Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Wymień filtry na wiosnę!

Wymień filtry na wiosnę!

Wiosna to odpowiedni czas na wiele zmian - także tych, dotyczących pojazdu. Filtr oleju, powietrza i paliwa to części samochodowe, które należą do elementów eksploatacyjnych. W związku z tym należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Przy okazji wymiany opon zimowych na letnie, warto więc mieć na uwadze także to, że filtry samochodowe również tego wymagają. 

Filtry oleju - kiedy wymagają wymiany?

Szczelny filtr oleju daje gwarancje, że do silnika w Twoim samochodzie nie przedostaną się żadne niepożądane zanieczyszczenia. Jest on w stanie zatrzymać nie tylko piasek, ale też elementy z tworzyw sztucznych, których pojawienie się w tym miejscu jest również bardzo możliwe. Jeśli zadbasz o to, by filtr oleju był regularnie wymieniany, zmniejszysz ryzyko uszkodzenia silnika, co pozwoli przedłużyć jego żywotność. Co ile powinniśmy wymieniać filtry oleju? Zaleca się, by robić to po przejechaniu od 15 do 20 tys. kilometrów. Zainstalowanie nowego filtra jest konieczne jednak także wtedy, gdy wymieniasz olej. W ten sposób zyskasz pewność, że od razu zadziała on we właściwy sposób, co zatkany filtr mógłby uniemożliwiać. Oleje i filtry oleju to elementy, które z łatwością znajdziesz w naszym sklepie motoryzacyjnym. Dzięki temu wymiana filtra oleju będzie o wiele szybsza.

Dlaczego filtr paliwa wymaga wymiany?

Do filtrów samochodowych, o których wymianie należy pamiętać, zaliczają się także filtry paliwa. Tego typu części samochodowe również znajdziesz w ofercie przygotowanej przez nasz sklep. Ale właściwie, dlaczego trzeba pamiętać o ich wymianie? Właśnie we filtrze paliwa gromadzone są zanieczyszczenia, które dostały się do wnętrza baku podczas uzupełniania paliwa. Dobrze więc pamiętać o jego wymianie zarówno wtedy, jeśli silnik w Twoim samochodzie napędzany jest benzyną, jak i dieslem. Co więcej, we filtrze paliwa zatrzymywana jest także woda, która w wyniku wahań temperatury wiosną i jesienią, skrapla się i osadza na ściankach baku. Jeżeli filtr paliwa działa we właściwy sposób, potrafi ją wyłapać. Dlatego pomyśl o tym, by wraz z rozpoczęciem wiosny pamiętać nie tylko o wymianie filtru oleju, ale też filtru paliwa.  

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Na koniec warto wspomnieć o filtrze powietrza. Podobnie jak pozostałe filtry samochodowe odpowiada on za wyłapywanie zanieczyszczeń. Akurat w tym wypadku ma on za zadanie nie dopuścić do komory silnika tego, co mogłoby się dostać do jego wnętrza wraz z powietrzem, które jest zasysane. Co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie, by nie dopuścić do uszkodzenia silnika? Oczywiście można kierować się zaleceniami producenta, jednak możliwy okres jego eksploatacji zależy tak naprawdę od tego, w jakich warunkach najczęściej jeździsz. Jeżeli ograniczasz się do jazdy samochodem wyłącznie po mieście, filtr powietrza zużyje się później niż wtedy, gdy do częstych należą przejażdżki po polnej drodze. Wtedy filtr powietrza może szybko się zapchać, co w zdecydowany sposób utrudnia funkcjonowanie silnika, a nawet może prowadzić do jego uszkodzenia. Jak widzisz, wymiana filtra powietrza należy do czynności, o których lepiej nie zapominać.

Filtry samochodowe, do których zalicza się filtr oleju, powietrza i paliwa to elementy odpowiadające za to, by chronić najbardziej narażone na to części przed zanieczyszczeniami. Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego samochodu, należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Wiosna to dobry moment, by się tego podjąć!