnionym światłem +30% +60%, a nawet do +150%, jednak takie żarówki są znacznie droższe od tradycyjnych. 
Równie ważny jest także rodzaj żarówki - w zależności od rodzaju świateł potrzebne mogą być różne źródła światła. Do najczęściej stosowanych we współczesnych autach należą żarówki halogenowe H1, H4 oraz H7. Warto także wspomnieć o tym, że obecnie mamy do wyboru zarówno nowoczesne żarówki LED H7, H4, itd., jak również ich klasyczne wersje halogenowe. Niestety w dalszym ciągu zmiana klasycznej żarówki na tą ledową jest zazwyczaj nielegalna, takie żarówki w większości przypadków nie posiadają homologacji w związku z tym za ich używanie policja może zatrzymać dowód rejestracyjny.
Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej montowanych w samochodach żarówek. Pamiętaj o tym, że rodzaj żarówek zależny jest od rodzaju światła, modelu auta, a także roku jego produkcji.

Rodzaj lamp Żarówka
Reflektor główny H1, H2, H4, H7 H9, H11, H15, HB3, HB4, D2S, D2R, D1R
Lampy kierunkowe P21W, PY21W, W5W, R5W
Lampy tylne P21W, P21/5W
Lampy boczne 5W5, R5W
Lampy dodatkowe i obrysowe R5W, P21W, 5W5, C5W
Lampy przeciwmgielne

H3, H4, H11, H15


Informacje na temat tego, jakie żarówki samochodowe zostały zastosowane w Twoim aucie bez problemu znajdziesz w jego instrukcji obsługi. Możesz także poszukać wskazówek w Internecie lub wyciągnąć przepaloną żarówkę i poszukać takiej samej w sklepie (jednak to może być dość skomplikowane, o czym piszemy dalej).

Wymiana żarówek - samodzielnie czy u mechanika?

Konstrukcja współczesnych reflektorów samochodowych zdecydowanie nie sprzyja samodzielnej wymianie zużytych żarówek. Dostanie się do niektórych przepalonych żarówek może stanowić nie lada wyzwanie, które pochłonie masę energii.
Dla porównania, wizyta u mechanika zajmie Ci tylko chwilę. Za niewielkie pieniądze specjalista szybko wymieni dowolną żarówkę: H7, H1, W5W, HB3 i każdą inną. To doskonała opcja w szczególności dla posiadaczy nowoczesnych modeli aut, która pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów.
Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielną wymianę żarówek w samochodzie podpowiedzi, jak to zrobić szukaj w instrukcji obsługi. Nieocenioną pomocą mogą być także fora internetowe oraz filmiki na YouTube, dzięki którym zobaczysz jak z wymianą żarówek poradzili sobie inni. Pamiętaj, że nigdy nie należy się szarpać z żarówką, ani próbować wyjmować ją na siłę - możesz uszkodzić reflektor.

O tym nie wolno zapomnieć

Obejrzałeś filmy instruktażowe, w kieszeni już czeka żarówka H1, 5W5 lub inna, przygotowałeś niezbędne narzędzia i czujesz się gotowy do wymiany? W takim razie zapoznaj się z krótką listą rzeczy, o których nie powinieneś zapominać, jeśli szykujesz się do wymiany żarówek samochodowych.

  • Warto wymieniać jednakowe żarówki równocześnie. Jeśli przepaliła się jedna  żarówka H7, H3, H1 czy W5W istnieje spore prawdopodobieństwo, że wkrótce przepali się kolejna. Wymieniając je obie nie będziesz musiał dwa razy jechać do serwisu.
  • Kup żarówkę na zapas. Jazda nieoświetlonym lub źle oświetlonym samochodem jest bardzo niebezpieczna. Dlatego warto zawsze mieć w aucie zapasową żarówkę.
  • Nigdy nie używaj siły podczas wymiany żarówki - możesz nie tylko uszkodzić reflektor, ale także zrobić sobie krzywdę.
  • Wymieniając żarówkę zawsze trzymaj ją za oprawkę, nigdy za szkło. Zabrudzenie szkła tłuszczem z palców lub czymkolwiek innym wpłynie na jej przyspieszone zużycie.

Podsumowując, wymiana zużytej żarówki nie jest prosta, ale w większości przypadków możliwa do samodzielnego wykonania. Wystarczy mieć na uwadze wskazówki, które przedstawiliśmy powyżej. Z kolei, jeśli zależy Ci na tym, aby żarówki samochodowe wymienić szybko, udaj się do mechanika.