Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
KOSZYK
!
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Za co Odpowiada i Jak Sprawdzić Łącznik Stabilizatora?

Za co odpowiada i jak sprawdzić łącznik stabilizatora?

Mimo tego, że znajduje się w każdym samochodzie, pytanie dotyczące tego, za co odpowiada łącznik stabilizatora, pojawia się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy mechanik odkryje jego uszkodzenie. By zapobiec awarii lub odpowiednio wcześnie ją wykryć, dobrze wiedzieć co to jest i jak sprawdzić łączniki stabilizatora, by mieć pewność, że są w pełni sprawne. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Co to jest łącznik stabilizatora i jaką pełni rolę w aucie?

Łącznik stabilizatora — co to jest? Jak sama nazwa wskazuje, element ten odpowiada za łączenie stabilizatora z wahaczem albo amortyzatorem samochodu. Jest on bardzo sprężysty i umożliwia bezpieczną oraz komfortową jazdę. Jeśli łącznik stabilizatora nie spełnia swoich funkcji, stabilizator zawieszenia nie jest w stanie prawidłowo działać. Ważne jest więc to, by regularnie kontrolować stan łączników stabilizatora w swoim samochodzie

Jak sprawdzić łącznik stabilizatora?

Każdy kierowca powinien posiadać wiedzę na temat tego, jak sprawdzić łączniki stabilizatora w swoim samochodzie. Dzięki temu w razie niewielkiej usterki będziesz w stanie szybko zadziałać, co zapobiegnie poważniejszej awarii. Jak więc to zrobić? Najczęściej o awarii tego elementu dowiadujemy się podczas wizyty u mechanika. Wynika to z tego, że by móc dokładnie sprawdzić łącznik stabilizatora należy zdemontować koła. Pozwala to bliżej przyjrzeć się wszystkim elementom pod kątem atakującej ich rdzy oraz możliwych luzów i uszkodzenia gumowej osłony. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie kwalifikują łącznik stabilizatora do wymiany. 

O możliwym uszkodzeniu łącznika stabilizatora możesz przekonać się także samodzielnie w trakcie jazdy.

Jak rozpoznać usterkę?

Co najczęściej wskazuje na to, że łącznik stabilizatora jest uszkodzony i wymaga wymiany? Usterkę możesz rozpoznać, jadąc autem. Jeśli na przykład poruszając się po nierównościach, usłyszysz głuche stukanie, a auto na zakrętach prowadzi się trochę gorzej niż zazwyczaj, łącznik stabilizatora najprawdopodobniej uległ awarii. Bardzo poważnym problemem wynikającym z niesprawnego łącznika stabilizatora, a tym samym samego stabilizatora, jest utrata stabilności toru jazdy. Ma to znaczący wpływ nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pojeździe.

Dlaczego łącznik ulega uszkodzeniom?

Być może zastanawiasz się, co właściwie wpływa na to, że łącznik stabilizatora ulega uszkodzeniom. Musisz mieć świadomość, że na części te oddziałuje bardzo duża siła. Szczególnie wtedy, gdy samochód porusza się po licznych zakrętach. Co więcej, składają się one z przegubów — kulowego i gumowego, które bardzo szybko się zużywają. Jeszcze bardziej przyspiesza to jazda po niskiej jakości drogach oraz możliwość wjechania w dziurę. Nie sposób uniknąć także wszelkich mechanicznych uszkodzeń gumy, jej zestarzenia się lub korozji któregokolwiek z metalowych elementów.

Mimo tego, że łączniki stabilizatora tak często się psują, stanowią one najtańszą część zawieszenia. Nie musisz więc przejmować się tym, że ich uszkodzenie będzie wymagało kosztownej naprawy. Pamiętaj jednak o tym, by cały czas kontrolować wszystkie elementy składające się na układ zawieszenia. Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy mogące wskazywać na awarię łącznika stabilizatora, skonsultuj się z mechanikiem. Być może wymiany będzie wymagał drążek stabilizatora, który znajdziesz w ofercie przygotowanej przez nasz sklep motoryzacyjny.

facebook