Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
  1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
  2. « Wróc do  Blog
  3. Zamarznięte drzwi w samochodzie, czyli czym smarować uszczelki w aucie?

Zamarznięte drzwi w samochodzie, czyli czym smarować uszczelki w aucie?

Nie wiesz czym smarować uszczelki w samochodzie? Chcesz uniknąć zamarzniętych drzwi przed wyjazdem do pracy, ale potrzebujesz informacji jak to zrobić? Poniższe wskazówki są bezcenne - jeśli jesteś kierowcą, koniecznie się z nimi zapoznaj. Zima i spadek temperatury to okres, który nie tylko dokucza, ale może spowodować wiele problemów i nadwyrężyć Twój domowy budżet. Odmrażanie zamków i odmrażanie szyb nie należą do najprzyjemniejszych czynności, a z samochodem jest jak z organizmem człowieka - lepiej zapobiegać niż leczyć choroby. 

Dlaczego drzwi w samochodzie zamarzają?

Zamarznięte drzwi w samochodzie to sytuacja, która występuje średnio po kilkuletnim eksploatowaniu pojazdu. Uszczelki zastosowane w drzwiach starzeją się i twardnieją, co skutkuje powstawaniem szczelin, do których wpływa woda. O ile w trakcie lata jest to nieszkodliwe, o tyle zimą, woda zamienia się w lód...

Jak przygotować uszczelki do zimy?

Niestety wskutek zamiany wody w lód dochodzi do rozpychania uszczelek. Drzwi ulegają zespoleniu z nadwoziem i właśnie dlatego nie można ich otworzyć. Oczyść dokładnie auto (samodzielnie lub na myjni, jeśli temperatura powietrza nie jest ujemna) i przygotuj profilaktyczne środki chemiczne. Używaj ich wyłącznie do czystego pojazdu, zgodnie z częstotliwością wskazaną przez producentów. 

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Ale czym właściwie smarować uszczelki w samochodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta: przeznaczonymi do tego środkami. Dbanie o uszczelki polega na ich profilaktycznej konserwacji, dlatego warto zastosować np. silikon do uszczelek w sprayu lub inne artykuły, które:

  • uelastyczniają uszczelki i w efekcie zmniejszają ryzyko ich przylegania do metalowych części, 
  • ograniczają ilość mikropęknięć, 
  • ograniczają ilość przestrzeni, w których może pojawić się woda, 

Specjalistyczna chemia samochodowa jest częścią oferty M-parts. Jako internetowy sklep motoryzacyjny dostarczamy wysokiej jakości produkty w krótkim czasie. 

Co zrobić, gdy jest już za późno i drzwi zamarzły?

Jeśli czytasz ten artykuł "po fakcie", czyli drzwi zamarzły i zastanawiasz się jak otworzyć zamek, nie kieruj się intuicją, która podpowiada zastosowanie wrzątku.

Nie polewaj auta gorącą wodą!

Zamarznięte drzwi w samochodzie to nie tylko lód, który widzimy jako "spoiwo" drzwi z karoserią. Lód pojawia się też niestety wewnątrz uszczelki, a polewanie gorącą wodą mogłoby ją uszkodzić. Co więcej, takie działanie niesie ze sobą ryzyko pęknięcia szyby...

Sprawdź, czy możesz dostać się do auta innymi drzwiami

Nawet jeśli oznacza to wczołganie się do samochodu przez bagażnik - spróbuj. Po wejściu do środka wystarczy włączyć ogrzewanie i zaczekać. Po kilku minutach otwórz zamarznięte drzwi od strony kierowcy (o ile nie wymaga to użycia siły). Otwarte drzwi to jeszcze nie sukces - wytrzyj uszczelki i posmaruj je wybranym produktem. Dzięki temu unikniesz "powtórki z rozrywki" na najbliższym postoju

Użyj specjalnego sprayu do odmrażania drzwi

To rozwiązanie dla przezornych - być może masz już w garażu specjalny spray do odmrażania szyb, który wykorzystasz też do zamarzniętych drzwi. Podczas zakupów warto kierować się jakością i nie oszczędzać. Tanie kosmetyki do samochodu mogą mieć tę samą wartość co domowe sposoby - nie uwzględniają one ani wytrzymałości szyby, ani delikatności lakieru czy piór wycieraczek. Są często nieskuteczne, a w przypadku temperatur od -5 do-10 stopni Celsjusza mogą nawet zaszkodzić. Środki do odmrażania cenionych marek poradzą sobie z najniższymi temperaturami. Oprócz podstawowego składu, zawierają też substancje pomocnicze. 

Zamarznięte drzwi? O tym pamiętaj!

Wiesz już czym smarować uszczelki w samochodzie i jak przygotować się do zimy. W żadnym wypadku nie decyduj się jednak na mycie samochodu przy temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza! Dotyczy to również wizyt na myjni - możesz być pewny, że woda dostanie się do miejsc, które poddane dalej niskiej temperaturze, po prostu zostaną uszkodzone. Owszem, smarowanie uszczelki samochodowej musi być realizowane po dokładnym wyczyszczeniu auta, ale właśnie dlatego warto podjąć się tego wcześniej, kiedy temperatura powietrza nie jest jeszcze tak niska.