Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8:00 - 17:00 Sobota: 8:00 - 13:00
SZUKAJ PO NR VIN Nieprawidłowy VIN.
 1. « Wróc do  Sklep motoryzacyjny M-parts
 2. « Wróc do  Blog
 3. Zwróć uwagę przy wymianie wycieraczek - Blog Motoryzacyjny

Zwróć uwagę przy wymianie wycieraczek

Wycieraczki samochodowe to jedna z najmniej docenianych części eksploatacyjnych w aucie. A przecież w dużym stopniu odpowiadają one za bezpieczeństwo kierowcy oraz jego pasażerów. Dlatego warto często wymieniać wycieraczki oraz dbać o ich prawidłowe użytkowanie. Na co zwracać uwagę podczas wymiany i jak często ją przeprowadzać dowiesz się dzięki temu wpisowi. Zapraszamy do lektury.

Ważna rola wycieraczek

Dobra widoczność bezpośrednio przekłada się na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Wpływa ona także na komfort podróży. Dlatego wycieraczki do samochodu, których używasz, powinny być zawsze w pełni sprawne. Podczas ulewnych deszczy lub silnych opadów śniegu pióra wycieraczek zadbają o to, aby oczyścić szyby i zapewnić Ci bezpieczeństwo jazdy.

Dobre wycieraczki kupisz w sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto rozejrzeć się w ofercie sklepów motoryzacyjnych - nie tylko oferują one większy wybór, ale ich pracownicy posiadają fachową wiedzę i mogą Ci doradzić. Jeśli masz wątpliwości czy lepiej kupić wycieraczki Bosch czy Valeo, hybrydowe czy przegubowe, w sklepie motoryzacyjnym z pewnością Ci pomogą, na co raczej nie będziesz mógł liczyć w popularnych supermarketach, które również oferują wycieraczki samochodowe.

Wymiana wycieraczek - na co zwrócić uwagę

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane wycieraczki samochodowe to podstawowe wyposażenie auta. Co zatem zrobić, jeżeli zauważysz, że pióra wycieraczek w Twoim samochodzie mają czasy świetności już dawno za sobą? Obowiązkowo wymień je tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując nowe wycieraczki w sklepie stacjonarnym lub internetowym obowiązkowo zwróć uwagę na to czy:

 • wybrałeś właściwy model - producenci zazwyczaj podają na opakowaniu informacje na temat tego, do jakich samochodów pasują ich wycieraczki. W tym przypadku rozmiar ma ogromne znaczenie, nie powinno stosować się zbyt długich lub zbyt krótkich wycieraczek;
 • produkt jest wysokiej jakości - na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Poza tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że tańszy model szybciej się zużyje i będziesz musiał go prędzej wymienić;
 • rodzaj zaczepu pasuje do tego zastosowanego w Twoim samochodzie - unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek, jak źle dobrany produkt.

Wycieraczki samochodowe - czego nie robić?

Jeśli chcesz, aby pióra wycieraczek służyły Ci jak najdłużej, musisz zadbać o ich odpowiednią eksploatację. Dzięki temu będziesz mógł je wymieniać znacznie rzadziej. Warto pamiętać o tym, że wycieraczki do samochodu szczególnie źle znoszą sezon jesienno-zimowy. Są w użytku znacznie częściej, a poza tym są wystawione na działanie niskich temperatur.

Jeśli pióra wycieraczek samochodowych przymarzły do szyby nie próbuj odrywać ich na siłę. W ten sposób tylko im zaszkodzisz i skrócisz ich żywotność. Zamiast tego użyj odmrażacza do szyb, który pozwoli bezpiecznie uwolnić pióra z mroźnego uścisku.

Pamiętaj także o tym, aby nie używać wycieraczek samochodowych na sucho. W ten sposób ich pióra znacznie szybciej się zużywają. Ponadto, na szybach często znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w postaci kurzu lub piasku, które mogą je porysować. Zawsze stosuj odpowiedni, letni lub zimowy, płyn do spryskiwaczy.

Jak często należy wymieniać wycieraczki?

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że wycieraczki do samochodu to niepozorny, ale bardzo ważny element jego wyposażenia. Być może zastanawiasz się teraz jak często powinno się je wymieniać? Odpowiedź jest prosta - tak często, jak jest taka potrzeba. Ponieważ, jak już wspominaliśmy, bardzo trudnym okresem dla piór wycieraczek jest zima, warto szczególnie dobrze przyjrzeć się ich stanowi po zimie. Na co jeszcze zwracać uwagę i co świadczy o tym, że przyszła pora, aby zakupić nowe wycieraczki do samochodu?

 • Zauważasz, że nie zbierają one dobrze wody i pozostawiają smugi na szybie.
 • Na piórach pojawiły się wyszczerbienia.
 • Guma wycieraczki uległa ukruszeniu.
 • Wycieraczki skrzypią podczas ich użytkowania.
 • Przyjmuje się, że najlepiej jest wymieniać wycieraczki samochodowe przynajmniej raz w roku.

Koszt wymiany wycieraczek

Koszt wymiany wycieraczek w samochodzie zazwyczaj jest niewielki. Same pióra kosztują najczęściej kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, a wymiana jest prosta i można ją przeprowadzić samemu. Jeśli jesteś laikiem możesz zwrócić się o pomoc do swojego mechanika - usługa tego typu również należy do tańszych, najczęściej to koszt parunastu złotych.

Szeroki wybór wycieraczek do Twojego samochodu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wycieraczek, wśród których każdy kierowca z pewnością znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Wymienić należy chociażby wycieraczki:

 • szkieletowe,
 • bezszkieletowe,
 • hybrydowe.

Wszystkie modele posiadają kilka różnych rodzajów mocowań, na szczęście większość producentów oferuje adaptery, dzięki którym łatwo zamontujesz wycieraczki. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety - ilu kierowców tyle opinii na temat poszczególnych modeli. Warto wspomnieć także o różnych producentach, którzy prześcigają się w tym, aby dostarczyć swoim klientom pióra wysokiej jakości, zapewniające maksimum bezpieczeństwa. Wycieraczki Bosch, Valeo i wiele innych z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.